Výstavný raně klasicistický zámek vybudoval pro sebe po roce 1874 Antonín Scheffer, jenž koupil v Širokém Brodě rychtu (fojtství), jejíž součásti byl i hospodářský dvůr. Po roce 1945 přešel zámek do majetku státu. Dnes je v soukromých rukou a je využíván jako dílny a garáže.
Hlavní obrázek místa
Pohled na nádvorní část bývalého zámku od jv.
© Dušan Dohňanský 09/2017
Ves Široký Brod (dříve něm. Breitenfurt) asi s 300 obyvateli je nyní částí obce Mikulovice. Leží v údolí říčky Bělé, kterou sleduje trasa silnice I/44 z města Jeseníku k hraničnímu přechodu do Polska za Mikulovicemi. Turisticky značené cesty vsí neprocházejí.
3.2. 2021
historie

Rychta (fojtství) vznikla v Širokém Brodě v roce 1555, ale výstavné zámecké sídlo jako součást dvora zde vybudoval Antonín Scheffer, který fojtství koupil od svého tchána Johanna Spielvogela. V roce 1867 koupil rychtu i se zámkem Moritz Krisch, jehož potomci zde sídlili až do roku 1923. Posledním německým držitelem dvora a zámečku byl Max Andreas Kosma. V roce 1945 přechází zámek i dvůr do majetku státu, přičemž se v něm střídaly různé organizace. Sloužil i jako rekreační středisko a po roce 1989 se stal součástí kempu. Ještě ve 20. století vyhořel a k rekonstrukci již nedošlo. Budova byla přestavěna a dnes se využívá jako garáže a dílny. Zámek byl jednopatrová čtvercová budova s vysokou mansardovou střechou, byla opatřena např. lizénami a okenními šambránami. Dodnes se ale z původního zámku zachovala jen půlkruhová teraska, jež sloužila jako balkón. Severně od zámku je pozůstatek původního zámeckého parku.

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 14.1. 2021

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Široký Brod

Místa v okolí

 Široký Brod
 Hradec
 Čertovy kameny
 chata Rejvíz
 Kalich hořkosti
 Zlatý Chlum
 Velké Kunětice
 vápenky
 Zlatorudné mlýny
 Jeseník
 sanatorium Altvater
 dům Katovna
 Lurdská jeskyně
 radnice
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 kostel sv. Jiří
 Koberštejn
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Edelštejn
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 Medvědí kámen
 Kaltenštejn
 Černá Voda
 Adolfovice
 Dolní Červená Voda
 Leuchtenštejn
 fojtství
 jeskyně Na Pomezí
 Biskupská hora
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 kostel sv. Václava
 Heřmanovice
 Quinburk
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 boží muka
 Žulová
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 kaple sv. Josefa
 Mnichov
 Horní Heřmanice
 Buková
 Vozka
 Bernartice
Základní informace místa
ID místa: 15468
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama