Kostel zasvěcený sv. Kateřině byl postaven roku 1756 na místě původní dřevěné budovy. Na její výstavbě se podílela jak kobeřická farnost, tak kníže Lichnovský, který Štěpánkovice v té době vlastnil.
Hlavní obrázek místa
© Jana Nevřelova, 10/2007
K výstavbě zděného barokního kostela v letech 1756–1757 došlo za kobeřického faráře Malého. Náklady činily asi 800 zlatých a byly hrazeny z kostelní pokladny. Kníže Lichnovský poskytl na stavbu dříví a také stavitele – zednického mistra Ma(o)tiku ze Smolkova. Jednalo se o jednolodní budovu s trojboce uzavřeným presbytářem. V západní části se nacházela vstupní předsíň z r. 1759, nahrazena r. 1880 pozdně klasicistní obdélnou předsíní navrženou Josefem Wanjurem z Hlučína a nad ní se nacházela dřevěná věž. K obdélné lodi se na jižní straně přimykala sakristie (r. 1859 na stejném místě vybudována zednickým mistrem Glogerem z Chuchelné prostornější, pozdně klasicistní sakristie na kvadratickém půdorysu s oratoří v patře). V západní části interiéru se nacházela dřevěná hudební kruchta. Vzrůst počtu obyvatel si vyžádal stavební úpravy provedené za kobeřického faráře Emila Bitty a lokálního kaplana Ernsta Jureczky. Předsíň a dřevěná zvonice musely ustoupit zděné novorománské hranolové věži s vyššími přístavky po stranách a zároveň byl pokryt břidlicí místo dosavadního šindele. Práce realizoval stavební podnikatel Josef Grigarczik z Kobeřic (výdaje až 11 110 marek). Roku 1896 došlo k demolici presbytáře a svatostánek byl ukončen novorománským trojlistem (kněžiště bylo vymezeno východní apsidou). Loď získala novou a vyšší klenbu. Adaptace se uskutečňovaly podle plánů architekta Ludwiga Schneidera z Ratiboře (přestavba 17 900 marek, za dovoz materiálu dalších 700). Kostel dostal nová zařízení – 3 oltáře: mramorový hlavní sv. Kateřiny vyrobila opavská firma Drechsler podle návrhu Josefa Seyfrieda z Kravař, byl vybaven obrazem patronky namalovaný hlučínským rodákem Janem Bochenkem, představitelem nazarenismu (dnes uložen na faře); - boční růžencový – dřevěný, na epištolní straně - křížový – mramorový, na evangelijní straně Druhá světová válka zanechala na…  číst dále
Jana Nevřelova, archivní materiály, 10.11. 2007

Komentáře

Moravskoslezský kraj, Štěpánkovice

Místa v okolí

 Albertovec
 Bolatice
 Kravaře
 Štítina
 Velké Hoštice
 Oldřišov
 Suché Lazce
 Dolní Benešov
 Smolkov
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 obecní kaple
 Smolkov
 Bělá
 Hrabyně
 Ostrá hůrka
 Přerovec
 kaple sv. Kříže
 Filípkův dvůr
 Závada
 Závada
 Opava
 dvůr se stodolou
 kostel sv. Jiří
 Blücherův palác
 městské hradby
 Slezské divadlo
 Sobkův palác
 nová radnice
 Obecní dům
 Raduň
 Obchodní dům Breda
 socha Petra Bezruče
 kostel sv. Alžběty
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 městské koupaliště
 kostel sv. Václava
 Milotička
 poutní kříž
 Dobroslavice
 Pustá Polom
 Hlučín
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Držkovice
 Držkovice
 Šance
 Jakubčovické šance
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Hradec nad Moravicí
 Hanuše
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Tekly
 Třebovice
 Hošťálkovice
 Weisshuhnův kanál
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
sv. Kateřiny Alexandrijské
ul. Hlavní 231/78
747 28 Štěpánkovice
Tel: +420 731 625 794
http://www.stepankovice-farnost.wz.cz/?stranka=home
rkf.stepankovice@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 5726
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama