Poutní kaple zde stávala již v 18. stol. Dle legendy byla vystavena na památku zjevení sv. Anny jistému knězi. R. 1897 zničena požárem, poté postavena větší a vysvěcena r. 1901. R. 1945 silně poškozena, znovu však opravena. Po r. 1960 zanikla. Kovová kostra ve tvaru kaple byla požehnána r. 2003.
Hlavní obrázek místa
© neznámý

Historie kaple sv. Anny u Opavy

Kaple sv. Anny je poutní a stojí na kopci za Opavou. Zde se propojovaly cesty od Jaktaře, Zlatníků, Slavkova, Otic a Opavy za hospodou U Latarny na nynějším katastru Zlatnickém. Podle tradice je známo, že zde kaple stála už v 18. století. K jejímu vzniku je vázáno několik kramářských písní. Ty byly v 19. století vytištěny a rozšířeny ve Slezsku i na Moravě. Jedna říká, že se jistému knězi zjevila ve snu sv. Anna a přikázala mu, aby šel zaopatřit svátostí umírající jistou zbožnou dívku, jež velmi uctívá obraz sv. Anny. Kněz poslechl, dívku ve vsi našel a zaopatřil ji. Na tuto památku byla kaple vystavěna. Druhá verze vypráví o pomoci druhé chudé dívce ke štěstí. Kaple byla roku 1897 zničena požárem a následně postavena a zvětšena. K vysvěcení došlo v červenci roku 1901. Roku 1945 byla za druhé světové války silně poškozena. Díky péči zaměstnanců Zemské psychiatrické léčebny byla v Opavě znovu opravena. Znovu došlo k vysvěcení. Následně byla ještě dvakrát poničena a znovu opravena. Kříž je ručně kovaný a požehnán byl v roce 2002. „Vše bylo možno udělat dík darům, za které všem Pán Bůh zaplať.“
Dorothea Míčková, 2.4. 2011
historie

Historie znovu obnovení poutního místa

Jak Bůh chtěl, tak se stalo O tom, že na posvátném místě za Opavou, bylo přes 200 let poutní místo, kterému lidé říkali „na svaté Anně“, jsme s manželem věděli. Věděli jsme také, jak toto poutní místo zaniklo, když v roce 1959 Lidové milice v rámci námětového cvičení kapli rozstříleli, včetně vnitřního zařízení (sochy, obrazy, lavice). Co se dalo, bylo zničeno. Vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek, došlo k rozpadu zdí, které byly rozebrány lidmi na stavební materiál. Pak se poutní místo proměnilo ve smetiště. Našli se i lidé, kteří si ještě upotřebitelné zbytky kaple odváželi domů – viz. zápis v kronice obce Zlatníky. Později byl zde navážen odpad různého druhu, včetně uhynulých prasat. V roce 1999, to bylo stále ještě místo pusté a zanedbané, magistrát města Opavy nechal nainstalovat tabuli „ Zákaz skládky, pod pokutou 500 Kč pro občany a 5 000 Kč pro organizace“. Tomu místu, se dlouhodobě vyhýbaly hlavně ženy, které měly…  číst dále

Václav Kavan, 22.3. 2013

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava-Jaktař

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Slavkov
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 socha Petra Bezruče
 Obecní dům
 kostel sv. Alžběty
 Slezské divadlo
 nová radnice
 Sobkův palác
 městské hradby
 Blücherův palác
 Opava
 Stěbořice
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 Držkovice
 Držkovice
 Nový Dvůr
 Jezdkovice
 Šibenice
 Nový Dvůr
 arboretum
 Hanuše
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Štemplovec
 Neplachovice
 Raduň
 Holasovice
 Hradec nad Moravicí
 Velké Hoštice
 Choltice
 Litultovice
 Loděnice
 Suché Lazce
 Hlavnice
 Weisshuhnův kanál
 Oldřišov
 Velké Heraltice
 obecní kaple
 Jakubčovické šance
 Šance
 Kravaře
 hrobka rodu Bellegarde
 Mladecko
 větrný mlýn
 Štítina
 Melč
 Přerovec
 kostel sv. Kateřiny
 Pustá Polom
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Tekly
 Branice
 Dubová
 Jakartovice
 Vartnov
 Hrabyně
 zvonice
 Albertovec
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Jánské Koupele
 Sosnová
 Sosnová
 Sosnová
 Výškovice
 kostel sv. Floriána
 Slatina
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Cvilín
 kaple
 Kružberk
 Bítov
Kontaktní informace
Tel: 553661002
http://www.svataanna.estranky.cz/
sv.anna@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 9875
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama