Barokní kostel sv. Michala byl postaven v roce 1787 na místě staršího kostela, ze kterého se zachovalo jádro věže v západním průčelí. Někdy před pol. 19. stol. byl kostel stavebně upraven. Kostel časem značně zchátral, Od r. 2009 je v majetku Jiřího Halouzky, který plánuje památku opravit.
Hlavní obrázek místa
© Lubos Trilety, 08/2007
Kostel je přibližně orientovaná jednolodní podélná stavba s krátkým, segmentově ukončeným presbytářem, ke kterému na jihu přiléhá čtyřboká sakristie. Loď má zaoblená východní nároží. Z hmoty západního průčelí vystupuje rizalit hranolové věže, jejíž jádro je pozůstatkem staršího kostela. Ve zdi vstupního průčelí bývala druhotně osazená heraldická deska s reliéfními erby Jana staršího Kobylky z Kobylího a jeho manželky Anny Ederové ze Štiavnice datovaná r. 1605, v současnosti (r. 2013) je sundaná. Fasády kostela jsou členěny sdruženými pilastry a podstřešním římsovým vlysem, okna jsou s půlkruhovým záklenkem, dodatečně sníženým do segmentu. Hlavní vstup do kostela vede křížově zaklenutým podvěžím, loď kostela má rovný strop, nesený vysokými deštěnými fabiony s oblými výsečemi, spočívá na přízedních pilířích. Presbytář má pruskou klenbu mezi pasy dosedajícími na přízední pilíře, ve východní zdi je oltářní výklenek, završený konchou. Sakristie je zaklenuta valeně s výsečemi.
E.H. podle Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Bohumil Samek, Academia 1999), 12.11. 2013
historie

Nejstarší dochovaná zmínka o obci Jiříkov pochází z roku 1264, kdy se zmiňuje jako léno olomouckých biskupů. Původní název byl Jiříkovice. Kostel sv. Michala byl postaven roku 1787 (projekt Jindřich Haucke ?) na místě staršího kostela z r. 1605, z něhož se zachovalo renesanční jádro věže (v průčelí kostela druhotně osazená deska s reliéf. znaky Jana st. Kobylky z Kobylího a jeho manželky, Anny Ederové ze Štiavnice, datovaná r. 1605). Blíže neznámo kdy; avšak určitě někdy před polovinou 19. století; byl kostel stavebně upravován – původně plochostropý chrám byl opatřen novým podhledem a byla upravena okna. Kostel časem značně zchátral. Roku 2009 jej koupil člen místní komunity, řezbář Jiří Halouzka, který mj. v obci založil také galerii řezbářských děl (mj. největší betlém na světě) – Pradědovu galerii. J. Halouzek plánuje kostel opravit a změnit jej na kulturní centrum, ve kterém by se pořádaly koncerty, výstavy, přednášky atp.

Lubos Trilety (doplněno redakcí dle http://www.rymarovsko.cz; Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Bohumil Samek, Academia 1999), 12.8. 2007

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Jiříkov

Místa v okolí

 Pradědova galerie
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Jeronýma
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 Fialův mlýn
 Huzová
 Rešovské vodopády
 Strálek
 Rešov
 kašna
 Lafayettův dům
 arboretum
 Dlouhá Loučka
 Křížový vrch
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Antonína
 Dlouhá Loučka
 městské hradby
 radnice
 Rýmařov
 kostel sv. Michala
 mincovna
 Svatojánský most
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 Spitzerova vila
 kostel sv. Jiří
 Janovice
 Šumvald
 kostel sv. Mikuláše
 Mladějovická lípa
 křížová cesta
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 Malá Štáhle
 Moravský Beroun
 Šternberk
 Zelená budka
 mariánský sloup
 Expozice času
 kostel sv. Vavřince
 Moravická kyselka
 Nové Valteřice
 sloup Ecce homo
 Rabštejn
 barokní most
 střelnice
 lípa Hadí královna
 pomník Josefa II.
 kostel sv. Jiří
 Těšíkovská kyselka
 muzeum U Vodní branky
 kašna s orlem
 Neptunova kašna
 měšťanské domy
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 radnice
 Šatlava
 Muzeum baroka
 městské opevnění
 Želechovice
 kaple sv. Marty
 Žerotín
 kostel sv. Michala
 Mrtvý muž
 kostel sv. Václava
 Pňovice
 kostel sv. Anny
 Malý Rabštýn
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 evangelický kostel
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 kaple sv. Michala
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 městské hradby
 panský dům
 Bruntál
Kontaktní informace
Jiří Halouzka
Jiříkov 39
79351 pošta Břidličná
Tel: +420 554295127
galeriehalouzka@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 5585
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama