Jednopatrová barokní budova se starším jádrem, kterou nechala postavit v letech 1734 – 35 kněžna Marie Terezie Savojská v souvislosti s obnovením samostatné farnosti v Hradešíně. V r. 1905 byla povýšena na děkanství, to bylo zrušeno r. 2002. Spolu s kostelem a kaplí je památkově chráněna od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2020

Graficke pismenko Obec Hradešín byl založena pravděpodobně ve 12 století, podle archeologických nálezů zde ale lidé žili již v době kamenné a bronzové. Kromě děkanství zde najdeme několik dalších zajímavostí – zejména kostel sv. Jiří s venkovní kamennou kazatelnou a zvonicí. Po místních zajímavostech provádí krátká naučná stezka. Do obce se lze dostat autobusem z Úval nebo Českého Brodu. Obcí prochází červeně značená turistická trasa a cyklotrasa č. 8210.
13.3. 2020

  historie

  Jednopatrová barokní budova, kterou nechala postavit v letech 1734–1735 kněžna Marie Terezie Savojská v souvislosti s obnovením samostatné farnosti v Hradešíně po roce 1724. Hradešínská farnost je doložena k roku 1367, podle nedoložených zpráv zde ale byla již v polovině 13. století. Za husitských válek byla fara (zřejmě) vypálena, v roce 1534 je ale v Hradešíně uváděn utrakvistický farář Jan Jindřichův. Fara

  Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz a informační tabule na místě), 13.3. 2020


  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamn sdlen

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Hradešín
  Načítám seznam míst