Honosnou neorenesanční vilu všeobecně nazývanou zámečkem nechal postavit v roce 1882 podnikatel Eduard Viereck jako své reprezentační sídlo. V roce 1904 ji prodal manželům Chowanetzovým. V roce 1945 byl "zámeček" zkonfiskován a přešel do majetku státu. Dnes je v něm umístěna mateřská škola.
Hlavní obrázek místa
Severovýchodní nároží s hranolovou věží
© Dušan Dohňanský 04/2015
Vikýřovice jsou velká obec s 2400 obyvateli přiléhající od severovýchodu k městu Šumperk. Leží na levém břehu řeky Desné. Prochází jí silnice I/11 v úseku Šumperk-Rýmařov-Bruntál a regionální železniční trať Šumperk-Kouty nad Desnou má v obci dvě zastávky.
16.2. 2021
historie

Podnikatel Eduard Viereck skoupil v 70. letech 19. století několik selských usedlostí ve Vikýřovicích a vytvořil z nich tzv. rustikální ("selský") velkostatek s hospodářským dvorcem. V roce 1882 si v areálu dvorce nechal vybudovat ve stylu novorenesančních zámeckých staveb svoje reprezentativní sídlo, jež se již od té doby nazývá Zámeček. Ač se Eduard Viereck snažil o získání šlechtického titulu, ten mu nikdy udělen nebyl. Tudíž neměl ani žádná politická práva. Název Zámeček se ale i tak používal nadále. V roce 1904 jej koupili manželé Chowanetzovi, později patřil cukrovarnickým společnostem a v roce 1920 Marii Strohschneiderové. Jako německý majetek byl v roce 1945 konfiskován. Od roku 1953 až dodnes je v něm umístěna mateřská školka. Je to jednopatrová budova, jejíž vstupní průčelí je zvýrazněno představěným rizalitem. Jihozápadní nároží je opatřeno polygonální věží. V severním traktu se nachází hranolová čtyřpatrová…  číst dále

Dohňanský Dušan - zdroj : F. Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 13.2. 2021

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Vikýřovice

Místa v okolí

 Rapotín
 Vikýřovice
 kostel sv. Barbory
 Geschaderův dům
 mariánský sloup
 radnice
 Šumperk
 Třemešek
 Frankštát
 Strážník
 Velké Losiny
 Burgstein
 Žerotínská sýpka
 Háj u Šumperka
 ruční papírna
 Bludoveček
 kostel sv. Linharta
 Kalvárie
 Bludov
 Sobotín
 kostel sv. Vavřince
 Mrtvý muž
 kostel sv. Jiří
 Maršíkov
 Bludov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 lázně Bludov
 Bohdíkov
 Brníčko
 Ruda nad Moravou
 Rabštejn
 kostel sv. Matouše
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 rychta
 kostel sv. Jiří
 Ztracené kameny
 Zelené kameny
 kostel sv. Martina
 Tři kameny
 Pleče
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Bradlo
 morový sloup
 empírová kašna
 Dům Pod podloubím
 kostel sv. Barbory
 Jelení studánka
 stará radnice
 Zábřeh
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Leonarda
 Alfrédova chata
 Skalička
 Františkova myslivna
 Nemile
 kaple sv. Václava
 Rešov
 Nemilka
 Křížový vrch
 Fialův mlýn
 Rešovské vodopády
 chata Švýcárna
Základní informace místa
ID místa: 15515
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama