Zámek postavený za Jana Václava Želeckého z Počenic po r. 1720. V r. 1925 za pozemkové reformy připadl Revírní radě, která postavila budovu ozdravovny a zámek upravila k ubytování zaměstnanců. Po r. 1948 byl zámek od ozdravovny oddělen.
Hlavní obrázek místa
Bývalý zámek
© Luděk Pitter 07/2006
Klokočov je dnes jednou z částí města Vítkov. Samotný zámek pravděpodobně nikdy k léčebným či ozdravným účelům nesloužil, ač se to leckde uvádí, byl využíván pouze k ubytování zaměstnanců nově postaveného sanatoria. Dnes se nachází na pozemcích v těsném sousedství léčebny, historicky spolu však oba objekty souvisí. Tyto pozemky jsou od areálu odděleny plotem a patří zemědělské společnosti. Rozsáhlý park obklopující léčebnu patřil původně nejspíše k zámku. V Klokočově si můžete prohlédnout také barokní kostel sv. Ondřeje z 18. stol. a poblíž kostela sochu sv. Mikuláše z roku 1737.
L.P., 12.10. 2006
historie

Obec Klokočov je připomínána již roku 1377, do té doby patřila k opavského panství. A od roku 1377 patřila k vikštejnskému panství. V první polovině 17. stol. je v Klokočově připomínán svodný statek. Při dělení vikštejnského panství v roce 1671 připadl panství Melč. Pravděpodobně roku 1720 koupil Klokočov Jan Václav Želecký z Počenic a snad právě on v Klokočově nechal postavit jednopatrový barokní zámek. Zámek později měnil majitele a v roce 1925 velkostatek v rámci pozemkové reformy připadl Revírní radě pro okres moravsko-ostravský báňského revírního úřadu v Moravské Ostravě. Revírní rada nechala postavit počátkem 30. let 20. stol. novou budovu pro účely ozdravovny tzv. Masarykův dům a k ubytování zaměstnanců sanatoria upravila budovu bývalého zámku. Po r. 1948 byl areál rozdělen. Dvůr se zámkem získalo JZD a zámek byl znovu upravován na byty zaměstnanců. Ozdravovna se od roku 1975 stala majetkem Fakultní nemocnice…  číst dále

L.P. (Musil F., Plaček M., Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska), 22.10. 2006

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Markéty
 Vítkov
 Švédská skála
 kaple
 Spálov
 kaple
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 Dubová
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 vodní mlýn
 radnice
 fara
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Kružberk
 Jánské Koupele
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 Melč
 Vildštejn
 kostel sv. Jiří
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 Stará Voda
 kostel sv. Mikuláše
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 katovna
 městské hradby
 Odry
 Weisshuhnův kanál
 Hodinová věž
 morový sloup
 loretánská kaple
 Medlice
 Potštát
 Partutovice
 Knurrův dům
 Lukavec
 Děrné
 Fulnek
 kamenný most
 kostel Panny Marie
 větrný mlýn
 kaple sv. Kateřiny
 Štáblovice
 Šternek
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Hradec nad Moravicí
 větrný mlýn
 kaple
 kostel sv. Markéty
 Jakubčovické šance
 Šance
 Slezská Harta
 Jeseník nad Odrou
 Velký Roudný
Kontaktní informace
Vítkovská zemědělská s.r.o.
Zámecký dvůr , č.p.61
Klokočov
747 47 Vítkov
Základní informace místa
ID místa: 4026
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama