Architektonicky zajímavá, částečně bizardní i pohádková stavba stylizovaná do podoby romantického středověkého hradu. Postaven hranickým továrníkem Ant. Kunzem v l. 1907–08 jako rodinné letní sídlo. Od r. 2007 kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 04/2013
Hrad Kunzov – stavba ojedinělá, zajímavá, pohádková, bizardní. Všemi těmito výrazy by se dal charakterizovat objekt letního sídla, které si nechal pro sebe a svou rodinu vystavět na počátku 20. století hranický velkopodnikatel Antonín Kunz. Stavba, která jakoby z oka vypadla pohádkovým hradům, se nachází při silnici z Hrabůvky do Radíkova na Přerovsku, přibližně v půli cesty mezi nimi.
Jan P. Štěpánek, 6.2. 2008
turistické

V sousedství se nachází restaurace "Na tý louce zelený". Přímo k hrádku se dá dostat autobusem z Hranic na Moravě, případně je zde solidní parkoviště. Bohužel, hrádek je zavřený a vůbec nic se zde neděje. Pouze chátrá, což působí prapodivným dojmem.

Jiří Doupal , 10.6. 2009

popis

Popis Kunzova

Neogotický zámeček (hrádek) má podobu šestibokého areálu obehnaného vysokou kamennou zdí a věží, kulatými frankovacími věžemi či minimálně arkýřem v každém z nároží. Zeď hrádku je na mnoha místech prolomena okny s gotickými oblouky. Jihovýchodní vstupní části dominuje monumentální vstupní brána s gotickým obloukem, doplněná po stranách dvojicí kamenných lvů držících erby Moravy a Slezska. Nad portálem brány je umístěn velký nápis KUNZOV a erb Čech – lev. V horní části portálu brány je stylizovaná (padací) mříž. Po levé straně brány je situován branka se vstupem pro pěší, nad níž je v oválném otvoru umístěna kamenná sova. Při levé straně branky, v nároží vystupující věžice, je na vystupujícím podstavci umístěna socha středověkého rytíře ve zbroji. Podél jižní fronty se k hradbě zevnitř přimyká hlavní obytná budova s krásným litinovým zábradlím, schodiště na pavlač i pavlače samotné. Jihozápadnímu nároží dominuje štíhlá…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 6.2. 2008

historie

Objekt patřící soukromému vlastníku, kterým je pražská společnosti Rent Building Plus, byl v roce 2007 zapsán na seznam nemovitých kulturních památek. Není bez zajímavosti, že společnost, která nechává hrádek uzavřený a chátrat, se zápisem na seznam památek nesouhlasila.

Jan P. Štěpánek, 6.2. 2008

Další texty historie
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Radíkov

Místa v okolí

 Soudkova štola
 zvonice
 Lom Olšovec
 Puchart
 kostel sv. Havla
 Drahotuše
 Partutovice
 Hranice
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 městské hradby
 Rybáře
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 větrný mlýn
 kaple
 železniční viadukt
 Svrčov
 lázně
 hradiště Obírka
 kaple sv. Peregrina
 Hranická propast
 kostel sv. Jiří
 Ústí
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 Špičky
 obecní špitál
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 zvonice
 kaple sv. Petra
 radnice
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 kostel sv. Mikuláše
 Skalička
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Skalička
 Malhotice
 Malhotice
 mlýnský náhon
 Kladníky
 Kladníky
 Hlinsko
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 katovna
 Spálov
 Odry
 Oprostovice
 Wesselsky mlýn
 zvonice
 kostel sv. Anny
 Hustopeče nad Bečvou
 Všechovice
 Veselíčko
 Švédská skála
 Kelč
 Lhotsko
 Šišma
 Horní Újezd
 Velká Střelná
 Pavlovice u Přerova
 Hustopeče nad Bečvou
 Kladeruby
 Jestřabí (Habicht)
 větrný mlýn
 Hradčany
 Pavlovice u Přerova
 Bores
 Velká Střelná
 Prosenice
 kamenný most
 větrný mlýn
 Branky
 Branky
 Branky
Základní informace místa
ID místa: 6008
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama