Poutní kaple zde stávala již v 18. stol. Dle legendy byla vystavena na památku zjevení sv. Anny jistému knězi. R. 1897 zničena požárem, poté postavena větší a vysvěcena r. 1901. R. 1945 silně poškozena, znovu však opravena. Po r. 1960 zanikla. Kovová kostra ve tvaru kaple byla požehnána r. 2003.
Hlavní obrázek místa
© neznámý

Historie kaple sv. Anny u Opavy

Kaple sv. Anny je poutní a stojí na kopci za Opavou. Zde se propojovaly cesty od Jaktaře, Zlatníků, Slavkova, Otic a Opavy za hospodou U Latarny na nynějším katastru Zlatnickém. Podle tradice je známo, že zde kaple stála už v 18. století. K jejímu vzniku je vázáno několik kramářských písní. Ty byly v 19. století vytištěny a rozšířeny ve Slezsku i na Moravě. Jedna říká, že se jistému knězi zjevila ve snu sv. Anna a přikázala mu, aby šel zaopatřit svátostí umírající jistou zbožnou dívku, jež velmi uctívá obraz sv. Anny. Kněz poslechl, dívku ve vsi našel a zaopatřil ji. Na tuto památku byla kaple vystavěna. Druhá verze vypráví o pomoci druhé chudé dívce ke štěstí. Kaple byla roku 1897 zničena požárem a následně postavena a zvětšena. K vysvěcení došlo v červenci roku 1901. Roku 1945 byla za druhé světové války silně poškozena. Díky péči zaměstnanců Zemské psychiatrické léčebny byla v Opavě znovu opravena. Znovu došlo k vysvěcení. Následně byla ještě dvakrát poničena a znovu opravena. Kříž je ručně kovaný a požehnán byl v roce 2002. „Vše bylo možno udělat dík darům, za které všem Pán Bůh zaplať.“
Dorothea Míčková, 2.4. 2011
historie

Historie znovu obnovení poutního místa

Jak Bůh chtěl, tak se stalo O tom, že na posvátném místě za Opavou, bylo přes 200 let poutní místo, kterému lidé říkali „na svaté Anně“, jsme s manželem věděli. Věděli jsme také, jak toto poutní místo zaniklo, když v roce 1959 Lidové milice v rámci námětového cvičení kapli rozstříleli, včetně vnitřního zařízení (sochy, obrazy, lavice). Co se dalo, bylo zničeno. Vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek, došlo k rozpadu zdí, které byly rozebrány lidmi na stavební materiál. Pak se poutní místo proměnilo ve smetiště. Našli se i lidé, kteří si ještě upotřebitelné zbytky kaple odváželi domů – viz. zápis v kronice obce Zlatníky. Později byl zde navážen odpad různého druhu, včetně uhynulých prasat. V roce 1999, to bylo stále ještě místo pusté a zanedbané, magistrát města Opavy nechal nainstalovat tabuli „ Zákaz skládky, pod pokutou 500 Kč pro občany a 5 000 Kč pro organizace“. Tomu místu, se dlouhodobě vyhýbaly hlavně ženy, které měly…  číst dále

Václav Kavan, 22.3. 2013

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava-Jaktař

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Slavkov
 kostel sv. Hedviky
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 Obchodní dům Breda
 Obecní dům
 kostel sv. Alžběty
 Slezské divadlo
 nová radnice
 Sobkův palác
 městské hradby
 Blücherův palác
 Opava
 Stěbořice
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 Držkovice
 Držkovice
 Nový Dvůr
 Jezdkovice
 Nový Dvůr
 arboretum
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Štemplovec
 Neplachovice
 Raduň
 Holasovice
 Hradec nad Moravicí
 Velké Hoštice
 Choltice
 Litultovice
 Loděnice
 Suché Lazce
 Hlavnice
 Weisshuhnův kanál
 Oldřišov
 Velké Heraltice
 obecní kaple
 Jakubčovické šance
 Šance
 Kravaře
 hrobka rodu Bellegarde
 Mladecko
 větrný mlýn
 Štítina
 Melč
 Přerovec
 kostel sv. Kateřiny
 Pustá Polom
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Tekly
 Branice
 Dubová
 Jakartovice
 Vartnov
 Albertovec
 Roderichova kaple
 Hrabyně
 zvonice
 Vikštejn
 Jánské Koupele
 Sosnová
 Sosnová
 Výškovice
 kostel sv. Floriána
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 kaple
 Cvilín
 Kružberk
 Bítov
Kontaktní informace
Tel: 553661002
http://www.svataanna.estranky.cz/
sv.anna@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 9875
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama