Zámek postavený za Jana Václava Želeckého z Počenic po r. 1720. V r. 1925 za pozemkové reformy připadl Revírní radě, která postavila budovu ozdravovny a zámek upravila k ubytování zaměstnanců. Po r. 1948 byl zámek od ozdravovny oddělen.
Hlavní obrázek místa
Bývalý zámek
© Luděk Pitter 07/2006
Klokočov je dnes jednou z částí města Vítkov. Samotný zámek pravděpodobně nikdy k léčebným či ozdravným účelům nesloužil, ač se to leckde uvádí, byl využíván pouze k ubytování zaměstnanců nově postaveného sanatoria. Dnes se nachází na pozemcích v těsném sousedství léčebny, historicky spolu však oba objekty souvisí. Tyto pozemky jsou od areálu odděleny plotem a patří zemědělské společnosti. Rozsáhlý park obklopující léčebnu patřil původně nejspíše k zámku. V Klokočově si můžete prohlédnout také barokní kostel sv. Ondřeje z 18. stol. a poblíž kostela sochu sv. Mikuláše z roku 1737.
L.P., 12.10. 2006
historie

Obec Klokočov je připomínána již roku 1377, do té doby patřila k opavského panství. A od roku 1377 patřila k vikštejnskému panství. V první polovině 17. stol. je v Klokočově připomínán svodný statek. Při dělení vikštejnského panství v roce 1671 připadl panství Melč. Pravděpodobně roku 1720 koupil Klokočov Jan Václav Želecký z Počenic a snad právě on v Klokočově nechal postavit jednopatrový barokní zámek. Zámek později měnil majitele a v roce 1925 velkostatek v rámci pozemkové reformy připadl Revírní radě pro okres moravsko-ostravský báňského revírního úřadu v Moravské Ostravě. Revírní rada nechala postavit počátkem 30. let 20. stol. novou budovu pro účely ozdravovny tzv. Masarykův dům a k ubytování zaměstnanců sanatoria upravila budovu bývalého zámku. Po r. 1948 byl areál rozdělen. Dvůr se zámkem získalo JZD a zámek byl znovu upravován na byty zaměstnanců. Ozdravovna se od roku 1975 stala majetkem Fakultní nemocnice…  číst dále

L.P. (Musil F., Plaček M., Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska), 22.10. 2006

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Markéty
 Vítkov
 Švédská skála
 kaple
 Spálov
 kaple
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 Dubová
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 vodní mlýn
 radnice
 fara
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Davidův mlýn
 Kružberk
 Jánské Koupele
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Floriána
 Halaška
 kostel sv. Mikuláše
 Melč
 Vildštejn
 kostel sv. Jiří
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 Stará Voda
 kostel sv. Mikuláše
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 katovna
 městské hradby
 Odry
 Weisshuhnův kanál
 Veselská rozhledna
 Hodinová věž
 morový sloup
 loretánská kaple
 Medlice
 radnice
 Potštát
 Partutovice
 Knurrův dům
 zvonice
 Bratrský sbor
 Lukavec
 Děrné
 Fulnek
 kamenný most
 kostel Panny Marie
 větrný mlýn
 kaple sv. Kateřiny
 Šternek
 kostel sv. Jiljí
 Olšová
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Hradec nad Moravicí
 Hanuše
 větrný mlýn
 kaple
 kostel sv. Markéty
 Jakubčovické šance
 Šance
 Slezská Harta
 Jeseník nad Odrou
 Velký Roudný
Kontaktní informace
Vítkovská zemědělská s.r.o.
Zámecký dvůr , č.p.61
Klokočov
747 47 Vítkov
Základní informace místa
ID místa: 4026
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama