Honosnou neorenesanční vilu všeobecně nazývanou zámečkem nechal postavit v roce 1882 podnikatel Eduard Viereck jako své reprezentační sídlo. V roce 1904 ji prodal manželům Chowanetzovým. V roce 1945 byl "zámeček" zkonfiskován a přešel do majetku státu. Dnes je v něm umístěna mateřská škola.
Hlavní obrázek místa
Severovýchodní nároží s hranolovou věží
© Dušan Dohňanský 04/2015
Vikýřovice jsou velká obec s 2400 obyvateli přiléhající od severovýchodu k městu Šumperk. Leží na levém břehu řeky Desné. Prochází jí silnice I/11 v úseku Šumperk-Rýmařov-Bruntál a regionální železniční trať Šumperk-Kouty nad Desnou má v obci dvě zastávky.
16.2. 2021
historie

Podnikatel Eduard Viereck skoupil v 70. letech 19. století několik selských usedlostí ve Vikýřovicích a vytvořil z nich tzv. rustikální ("selský") velkostatek s hospodářským dvorcem. V roce 1882 si v areálu dvorce nechal vybudovat ve stylu novorenesančních zámeckých staveb svoje reprezentativní sídlo, jež se již od té doby nazývá Zámeček. Ač se Eduard Viereck snažil o získání šlechtického titulu, ten mu nikdy udělen nebyl. Tudíž neměl ani žádná politická práva. Název Zámeček se ale i tak používal nadále. V roce 1904 jej koupili manželé Chowanetzovi, později patřil cukrovarnickým společnostem a v roce 1920 Marii Strohschneiderové. Jako německý majetek byl v roce 1945 konfiskován. Od roku 1953 až dodnes je v něm umístěna mateřská školka. Je to jednopatrová budova, jejíž vstupní průčelí je zvýrazněno představěným rizalitem. Jihozápadní nároží je opatřeno polygonální věží. V severním traktu se nachází hranolová čtyřpatrová…  číst dále

Dohňanský Dušan - zdroj : F. Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 13.2. 2021

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Vikýřovice

Místa v okolí

 Rapotín
 Vikýřovice
 kostel sv. Barbory
 Geschaderův dům
 mariánský sloup
 radnice
 Šumperk
 Třemešek
 Frankštát
 Strážník
 Velké Losiny
 Burgstein
 Žerotínská sýpka
 Háj u Šumperka
 ruční papírna
 Bludoveček
 Kalvárie
 kostel sv. Linharta
 Bludov
 Sobotín
 kostel sv. Vavřince
 Mrtvý muž
 kostel sv. Jiří
 Maršíkov
 Bludov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 lázně Bludov
 Bohdíkov
 Brníčko
 Ruda nad Moravou
 Rabštejn
 kostel sv. Matouše
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 rychta
 kostel sv. Jiří
 Ztracené kameny
 Zelené kameny
 kostel sv. Martina
 Tři kameny
 Pleče
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 nadhledna Háječek
 Bradlo
 kostel sv. Isidora
 morový sloup
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 kostel sv. Barbory
 Jelení studánka
 stará radnice
 Zábřeh
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Leonarda
 Alfrédova chata
 Skalička
 Františkova myslivna
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Rešov
 Nemilka
 Křížový vrch
 Fialův mlýn
 Rešovské vodopády
 boží muka
 chata Švýcárna
 Vysoký vodopád
Základní informace místa
ID místa: 15515
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama