Minerální prameny poprve popsány v 16. stol., dnes komplex vodoléčebného ústavu s hotely a sanatorii v areálu lesoparku. Hlavní budova Eliška, impozantní Šárka, či wellness Diana. V místě vodní svět Termály Losiny pro širokou veřejnost. Lázním slouží pět sirnatých pramenů.
Hlavní obrázek místa
Pavilon Šárka
© Ivo Rozehnal 03/2020
Velké Losiny jsou oblíbeným výletním místem v podhůří Jeseníků. Leží asi 8 km severovýchodně od Šumperka. Proslaveny jsou zdejším zámkem, starobylou funkční papírnou, čarodějnickými procesy a lázněmi. Právě lázně a návazné služby s penziony, stravováním, relaxací a ozdravnou kůrou, činí z Velkých Losin turisticky atraktivní lokalitu. V okolí najdeme mnoho zajímavých míst - namátkově: rozhledna Bukovka, veteran muzeum a minizoo v Rapotíně, dřevěný kostel v Maršíkově, přístupnou oboru, či zámky Sobotín a Loučná nad Desnou.
Rozehnal Ivo, 4.3. 2020
historie

Termální lázně Velké Losiny se nachází ve středu obce, západně pod Lázeňským vrchem (729 m n.m.) v prostoru lesoparku při potoce Račince. Komplex lázní se skládá ze čtyř lázeňských hotelů, wellness hotelu a nového termálního parku. Hlavní lázeňskou budovou je hotel Eliška, který se skládá ze dvou propojených budov. V tomto komplexu najdeme i půvabnou vestavěnou kapli sv. Kříže. Další budovou v lázeňském areálu je impozantní sanatorium Šárka. Lázeňská vila Gazárka pak slouží pro dětské pacienty. Zajímavě je řešen i lázeňský dům Chaloupka. Jde o zaoblenou patrovou budovu s podkrovím a šindelovou střechou. Wellness hotel Diana leží asi 0,5 km bokem od hlavního centra lázní. U něj se nachází větší obora se zvěří a dvěma rybníky s možností zpoplatněného rybolovu. Hotel má nádherný výhled na Jeseníky. V samotném lesoparku najdeme minerální prameny Eliška, Petr, Žerotín (hlavní horký pramen), pramen Dobra a studený pitný…  číst dále

Rozehnal Ivo - zdroj - web: lazne-losiny.cz, termaly-losiny.cz, 4.3. 2020

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Velké Losiny

Místa v okolí

 Kalvárie
 ruční papírna
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Strážník
 Maršíkov
 kostel sv. Martina
 Sobotín
 kostel sv. Vavřince
 Vikýřovice
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 Rapotín
 Vikýřovice
 Pleče
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 Geschaderův dům
 Šumperk
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Burgstein
 Frankštát
 Bohdíkov
 Háj u Šumperka
 Třemešek
 Ztracené kameny
 Mrtvý muž
 Zelené kameny
 Bludoveček
 Bludov
 kostel sv. Wolfganga
 Jelení studánka
 Františkova myslivna
 kostel sv. Linharta
 Rabštejn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Vavřince
 Bludov
 Branná
 Alfrédova chata
 fojtství
 kostel sv. Michala
 Ruda nad Moravou
 Červenohorské sedlo
 lázně Bludov
 kaple sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 Vozka
 hraniční sloup
 Petrovy kameny
 chata Švýcárna
 chata Barborka
 Praděd
 chata Ovčárna
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 Stezka v oblacích
Kontaktní informace
Lázně Velké Losiny, s.r.o.
Lázeňská 323
788 15 Velké Losiny
http://https://www.lazne-losiny.cz/
info@lazne-losiny.cz
Základní informace místa
ID místa: 14706
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama