Poutní kaple neobvyklého zasvěcení patrně ze 17. stol. stojí nad pravým břehem Moravice. Původně dřevěná stavba byla upravena na kamennou. Zchátralou kapli nechali opravit lesáci z Vítkova v letech 2008-2012.
Hlavní obrázek místa
kaple 14 sv. Pomocníků
© Ladislav Vašica 05/2017
Obec Staré Těchanovice (německy Alt Zechsdor) leží v nejvyšších polohách Opavska, v krajině Červenohorské plošiny, jižně od údolí řeky Moravice. Nachází se v podhůří Nízkého Jeseníku blízko Kružberské přehrady v nadmořské výšce 480 m n. m. První zmínky o dnešní obci Staré Těchanovice pocházejí z r. 1377. Na katastru o rozloze 750 ha žije v obci necelých 140 obyvatel. Prochází jimi silnice II/443 v úseku z Budišova nad Budišovkou do Opavy. Kaple 14 svatých Pomocníků v nouzi stojí na hraně stráně nad pravým břehem Moravice severovýchodně od vlastní obce. Vede k ní jedna z větví naučné stezky, zvané Břidlicová stezka.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 17.2. 2022
historie

Stará kamenná kaple stojí na kopci Nickelsbergu již několik století. Její zasvěcení Čtrnácti svatým pomocníkům v nouzi je v širokém okolí značně neobvyklé. Kdy byla postavena, není známo. S největší pravděpodobností to bylo někdy v době třicetileté války nebo možná už před ní. V ústním podání původních obyvatel Nových Těchanovic se tradovalo, že zde stála již kolem r. 1600 a že již tehdy k ní chodila procesí. Pravděpodobnější však je, že se zdejší poutní tradice rozvinula v období útrap, bídy a rozvratu na konci třicetileté války, kdy byl zdejší kraj obsazen švédskými vojsky. Na mapách z počátku 18. století se sice nenachází, to však neznamená, že v té době nemohla existovat. K této kapli se procesí pravidelně ubírala až do konce 18. století. Kaple byla později přestavěna na kamennou a význam zdejšího lokálního poutního místa trvale zakořenil ve vědomí obyvatel. Po 2. světové válce kaple zchátrala a změnila se ve…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 17.2. 2022

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Staré Těchanovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15480
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama