Pravděpodobně slovanské hradiště z raného středověku ležící na místě dnešního kostele sv. Václava a na jazykové ostrožně východně od něj. Pod podlahou kostela byly nalezeny zbytky otonského kostelíka z konce 10. století.
Hlavní obrázek místa
Kostel Sv. Václava a plocha hradiště od jihovýchodní části hradiště.
© Pavel Makovec, 03/2016
Lokalita se nachází u kostela sv. Václava a na ostrožně východně od něj, která leží nad jihovýchodní částí obce Vrbčany. Do obce se lze dopravit vlakem do stejnojmenné stanice ležící na trati 012 z Peček do Kouřimi. Obcí také prochází zelená turistická značka vedoucí od Kouřimi do Peček, kterou lze k procházce jen doporučit. Cesta poutníka vede kolem řady zajímavých míst např. přes Klášterní Skalici, Radim a pohřebiště Pičhora. Přímo do centra obce zajíždí autobus č. 230054 linky Kouřim – Kolín. Západně od zastávky autobusu se nachází pohostinské zařízení. Automobil lze zaparkovat přímo v obci, případně na nedaleké benzínové stanici ležící nad obcí na silnici číslo I/12.
Pavel Makovec, 2.3. 2016
popis

Hradiště se patrně nacházelo na mírně vyvýšené a jazykově protažené ostrožně, která nejdříve míří od současného kostela asi 200 metrů severovýchodním směrem a pak se stáčí přibližně k severu a pokračuje dalších 250 metrů. Oblast kolem současného kostela sv. Václava je velmi starobylým místem. Již na konci 10. století zde stál kamenný kostelík, kde byla podle pověsti uložena standarta svatého Václava. Kostel dodnes obkružuje výrazný a asi 1,5 m vysoký val, jehož stáří však není jasné a mohl vzniknout až později v souvislosti se stavebními úpravami kostela. Z nepatrných náznaků se zdá, že prostor kolem kostela byl od východní části hradiště oddělen příkopem, samotný kostel je chráněn poměrně strmým svahem na jihu, západě i severu. Ostrožna východně od kostela je dlouhá asi 200 metrů, široká 30 až 50 metrů a pak se plocha značně rozšiřuje a otáčí k severu. Tato část předpokládaného hradiště na západě navazovala na prostor kolem…  číst dále

Pavel Makovec (zdroje: Staročeské hrady–Slovanská hradiště v Čechách, K.Sučková, R. Abušinov, vydala K. Sučková v Příbrami 2003; Encyklopedie hradišť v Čechách, V. Čtverák, M. Lutovský, M. Sabina, L. Smejtek, Libri 2006), 2.3. 2016

historie

Hradiště patrně z raného středověku, které se nejspíše nacházelo na jazykovém výběžku východně a severovýchodně od dnešního kostela sv. Václava. Ten je opevněn okrouhlým valem o výšce asi 1,5 m, který obkružuje plochu o rozměrech 50x60 m. Při archeologickém výzkumu byly pod podlahou současného kostela nalezeny základy kamenného kostelíka postaveného v otonském stylu s obdélnou lodí a polokruhovou apsidou z konce 10. století, což ukazuje na stáří celé lokality a potvrzuje vysoce pravděpodobnou existenci opevněného hradiště. To se nejspíše nacházelo jak na místě dnešního kostela, tak i na vyvýšené plošině východně od něj. V dostupné literatuře se neuvádí, zda bylo hradiště archeologicky zkoumáno, podle stavu nápadných terénních úprav na okrajích ostrožny lze předpokládat, že mohou být posledními pozůstatky obvodového opevnění.

Pavel Makovec (zdroje: Staročeské hrady–Slovanská hradiště v Čechách, K. Sučková, R. Abušinov, vydala K. Sučková, Příbram 2003; Encyklopedie hradišť v Čechách, V. Čtverák, M. Lutovský, M. Sabina, L. Smejtek, Libri 2006), 2.3. 2016

Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Vrbčany

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 kamenný most
 lom Velká Stráž
 Šance
 Radim
 boží muka
 Plaňany
 Radim
 kamenný most
 mohyla sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 synagoga
 socha sv. Prokopa
 kamenný most
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 Třebovle
 Třebovle
 boží muka
 socha sv. Anny
 Hradenín
 panský dům
 kaple sv. Anny
 Lipany
 židovský hřbitov
 vodárenská věž
 stodoly
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Lechův kámen
 kostel sv. Štěpána
 děkanství
 stará radnice
 kaple sv. Víta
 Velké Chvalovice
 Stará Kouřim
 vyhlídkové věže
 vodojem
 mlýn Bukačov
 Cerhenice
 Cerhenice
 Břežany I
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 Vitice
 Molitorov
 evangelický kostel
 Diblíkov
 Toušice
 kamenný most
 evangelický kostel
 Klučov
 Přistoupim
 Bauerova vila
 kostel sv. Vavřince
 Libodřice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Přistoupim
 Zlaté Slunce
 synagoga
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Matouše
 městská zvonice
 Malotice
 Křečhoř
 Na Hradišťatech
 Na Hradišťanech
 Polní Voděrady
 kostel sv. Gotharda
 Na Šancích
 masné krámy
 radnice
 měšťanský pivovar
 Husův kámen
 kostel Všech svatých
 Bedřichova vyhlídka
 Podlipanské muzeum
 Tuchoraz
 fara
 kaple Kalvárie
 Zásmuky
 mariánský sloup
 grotta
 kostel sv. Václava
 Lošany
 synagoga
 panská sýpka
 nový špitál
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vojtěcha
 masné krámy
 kostel sv. Havla
 Kří
 panská hospoda
 špitál
 stará škola
 starý špitál
 Kounice
 fara
 kaple sv. Kříže
 hřbitov
 Bečváry
 Radovesnice
 Předhradí
 Tismice
 Oldříš
 Tismice
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 Hryzely
 gloriet
 zdymadlo Poděbrady
 inundanční most
 Poděbrady
 Zámecký pramen
 Nová radnice
 Bülowův pramen
 kamenná kašna
 mariánský sloup
 Svatojánský pramen
 Drahobudice
 Obereignerova vila
 židovský hřbitov
 stará radnice
 děkanství
 socha sv. Václava
 Eliščin pramen
 kaple sv. Václava
 špitál Kunhuta
 Vodárenská věž
 květinové hodiny
 Riegrův pramen
 vila Kouřimka
 pomník J. E. Purkyně
 Červený Hrádek
 vodárenská věž
 Mydlovar
 Ratboř
 kostel sv. Martina
 Ratboř
 Šember
 pramen Trnka
 kostel sv. Václava
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 Doubravčice
 Žižkův pramen
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Sedlov
 silniční most
 synagoga
 Pašinka
 Kolín
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 synagoga
 Podskalský mlýn
 mariánský sloup
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Práchovna
 kostel sv. Jiljí
 radnice
 Nymburk
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 zdymadlo Nymburk
 Regionální muzeum
 dům č. p. 46
 Libice nad Cidlinou
 Konojedy
 vodárenská věž
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 Lažany
 Jindice
 Suchdol
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 Přerov nad Labem
 kostel sv. Vojtěcha
 Opatovice
 kostel sv. Vavřince
 Vysoká
 mlecí kameny
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 12722
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama