Poutní kaple zde stávala již v 18. stol. Dle legendy byla vystavena na památku zjevení sv. Anny jistému knězi. R. 1897 zničena požárem, poté postavena větší a vysvěcena r. 1901. R. 1945 silně poškozena, znovu však opravena. Po r. 1960 zanikla. Kovová kostra ve tvaru kaple byla požehnána r. 2003.
Hlavní obrázek místa
© neznámý

Historie kaple sv. Anny u Opavy

Kaple sv. Anny je poutní a stojí na kopci za Opavou. Zde se propojovaly cesty od Jaktaře, Zlatníků, Slavkova, Otic a Opavy za hospodou U Latarny na nynějším katastru Zlatnickém. Podle tradice je známo, že zde kaple stála už v 18. století. K jejímu vzniku je vázáno několik kramářských písní. Ty byly v 19. století vytištěny a rozšířeny ve Slezsku i na Moravě. Jedna říká, že se jistému knězi zjevila ve snu sv. Anna a přikázala mu, aby šel zaopatřit svátostí umírající jistou zbožnou dívku, jež velmi uctívá obraz sv. Anny. Kněz poslechl, dívku ve vsi našel a zaopatřil ji. Na tuto památku byla kaple vystavěna. Druhá verze vypráví o pomoci druhé chudé dívce ke štěstí. Kaple byla roku 1897 zničena požárem a následně postavena a zvětšena. K vysvěcení došlo v červenci roku 1901. Roku 1945 byla za druhé světové války silně poškozena. Díky péči zaměstnanců Zemské psychiatrické léčebny byla v Opavě znovu opravena. Znovu došlo k vysvěcení. Následně byla ještě dvakrát poničena a znovu opravena. Kříž je ručně kovaný a požehnán byl v roce 2002. „Vše bylo možno udělat dík darům, za které všem Pán Bůh zaplať.“
Dorothea Míčková, 2.4. 2011
historie

Historie znovu obnovení poutního místa

Jak Bůh chtěl, tak se stalo O tom, že na posvátném místě za Opavou, bylo přes 200 let poutní místo, kterému lidé říkali „na svaté Anně“, jsme s manželem věděli. Věděli jsme také, jak toto poutní místo zaniklo, když v roce 1959 Lidové milice v rámci námětového cvičení kapli rozstříleli, včetně vnitřního zařízení (sochy, obrazy, lavice). Co se dalo, bylo zničeno. Vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek, došlo k rozpadu zdí, které byly rozebrány lidmi na stavební materiál. Pak se poutní místo proměnilo ve smetiště. Našli se i lidé, kteří si ještě upotřebitelné zbytky kaple odváželi domů – viz. zápis v kronice obce Zlatníky. Později byl zde navážen odpad různého druhu, včetně uhynulých prasat. V roce 1999, to bylo stále ještě místo pusté a zanedbané, magistrát města Opavy nechal nainstalovat tabuli „ Zákaz skládky, pod pokutou 500 Kč pro občany a 5 000 Kč pro organizace“. Tomu místu, se dlouhodobě vyhýbaly hlavně ženy, které měly…  číst dále

Václav Kavan, 22.3. 2013

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava-Jaktař

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Justiční palác
 kostel sv. Hedviky
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 socha Petra Bezruče
 Obchodní dům Breda
 Obecní dům
 kostel sv. Alžběty
 Slezské divadlo
 nová radnice
 Sobkův palác
 městské hradby
 Blücherův palác
 Opava
 Stěbořice
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 Držkovice
 Držkovice
 Nový Dvůr
 Jezdkovice
 Nový Dvůr
 arboretum
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Štemplovec
 Neplachovice
 Raduň
 Holasovice
 Hradec nad Moravicí
 Velké Hoštice
 Choltice
 Litultovice
 Loděnice
 Suché Lazce
 Hlavnice
 Weisshuhnův kanál
 Oldřišov
 Velké Heraltice
 obecní kaple
 Jakubčovické šance
 Šance
 Kravaře
 hrobka rodu Bellegarde
 Mladecko
 větrný mlýn
 Štítina
 Melč
 Přerovec
 kostel sv. Kateřiny
 Pustá Polom
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Tekly
 Branice
 Dubová
 Jakartovice
 Vartnov
 Albertovec
 Roderichova kaple
 Hrabyně
 zvonice
 Vikštejn
 Jánské Koupele
 Sosnová
 Sosnová
 Výškovice
 kostel sv. Floriána
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 kaple
 Cvilín
 Kružberk
 Bítov
Kontaktní informace
Tel: 553661002
http://www.svataanna.estranky.cz/
sv.anna@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 9875
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama