Kostel zasvěcený sv. Kateřině byl postaven roku 1756 na místě původní dřevěné budovy. Na její výstavbě se podílela jak kobeřická farnost, tak kníže Lichnovský, který Štěpánkovice v té době vlastnil.
Hlavní obrázek místa
© Jana Nevřelova, 10/2007
K výstavbě zděného barokního kostela v letech 1756–1757 došlo za kobeřického faráře Malého. Náklady činily asi 800 zlatých a byly hrazeny z kostelní pokladny. Kníže Lichnovský poskytl na stavbu dříví a také stavitele – zednického mistra Ma(o)tiku ze Smolkova. Jednalo se o jednolodní budovu s trojboce uzavřeným presbytářem. V západní části se nacházela vstupní předsíň z r. 1759, nahrazena r. 1880 pozdně klasicistní obdélnou předsíní navrženou Josefem Wanjurem z Hlučína a nad ní se nacházela dřevěná věž. K obdélné lodi se na jižní straně přimykala sakristie (r. 1859 na stejném místě vybudována zednickým mistrem Glogerem z Chuchelné prostornější, pozdně klasicistní sakristie na kvadratickém půdorysu s oratoří v patře). V západní části interiéru se nacházela dřevěná hudební kruchta. Vzrůst počtu obyvatel si vyžádal stavební úpravy provedené za kobeřického faráře Emila Bitty a lokálního kaplana Ernsta Jureczky. Předsíň a dřevěná zvonice musely ustoupit zděné novorománské hranolové věži s vyššími přístavky po stranách a zároveň byl pokryt břidlicí místo dosavadního šindele. Práce realizoval stavební podnikatel Josef Grigarczik z Kobeřic (výdaje až 11 110 marek). Roku 1896 došlo k demolici presbytáře a svatostánek byl ukončen novorománským trojlistem (kněžiště bylo vymezeno východní apsidou). Loď získala novou a vyšší klenbu. Adaptace se uskutečňovaly podle plánů architekta Ludwiga Schneidera z Ratiboře (přestavba 17 900 marek, za dovoz materiálu dalších 700). Kostel dostal nová zařízení – 3 oltáře: mramorový hlavní sv. Kateřiny vyrobila opavská firma Drechsler podle návrhu Josefa Seyfrieda z Kravař, byl vybaven obrazem patronky namalovaný hlučínským rodákem Janem Bochenkem, představitelem nazarenismu (dnes uložen na faře); - boční růžencový – dřevěný, na epištolní straně - křížový – mramorový, na evangelijní straně Druhá světová válka zanechala na…  číst dále
Jana Nevřelova, archivní materiály, 10.11. 2007
Moravskoslezský kraj, Štěpánkovice

Místa v okolí

 Albertovec
 Bolatice
 Kravaře
 Štítina
 Velké Hoštice
 Oldřišov
 Suché Lazce
 Dolní Benešov
 Smolkov
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 obecní kaple
 Smolkov
 Bělá
 Hrabyně
 Ostrá hůrka
 Přerovec
 kaple sv. Kříže
 Filípkův dvůr
 Závada
 Závada
 Opava
 dvůr se stodolou
 kostel sv. Jiří
 Blücherův palác
 městské hradby
 Slezské divadlo
 Sobkův palác
 nová radnice
 Obecní dům
 Raduň
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 socha Petra Bezruče
 Slezská univerzita
 evangelický kostel
 synagoga
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 městské koupaliště
 poutní kříž
 Milotička
 Dobroslavice
 Pustá Polom
 městské hradby
 Hlučín
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Držkovice
 Držkovice
 Šance
 Jakubčovické šance
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Hradec nad Moravicí
 Hanuše
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Tekly
 Třebovice
 Hošťálkovice
 Weisshuhnův kanál
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
sv. Kateřiny Alexandrijské
ul. Hlavní 231/78
747 28 Štěpánkovice
Tel: +420 731 625 794
http://www.stepankovice-farnost.wz.cz/?stranka=home
rkf.stepankovice@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 5726
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama