Zaniklá tvrz Heřmanovice v místech dnešního lomu se datuje do 14. století. Pravděpodobně jen strážní stavba nad Jesenickou stezkou. Zanikla v polovině 15. století.
Heřmanovice leží asi 6 km severně od Vrbna pod Pradědem na toku Opavici. V prostorách dnešního lomu stávala ve středověku tvrz, která měla především strážní charakter.
Ivo Rozehnal , 26.1. 2010
popis

Tvrziště v Heřmanovicích mělo obdélný tvar. Bylo obklopeno příkopem a valem. Výzkum provedl Z. Brachtla. Tvrziště mělo zděný, patrně věžovitý objekt 7 x 6 m. Byly zjištěny pozůstatky týkající se zpracování železa a artefakty datují stavbu od počátku 14. století do poloviny 15. století. Zánik tvrze tak souhlasí se zpustnutím osady. Po znovuosazení lokality již tvrz nebyla obnovena. Konečný zánik nastal roku 1982 odtěžením.

Ivo Rozehnal - podle knihy Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska - F.Musil, M.Plaček / 2003 LIBRI, 26.1. 2010

historie

V obci Heřmanovice v místech dnešního lomu stávala tvrz. Místo bylo odtěženo po roce 1982. Před likvidací se však podařilo provést zjišťovací průzkum. Ten upřesnil poznatky publikované H. Weineltem ve čtyřicátých letech minulého století. Heřmanovice vznikly na východní větvi Jesenické stezky v údolí Opavice. Samotné tvrziště leželo nad trasou stezky na úbočí kopce, zhruba 0,6 km jihozápadně od kostela. Jako sídlo nějakého rodu nebylo uváděno. Pravděpodobně hlavním účelem byla strážní a kolonizační funkce. Roku 1339 se osada nazývá městečkem Hermannstadt. Na počátku 15. století zřejmě zpustlo. Obnova proběhla po roce 1461. Jihozápadně od tvrziště ještě stával malý kostelík sv. Jeronýma. Vedou se spory, zda pocházel již z doby gotiky, jeho stavba mohla souviset se zdejší mnišskou komunitou. Na tvrzišti byl nalezen železný meč (nyní v muzeu ve Zlatých horách), dále kovové řetězy a početnější kolekce středověké užitkové keramiky.

Ivo Rozehnal - podle knihy Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska - F.Musil, M.Plaček / 2003 LIBRI a www.hermanovice.cz, 26.1. 2010

Půdorys místa

Půdorysný stav tvrziště podle zaměření Z. Brachtla v roce 1982
© F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Heřmanovice

Místa v okolí

 Drakov
 vysoká pec Drakov
 kaple sv. Anny
 Edelštejn
 Koberštejn
 Quinburk
 Lurdská jeskyně
 Mnichov
 Zlatorudné mlýny
 Biskupská hora
 Rabenštejn
 kaple sv. Rocha
 evangelická zvonice
 Pustý zámek
 Dolní Holčovice
 radnice
 Leuchtenštejn
 kašna
 chata Rejvíz
 Kalich hořkosti
 kostel sv. Kříže
 Fürstenwalde
 Vrbno pod Pradědem
 Eldorado
 Hynčice
 kosárna
 Freudenštejn
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Tlustá Berta
 Široký Brod
 Jindřichov
 Široký Brod
 Zlatý Chlum
 Město Albrechtice
 Čertovy kameny
 Hradec
 kaple sv. Hedviky
 Burkvíz
 kostel sv. Jiří
 sanatorium Altvater
 vodopád
 Jeseník
 Maxmiliánův pramen
 radnice
 hudební pavilon
 dům Katovna
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 jeskyně Na Špičáku
 Adolfovice
 Široká Niva
 Hraniční vrch
 Široká Niva
 Supíkovická vápenka
 Priessnitzova hrobka
 vodopády Bílé Opavy
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Obří výhledna
 chata Švýcárna
 Praděd
 Hošťálkovy
 Velké Kunětice
 vápenky
 chata Barborka
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 hraniční sloup
 Zátor
 Františkova myslivna
Základní informace místa
ID místa: 8738
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama