Kostel sv. Petra a Pavla pochází z 1. pol. 14. století. Sakristie přistavěna později. Při úpravách v 18. stol. přistavěna zvonice. V kostele údajně nejstarší varhany ve Slezsku, doposud plně funkční. Zvon umístěný ve zvonici datovaný 1766.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Petra a Pavla v Kružberku
Pohled na kostel od severovýchodu
© Pavel Vítek 10/2008
Obec Kružberk leží nad údolím řeky Moravice 10 km severozápadně od Vítkova. Dva km proti proudu řeky Moravice byla v letech 1948 až 1955 vybudována přehradní nádrž. Jelikož slouží jako zásobárna pitné vody, je zde zakázáno koupání a provozování vodních sportů. Povolen je rybolov. Na přehradní hrázi a v jejím bezprostředním okolí byl natáčen televizní seriál Velké sedlo. Vodou přehradní nádrže byla zatopena usedlost, kde prožila své dětství Friederika Victoria Gessnerová, která je pod pseudonymem Joy Adamsová známá svými knihami především o africké přírodě (lvice Elsa). Pod vodní nádrží, na levém břehu Moravice se nacházejí Kružberské skály, oblíbené mezi horolezci jako svižné horolezecké stěny. Asi 2,5 km po proudu Moravice se nachází kdysi známé lázně Jánské Koupele.
Pavel Vítek, 29.1. 2009
popis

Kostel sv. Petra a Pavla je jednolodní přibližně orientovaná stavba téměř čtvercového půdorysu s odsazeným kněžištěm. Ke kostelní lodi ve východní části přiléhá čtyřboká sakristie. Ze střechy lodi vyrůstá dřevěná polygonální zvonice. V ní zvon s datumem 1766. V severní zdi kněžiště se nachází kamenné ostění zazděného lomeného původního portálu. Sakristie a kostelní loď jsou plochostropé, kněžiště zaklenuto pruskou klenbou. V kostele se nachází plně funkční varhany, které jsou údajně nejstarší ve Slezsku.

Pavel Vítek - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1, Academia 1994, 29.1. 2009

historie

První zmínka o vsi Kružberk pochází z roku 1377. Kostel sv. Petra a Pavla najdeme na jižním okraji obce, nedaleko od mostu přes řeku Moravici. Pochází z 1. pol. 14. století. Později, není přesně známo kdy, byla přistavěna sakristie. Koncem 18. stol. při rekonstrukci kostela bylo zaklenuto kněžiště, na kostelní lodi vyzdvižena zvonice a prolomena současná okna. Kostel je státem chráněná kulturní památka a patří k nejstarším kostelům ve Slezsku.

Pavel Vítek - zdroj: Umělecké památky Moravy a Slezska 1, Academia 1994 , 29.1. 2009

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Kružberk

Místa v okolí

 Kružberk
 kostel sv. Floriána
 Jánské Koupele
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Markéty
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 Vildštejn
 Medlice
 Melč
 kostel Panny Marie
 Dubová
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Vítkov
 Jakartovice-Deštné
 Šternek
 kostel sv. Michala
 Klokočov
 Mladecko
 Jakartovice
 kaple sv. Kateřiny
 Litultovice
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiljí
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Slezská Harta
 Choltice
 Hlavnice
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Weisshuhnův kanál
 kostel sv. Vavřince
 Staré Heřminovy
 Jezdkovice
 Stará Voda
 arboretum
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Velký Roudný
 Švédská skála
 kostel sv. Mikuláše
 Spálov
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Stěbořice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 větrný mlýn
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Hedviky
 městské koupaliště
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Kružberk
747 84 Melč 159
Tel: 556 309 032
Základní informace místa
ID místa: 7364
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama