Raně barokní špitál postaven 1677-1680 hrabaty de Suys. Dlouhá přízemní stavba měla původně dvorní trakt s bránou. R. 1763 jej dala upravit Marie Terezie Savojská, aby mohl pečovat až o 14 osob. Roku 1782 zrušena kaple a ve 20. století zbourány budovy ve dvorním traktu a poškozena brána.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 09/2020
Kounice jsou městysem s dlouhou historií a množstvím historických památek a jiných zajímavostí. Ačkoliv jsou poprvé uváděny roku 1257, kdy byly v majetku Zachaře z Konic, patří podle archeologických nálezů mezi nejstarší sídla ve středních Čechách. V roce 1938 zde byla archeology objevena cca 4000 let stará zásobnice. Dnes mají přibližně jeden a půl tisíce obyvatel, je zde zámek (viz samostatné heslo), kostel sv. Jakuba Většího (viz samostatné heslo), barokní fara ( viz samostatné heslo), fungující pivovar a sladovna s barokním průčelím, barokní budova panské hospody, několik kamenosochařských památek a dalších zajímavostí. K pivovaru přiléhá hospoda, kde lze okusit místní produkci, pivo si lze zakoupit i v prodejně v areálu pivovaru. Obcí a jejím okolím vás provede zajímavá naučná stezka.
9.10. 2020
historie

Raně barokní špitál byl postaven v letech 1677- 1680 hrabaty de Suys. Jedná se o dlouhou přízemní stavbu, původně s dvorním traktem a bránou navazující na západní průčelí budovy. V roce 1763 jej nechala přestavět majitelka kounického panství Marie Terezie Savojská. Po těchto úpravách byl špitál, tedy útulek pro dlouhodobý pobyt nemocných, přestárlých a chudých schopen pečovat až o 14 osob. Od počátku v něm existovala kaple neznámého zasvěcení, která byla pravděpodobně součástí dvorního traktu. Roku 1782 byla zrušena a později zbourána. Ve 20. století došlo k necitlivým úpravám objektu, při kterých byla zničena řada detailů v interiéru, byly zbourány budovy ve dvorním traktu a poškozena původní brána objektu. Ohradní zeď dvora na západní straně je pravděpodobně fragmentem obvodových zdí budov dvorního traktu. Nad vchodem z ulice se zachoval trojúhelníkový štít s kamenným erbem zakladatelů a nápisem…  číst dále

Milan Caha (zdroj:www.cestyapamatky.cz), 9.10. 2020

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Kounice

Místa v okolí

 panská hospoda
 Kounice
 fara
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Havla
 Klučov
 Podlipanské muzeum
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 Husův kámen
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Přistoupim
 synagoga
 kostel sv. Vojtěcha
 Přerov nad Labem
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 kostel sv. Martina
 Vyšehořovice
 zvonice
 Tismice
 Kří
 Tismice
 Tuchoraz
 fara
 Tuklaty
 evangelický kostel
 Mydlovar
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 Klepec
 mohyla sv. Prokopa
 Vitice
 městská zvonice
 kostel sv. Václava
 Na Vinici
 panský dům
 Čelákovice
 kaple sv. Václava
 pomník osvoboditelům
 socha sv. Donáta
 Lysá nad Labem
 Lipany
 kostel sv. Jiří
 děkanství
 lom Velká Stráž
 Šance
 morový sloup
 Šember
 Velké Chvalovice
 Doubravčice
 kostel sv. Anny
 Škvorec
 Škvorec
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 Radim
 Třebovle
 evangelický kostel
 kamenný most
 Radim
 Třebovle
 Vrbčany
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 boží muka
 Opočno
 kaple sv. Floriána
 Žák, zaniklá ves
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 Jirny
 panská sýpka
 vodárenská věž
 nový špitál
 Na kostelíku - Lhota
 masné krámy
 kostel sv. Václava
 Toušeň
 stará škola
 starý špitál
 lom Na Plachtě
 kaple sv. Kříže
 kamenný most
 socha sv. Prokopa
 socha sv. Anny
 Lažany
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Plaňany
 synagoga
 Květnice
 vodojem
 židovský hřbitov
 stodoly
 Stránka
 Skalka
 městské opevnění
 stará radnice
 kostel sv. Štěpána
 Molitorov
 děkanství
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Ostrov u Záp
 Diblíkov
 Lechův kámen
 kostel sv. Jiří
 Březí
 Stará Kouřim
 kaple sv. Víta
 Bon Repos
 mlýn Bukačov
 vyhlídkové věže
 synagoga
 silniční most
 radnice
 mariánský sloup
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiljí
 Nymburk
 Husův sbor
 vodárenská věž
 evangelický kostel
 Zdonín
 městské opevnění
 Hradenín
 zdymadlo Nymburk
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Zámecký pivovar
 kaple bl. Podivena
 Brandýs nad Labem
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Petra
 radnice
 katovna
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 židovský hřbitov
 Toušice
 kamenný most
 kříž na Stínadlech
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 Hlavenec
 Pomník Karla VI.
 zvonice
 mariánský sloup
 Říčany
Základní informace místa
ID místa: 15283
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama