Pozdně barokní kaple Povýšení sv. Kříže byla postavena v r. 1782. V interiéru je umístěn obraz svatého Kříže, který v roce 1777 zhotovil I. Günther. Od r. 2008 je stavba kulturní památkou ČR. V r. 2019 byla zahájena rekonstrukce střech.
Hlavní obrázek místa
kaple Povýšení sv. Kříže z r. 1782
© Luděk Vláčil 10/2019
Malá jihoslezská vesnice Lhotka (německy Nitschenau) ležící v okrese Opava, v Moravskoslezském kraji je částí města Vítkov od něhož se nachází asi 3 km severozápadně. V roce 2001 ve vsi trvale žilo 71 obyvatel. Dominantou je barokní kaple Povýšení sv. Kříže stojící na východním okraji vsi.
Luděk Vláčil, 30.12. 2019
historie

Osada Lhotka je poprvé zmíněna v písemných pramenech v roce 1377 jako Nicoschaw. V roce 1782 zde byla postavena pozdně barokní sakrální stavba obdélného půdorysu s pětibokým závěrem, předsazenou předsíní v průčelí s trojúhelným štítem a zvonicí na hřebenu střechy. V interiéru kaple je umístěn obraz svatého Kříže, který zhotovil v roce 1777 I. Günther. Přesto že bylo po roce 1945 většinové německé obyvatelstvo odsunuto a ves nově osídlena, kaple se zachovala dodnes. Od roku 2008 je stavba kulturní památkou ČR. V roce 2019 byla zahájena rekonstrukce střech. V současnosti kaple patří Římskokatolické farnosti Nové Těchanovice.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a další, 30.12. 2019

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Lhotka

Místa v okolí

 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Roderichova kaple
 Vítkov
 Vikštejn
 Dubová
 kostel sv. Markéty
 Jánské Koupele
 Davidův mlýn
 kostel sv. Trojice
 Melč
 Klokočov
 Kružberk
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Ondřeje
 Františkův Dvůr
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 Weisshuhnův kanál
 Halaška
 Vildštejn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Švédská skála
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel Panny Marie
 Dolní Životice
 Medlice
 Spálov
 Dolní Životice
 Polzerova kaple
 kostel sv. Anny
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Mikuláše
 Litultovice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 Mladecko
 Hanuše
 kostel sv. Mikuláše
 Choltice
 Hradec nad Moravicí
 Šternek
 zvonice
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Vavřince
 Jakartovice
 Hlavnice
 Jezdkovice
 kaple sv. Kateřiny
 Wesselsky mlýn
 Stará Voda
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 Jakubčovické šance
 Šance
 kostel sv. Markéty
 Lukavec
 Nový Dvůr
 Slavkov
 Nový Dvůr
 arboretum
 Slezská Harta
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Bravinné
 Děrné
 loretánská kaple
 Stěbořice
 radnice
 Knurrův dům
 zvonice
 Bratrský sbor
 Fulnek
 kostel sv. Vavřince
 Staré Heřminovy
 kaple sv. Anny
 Justiční palác
 Obecní dům
 evangelický kostel
 socha Petra Bezruče
 Slezská univerzita
 synagoga
 kostel sv. Alžběty
 Sobkův palác
 městské hradby
 Blücherův palác
 Slezské divadlo
 Obchodní dům Breda
 nová radnice
 Opava
 kostel sv. Michala
Základní informace místa
ID místa: 14482
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama