Kapli nechal na místě staré zchátralé dřevěné stavby postavit na počest narození prvorozeného syna Rodericha hrabě Ferdinand von Arz-Wasegg. Stavba vznikla r. 1837. V interiéru dříve visel obraz Panny Marie a později Cyrila a Metoděje. V roce 2012 proběhla rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Tzv. Roderichova kaple stojí v jižním Slezsku na katastrálním území obce Radkov na dolním konci osady Dubová, u silnice do Podhradí na kraji lesa u parkoviště ke zřícenině hradu Vikštejn. Kolem kaple prochází modrá turistická značka.
23.12. 2019
historie

Již odedávna na tomto místě stávala malá dřevěná kaple. Karel svobodný pán Troilo z Troiburgu, který Vikštejnské panství vlastnil v letech 1755 a 1765, u kapličky zřídil poustevnu, do níž byl od poloviny 18. století ustanoven minoritský terciář konventu sv. Ducha v Opavě Ludvík Langmartin. Poustevna u staré dřevěné kaple stála až do roku 1782, kdy císař Josef II. v rámci svých reforem poustevny zrušil. Dne 29. června 1837 se v nedalekém zámku majiteli panství Ferdinandu, hraběti von Arz-Wasegg narodil pokračovatel rodu, syn Roderich. Na počest narození prvorozeného syna se Ferdinand rozhodl na místě staré zchátralé dřevěné kaple postavit novou zděnou stavbu. Tak vznikla současná Roderichova kaplička. Majitelé panství ji udržovali, naposledy ji opravili hrabata Razumovští. V kapli visel kdysi obraz Panny Marie a později Cyrila a Metoděje. Po druhé světové válce kaple chátrala. Nedávno na její obnovu vzniklo občanské sdružení.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://files.pzahnas.webnode.cz a další, 23.12. 2019

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Podhradí

Místa v okolí

 Vikštejn
 Dubová
 Vítkov
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Melč
 kostel sv. Markéty
 Jánské Koupele
 Weisshuhnův kanál
 Davidův mlýn
 Klokočov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Trojice
 Kružberk
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Hradec nad Moravicí
 Hanuše
 Dolní Životice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 Dolní Životice
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 Švédská skála
 Litultovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Jakubčovické šance
 Choltice
 Šance
 Halaška
 Mladecko
 Jakartovice-Deštné
 Vildštejn
 Spálov
 kostel Panny Marie
 Lukavec
 zvonice
 Medlice
 Jezdkovice
 Bravinné
 Slavkov
 Hlavnice
 kostel sv. Anny
 Wesselsky mlýn
 Polzerova kaple
 Děrné
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 kostel sv. Michala
 arboretum
 loretánská kaple
 Jakartovice
 větrný mlýn
 Šternek
 radnice
 Bratrský sbor
 Stěbořice
 Knurrův dům
 zvonice
 Fulnek
 Dorňákův kopec
 kostel sv. Vavřince
 Hradní vrch
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Anny
 Raduň
 Stará Voda
 kostel sv. Markéty
 Slezská Harta
 Justiční palác
 Obecní dům
 evangelický kostel
 socha Petra Bezruče
 Slezská univerzita
 synagoga
 kostel sv. Hedviky
 městské hradby
 kostel sv. Alžběty
 Sobkův palác
 Pohořílky
 Blücherův palác
 Slezské divadlo
 Obchodní dům Breda
 nová radnice
 Staré Heřminovy
 Opava
 Kujavy
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Kříže
 Velké Hoštice
Základní informace místa
ID místa: 14484
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama