Kostel zasvěcený sv. Kateřině byl postaven roku 1756 na místě původní dřevěné budovy. Na její výstavbě se podílela jak kobeřická farnost, tak kníže Lichnovský, který Štěpánkovice v té době vlastnil.
Hlavní obrázek místa
© Jana Nevřelova, 10/2007

Kostel sv. Kateřiny

K výstavbě zděného barokního kostela v 1756 – 57 došlo za kobeřického faráře Malého. Náklady činily asi 800 zlatých a byly hrazeny z kostelní pokladny. Kníže Lichnovský poskytl na stavbu dříví a také stavitele – zednického mistra Ma(o)tiku ze Smolkova. Jednalo se o jednolodní budovu s trojboce uzavřeným presbytářem. V západní části se nacházela vstupní předsíň z r. 1759, nahrazena r. 1880 pozdně klasicistní obdélnou předsíní navrženou Josefem Wanjurem z Hlučína a nad ní se nacházela dřevěná věž. K obdélné lodi se na jižní straně přimykala sakristie (1859 na stejném místě vybudována zednickým mistrem Glogerem z Chuchelné prostornější, pozdně klasicistní sakristie na kvadratickém půdorysu s oratoří v patře). V západní části interiéru se nacházela dřevěná hudební kruchta. Vzrůst počtu obyvatel si vyžádal stavební úpravy (za kobeřického faráře Emila Bitty a lokálního kaplana Ernsta Jureczky). Předsíň a dřevěná zvonice musely ustoupit zděné novorománské hranolové věži (s vyššími přístavky po stranách) a zároveň byl pokryt břidlicí místo dosavadního šindele. Práce realizoval stavební podnikatel Josef Grigarczik z Kobeřic (výdaje až 11 110 marek). Roku 1896 došlo k demolici presbytáře a svatostánek byl ukončen novorománským trojlistem (kněžiště bylo vymezeno východní apsidou). Loď získala novou a vyšší klenbu. Adaptace se uskutečňovaly podle plánů architekta Ludwiga Schneidera z Ratiboře (přestavba 17 900 marek, za dovoz materiálu dalších 700). Kostel dostal nová zařízení – 3 oltáře: - hlavní sv. Kateřiny – mramorový, vyrobila jej opavská firma Drechsler podle návrhu Josefa Seyfrieda z Kravař, byl vybaven obrazem patronky namalovaný hlučínským rodákem J. Bochenkem, představitelem nazarenismu (dnes uložen na faře) - boční růžencový – dřevěný, na epištolní straně - křížový – mramorový, na evangelijní straně Druhá světová válka zanechala na kostele velké…  číst dále
Jana Nevřelova, archivní materiály, 10.11. 2007
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Albertovec
 Bolatice
 Kravaře
 Štítina
 Velké Hoštice
 Suché Lazce
 Oldřišov
 Dolní Benešov
 Smolkov
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 obecní kaple
 Smolkov
 Bělá
 Hrabyně
 Přerovec
 kaple sv. Kříže
 Filípkův dvůr
 Závada
 Závada
 Opava
 Blücherův palác
 městské hradby
 Sobkův palác
 nová radnice
 Slezské divadlo
 Obecní dům
 Raduň
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 kostel sv. Hedviky
 městské koupaliště
 Velká Polom
 Pustá Polom
 městské hradby
 Hlučín
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Držkovice
 Držkovice
 Šance
 Jakubčovické šance
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Tekly
 Třebovice
 Hošťálkovice
 Weisshuhnův kanál
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
sv. Kateřiny Alexandrijské
ul. Hlavní 231/78
747 28 Štěpánkovice
Tel: +420 731 625 794
http://www.stepankovice-farnost.wz.cz/?stranka=home
rkf.stepankovice@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 5726
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama