Zaniklá tvrz Heřmanovice v místech dnešního lomu se datuje do 14. století. Pravděpodobně jen strážní stavba nad Jesenickou stezkou. Zanikla v polovině 15. století.
Heřmanovice leží asi 6 km severně od Vrbna pod Pradědem na toku Opavici. V prostorách dnešního lomu stávala ve středověku tvrz, která měla především strážní charakter.
Ivo Rozehnal , 26.1. 2010
popis

Tvrziště v Heřmanovicích mělo obdélný tvar. Bylo obklopeno příkopem a valem. Výzkum provedl Z. Brachtla. Tvrziště mělo zděný, patrně věžovitý objekt 7 x 6 m. Byly zjištěny pozůstatky týkající se zpracování železa a artefakty datují stavbu od počátku 14. století do poloviny 15. století. Zánik tvrze tak souhlasí se zpustnutím osady. Po znovuosazení lokality již tvrz nebyla obnovena. Konečný zánik nastal roku 1982 odtěžením.

Ivo Rozehnal - podle knihy Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska - F.Musil, M.Plaček / 2003 LIBRI, 26.1. 2010

historie

V obci Heřmanovice v místech dnešního lomu stávala tvrz. Místo bylo odtěženo po roce 1982. Před likvidací se však podařilo provést zjišťovací průzkum. Ten upřesnil poznatky publikované H. Weineltem ve čtyřicátých letech minulého století. Heřmanovice vznikly na východní větvi Jesenické stezky v údolí Opavice. Samotné tvrziště leželo nad trasou stezky na úbočí kopce, zhruba 0,6 km jihozápadně od kostela. Jako sídlo nějakého rodu nebylo uváděno. Pravděpodobně hlavním účelem byla strážní a kolonizační funkce. Roku 1339 se osada nazývá městečkem Hermannstadt. Na počátku 15. století zřejmě zpustlo. Obnova proběhla po roce 1461. Jihozápadně od tvrziště ještě stával malý kostelík sv. Jeronýma. Vedou se spory, zda pocházel již z doby gotiky, jeho stavba mohla souviset se zdejší mnišskou komunitou. Na tvrzišti byl nalezen železný meč (nyní v muzeu ve Zlatých horách), dále kovové řetězy a početnější kolekce středověké užitkové keramiky.

Ivo Rozehnal - podle knihy Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska - F.Musil, M.Plaček / 2003 LIBRI a www.hermanovice.cz, 26.1. 2010

Půdorys místa

Půdorysný stav tvrziště podle zaměření Z. Brachtla v roce 1982
© F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Heřmanovice

Místa v okolí

 Drakov
 vysoká pec Drakov
 kaple sv. Anny
 Edelštejn
 Koberštejn
 Quinburk
 Lurdská jeskyně
 Mnichov
 Na Skalce
 Zlatorudné mlýny
 Biskupská hora
 Rabenštejn
 kaple sv. Rocha
 evangelická zvonice
 Pustý zámek
 Leuchtenštejn
 Dolní Holčovice
 radnice
 kašna
 chata Rejvíz
 Fürstenwalde
 Kalich hořkosti
 kostel sv. Kříže
 Vrbno pod Pradědem
 Eldorado
 Hynčice
 kosárna
 Freudenštejn
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 Tlustá Berta
 Široký Brod
 Jindřichov
 kaple sv. Antonína
 Široký Brod
 Zlatý Chlum
 Město Albrechtice
 Čertovy kameny
 Hradec
 kaple sv. Hedviky
 Burkvíz
 kostel sv. Jiří
 sanatorium Altvater
 vodopád
 Jeseník
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 dům Katovna
 radnice
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 jeskyně Na Špičáku
 Adolfovice
 Široká Niva
 Hraniční vrch
 Široká Niva
 Strážnice
 Supíkovická vápenka
 Supíkovice
 Priessnitzova hrobka
 vodopády Bílé Opavy
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Obří výhledna
 Vysoký vodopád
 chata Švýcárna
 Praděd
 Hošťálkovy
 Velké Kunětice
 vápenky
 chata Barborka
 chata Ovčárna
 Petrovy kameny
 hraniční sloup
 Zátor
 Františkova myslivna
Základní informace místa
ID místa: 8738
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama