Zámek postavený za Jana Václava Želeckého z Počenic po r. 1720. V r. 1925 za pozemkové reformy připadl Revírní radě, která postavila budovu ozdravovny a zámek upravila k ubytování zaměstnanců. Po r. 1948 byl zámek od ozdravovny oddělen.
Hlavní obrázek místa
Bývalý zámek
© Luděk Pitter 07/2006
Klokočov je dnes jednou z částí města Vítkov. Samotný zámek pravděpodobně nikdy k léčebným či ozdravným účelům nesloužil, ač se to leckde uvádí, byl využíván pouze k ubytování zaměstnanců nově postaveného sanatoria. Dnes se nachází na pozemcích v těsném sousedství léčebny, historicky spolu však oba objekty souvisí. Tyto pozemky jsou od areálu odděleny plotem a patří zemědělské společnosti. Rozsáhlý park obklopující léčebnu patřil původně nejspíše k zámku. V Klokočově si můžete prohlédnout také barokní kostel sv. Ondřeje z 18. stol. a poblíž kostela sochu sv. Mikuláše z roku 1737.
L.P., 12.10. 2006
historie

Obec Klokočov je připomínána již roku 1377, do té doby patřila k opavského panství. A od roku 1377 patřila k vikštejnskému panství. V první polovině 17. stol. je v Klokočově připomínán svodný statek. Při dělení vikštejnského panství v roce 1671 připadl panství Melč. Pravděpodobně roku 1720 koupil Klokočov Jan Václav Želecký z Počenic a snad právě on v Klokočově nechal postavit jednopatrový barokní zámek. Zámek později měnil majitele a v roce 1925 velkostatek v rámci pozemkové reformy připadl Revírní radě pro okres moravsko-ostravský báňského revírního úřadu v Moravské Ostravě. Revírní rada nechala postavit počátkem 30. let 20. stol. novou budovu pro účely ozdravovny tzv. Masarykův dům a k ubytování zaměstnanců sanatoria upravila budovu bývalého zámku. Po r. 1948 byl areál rozdělen. Dvůr se zámkem získalo JZD a zámek byl znovu upravován na byty zaměstnanců. Ozdravovna se od roku 1975 stala majetkem Fakultní nemocnice…  číst dále

L.P. (Musil F., Plaček M., Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska), 22.10. 2006

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Markéty
 Vítkov
 Švédská skála
 kaple
 Spálov
 kaple
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 Dubová
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 vodní mlýn
 radnice
 fara
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Kružberk
 Jánské Koupele
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Mikuláše
 Melč
 Vildštejn
 kostel sv. Jiří
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 Stará Voda
 kostel sv. Mikuláše
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 katovna
 městské hradby
 Odry
 Weisshuhnův kanál
 Hodinová věž
 morový sloup
 loretánská kaple
 Medlice
 Potštát
 Partutovice
 Knurrův dům
 Lukavec
 Děrné
 Fulnek
 kamenný most
 kostel Panny Marie
 větrný mlýn
 kaple sv. Kateřiny
 Štáblovice
 Šternek
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Hradec nad Moravicí
 větrný mlýn
 kaple
 kostel sv. Markéty
 Jakubčovické šance
 Šance
 Slezská Harta
 Jeseník nad Odrou
 Velký Roudný
Kontaktní informace
Vítkovská zemědělská s.r.o.
Zámecký dvůr , č.p.61
Klokočov
747 47 Vítkov
Základní informace místa
ID místa: 4026
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama