Zaniklá tvrz Heřmanovice v místech dnešního lomu se datuje do 14. století. Pravděpodobně jen strážní stavba nad Jesenickou stezkou. Zanikla v polovině 15. století.
Heřmanovice leží asi 6 km severně od Vrbna pod Pradědem na toku Opavici. V prostorách dnešního lomu stávala ve středověku tvrz, která měla především strážní charakter.
Ivo Rozehnal , 26.1. 2010
popis

Tvrziště v Heřmanovicích mělo obdélný tvar. Bylo obklopeno příkopem a valem. Výzkum provedl Z. Brachtla. Tvrziště mělo zděný, patrně věžovitý objekt 7 x 6 m. Byly zjištěny pozůstatky týkající se zpracování železa a artefakty datují stavbu od počátku 14. století do poloviny 15. století. Zánik tvrze tak souhlasí se zpustnutím osady. Po znovuosazení lokality již tvrz nebyla obnovena. Konečný zánik nastal roku 1982 odtěžením.

Ivo Rozehnal - podle knihy Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska - F.Musil, M.Plaček / 2003 LIBRI, 26.1. 2010

historie

V obci Heřmanovice v místech dnešního lomu stávala tvrz. Místo bylo odtěženo po roce 1982. Před likvidací se však podařilo provést zjišťovací průzkum. Ten upřesnil poznatky publikované H. Weineltem ve čtyřicátých letech minulého století. Heřmanovice vznikly na východní větvi Jesenické stezky v údolí Opavice. Samotné tvrziště leželo nad trasou stezky na úbočí kopce, zhruba 0,6 km jihozápadně od kostela. Jako sídlo nějakého rodu nebylo uváděno. Pravděpodobně hlavním účelem byla strážní a kolonizační funkce. Roku 1339 se osada nazývá městečkem Hermannstadt. Na počátku 15. století zřejmě zpustlo. Obnova proběhla po roce 1461. Jihozápadně od tvrziště ještě stával malý kostelík sv. Jeronýma. Vedou se spory, zda pocházel již z doby gotiky, jeho stavba mohla souviset se zdejší mnišskou komunitou. Na tvrzišti byl nalezen železný meč (nyní v muzeu ve Zlatých horách), dále kovové řetězy a početnější kolekce středověké užitkové keramiky.

Ivo Rozehnal - podle knihy Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska - F.Musil, M.Plaček / 2003 LIBRI a www.hermanovice.cz, 26.1. 2010

Půdorys místa

Půdorysný stav tvrziště podle zaměření Z. Brachtla v roce 1982
© F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Heřmanovice

Místa v okolí

 Drakov
 vysoká pec Drakov
 kaple sv. Anny
 Edelštejn
 Koberštejn
 Quinburk
 Lurdská jeskyně
 Mnichov
 Zlatorudné mlýny
 Biskupská hora
 Rabenštejn
 kaple sv. Rocha
 evangelická zvonice
 Pustý zámek
 Dolní Holčovice
 radnice
 Leuchtenštejn
 kašna
 chata Rejvíz
 Kalich hořkosti
 kostel sv. Kříže
 Fürstenwalde
 Vrbno pod Pradědem
 Eldorado
 Hynčice
 kosárna
 Freudenštejn
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Tlustá Berta
 Široký Brod
 Jindřichov
 Široký Brod
 Zlatý Chlum
 Město Albrechtice
 Čertovy kameny
 Hradec
 kaple sv. Hedviky
 Burkvíz
 kostel sv. Jiří
 sanatorium Altvater
 vodopád
 Jeseník
 Maxmiliánův pramen
 radnice
 hudební pavilon
 dům Katovna
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 jeskyně Na Špičáku
 Adolfovice
 Široká Niva
 Hraniční vrch
 Široká Niva
 Supíkovická vápenka
 Priessnitzova hrobka
 vodopády Bílé Opavy
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Obří výhledna
 chata Švýcárna
 Praděd
 Hošťálkovy
 Velké Kunětice
 vápenky
 chata Barborka
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 hraniční sloup
 Zátor
 Františkova myslivna
Základní informace místa
ID místa: 8738
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama