Architektonicky zajímavá, částečně bizardní i pohádková stavba stylizovaná do podoby romantického středověkého hradu. Postaven hranickým továrníkem Ant. Kunzem v l. 1907–08 jako rodinné letní sídlo. Od r. 2007 kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
hrádek Kunzov od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Hrad Kunzov – stavba ojedinělá, zajímavá, pohádková, bizardní. Všemi těmito výrazy by se dal charakterizovat objekt letního sídla, které si nechal pro sebe a svou rodinu vystavět na počátku 20. století hranický velkopodnikatel Antonín Kunz. Stavba, která jakoby z oka vypadla pohádkovým hradům, se nachází při silnici z Hrabůvky do Radíkova na Přerovsku, přibližně v půli cesty mezi nimi.
Jan P. Štěpánek, 6.2. 2008
turistické

V sousedství se nachází restaurace "Na tý louce zelený". Přímo k hrádku se dá dostat autobusem z Hranic na Moravě, případně je zde solidní parkoviště. Bohužel, hrádek je zavřený a vůbec nic se zde neděje. Pouze chátrá, což působí prapodivným dojmem.

Jiří Doupal , 10.6. 2009

popis

Popis Kunzova

Neogotický zámeček (hrádek) má podobu šestibokého areálu obehnaného vysokou kamennou zdí a věží, kulatými frankovacími věžemi či minimálně arkýřem v každém z nároží. Zeď hrádku je na mnoha místech prolomena okny s gotickými oblouky. Jihovýchodní vstupní části dominuje monumentální vstupní brána s gotickým obloukem, doplněná po stranách dvojicí kamenných lvů držících erby Moravy a Slezska. Nad portálem brány je umístěn velký nápis KUNZOV a erb Čech – lev. V horní části portálu brány je stylizovaná (padací) mříž. Po levé straně brány je situován branka se vstupem pro pěší, nad níž je v oválném otvoru umístěna kamenná sova. Při levé straně branky, v nároží vystupující věžice, je na vystupujícím podstavci umístěna socha středověkého rytíře ve zbroji. Podél jižní fronty se k hradbě zevnitř přimyká hlavní obytná budova s krásným litinovým zábradlím, schodiště na pavlač i pavlače samotné. Jihozápadnímu nároží dominuje štíhlá…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 6.2. 2008

historie

Objekt patřící soukromému vlastníku, kterým je pražská společnosti Rent Building Plus, byl v roce 2007 zapsán na seznam nemovitých kulturních památek. Není bez zajímavosti, že společnost, která nechává hrádek uzavřený a chátrat, se zápisem na seznam památek nesouhlasila.

Jan P. Štěpánek, 6.2. 2008

Další texty historie

Komentáře

Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Radíkov

Místa v okolí

 Soudkova štola
 zvonice
 Lom Olšovec
 Puchart
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 Partutovice
 Ferdinandův tunel
 Hranice
 radnice
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 městské hradby
 Rybáře
 Potštát
 větrný mlýn
 Hodinová věž
 morový sloup
 kaple
 železniční viadukt
 Svrčov
 lázně
 hradiště Obírka
 Hranická propast
 kaple sv. Peregrina
 kostel sv. Jiří
 Ústí
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 Špičky
 obecní špitál
 zvonice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 kaple sv. Petra
 radnice
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 Kamenec
 Skalička
 Veselská rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Skalička
 kostel sv. Josefa
 Malhotice
 Malhotice
 mlýnský náhon
 Kladníky
 Kladníky
 Hlinsko
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 katovna
 Spálov
 Odry
 Oprostovice
 Wesselsky mlýn
 zvonice
 Hustopeče nad Bečvou
 kostel sv. Anny
 Všechovice
 Veselíčko
 Švédská skála
 Kelč
 Lhotsko
 Šišma
 Horní Újezd
 Velká Střelná
 Pavlovice u Přerova
 Hustopeče nad Bečvou
 Kladeruby
 Jestřabí (Habicht)
 Olšová
 větrný mlýn
 Hradčany
 Pavlovice u Přerova
 Bores
 Velká Střelná
 Prosenice
 kamenný most
 větrný mlýn
 Branky
 Branky
 Branky
Základní informace místa
ID místa: 6008
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama