Vodní nádrž Souš vybudována v letech 1911-1915, opravována v letech 1924-1927. V letech 1971-1974 upravena na vodárenskou nádrž pro zásobování Tanvaldska a části Jablonecka pitnou vodou, v důsledku toho přístupna veřejnosti jen hráz.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 11/2019
Vodní nádrž Souš se nachází v Jizerských horách na říčce Černá Desná severně od města Desná. V Desné odbočuje z hlavní silnice I/10 (Tanvald-Harrachov) silnice II/290, která jako jediná veřejně přístupná komunikace umožňuje motorovým vozidlům přejezd napříč horami směrem na Smědavu, do Bílého Potoka pod Smrkem a Hejnic. V zimním období je však uzavírána, protože prochází též po východním břehu vodní nádrže Souš, která je zásobárnou pitné vody a chemická údržba vozovky proto není možná. Z Desné k hrázi nádrže vedou také turistické značky, a to modrá jako hřebenovka a červená údolím Černé Desné. Vzhledem k účelu nádrže je přístupná jen její hráz, břehy leží v ochranném vodárenském pásmu.
25.11. 2019
popis

Hráz vodní nádrže Souš z let 1911-1915 je přímá, zemní a sypaná. Je vysoká 25 m nad základem, široká 7,1 m a dlouhá 364 m. Objem nádrže představuje asi 7,5 miliónu m³ a její plocha 86 ha. Maximální hloubka vody přesahuje 20 m. Po přestavbě z let 1971-1974 slouží nádrž vodárenským účelům. Celá leží na katastrálním území města Desná.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 1.12. 2019

historie

Po katastrofální povodni r. 1897 v Jizerských horách bylo rozhodnuto vybudovat na zdejších tocích soustavu přehradních nádrží, která by chránila podhůří. O řešení problému byl požádán proslulý vodohospodářský odborník Ing. Otto Intze (1843-1904) z univerzity v Cáchách. Ten vyprojektoval několik přehradních nádrží na západní straně Jizerských hor a v létě r. 1904 přijel na Tanvaldsko, aby prozkoumal situaci v povodí Kamenice na východě. Tehdy ho tam však postihla mozková příhoda, z níž se sice částečně zotavil, ale na konci téhož roku v Cáchách zemřel. Po jeho smrti byl polubenským Vodním družstvem osloven nový projektant, Ing. Wilhelm Plenkner (1848-1917) z Prahy, aby pokračoval v práci prof. Intzeho. Plenkner navrhl v r. 1906 celou soustavu přehrad v povodí Kamenice. Projekt zahrnoval výstavbu dvou přehrad na Černé a Bílé Desné propojených vzájemně štolou a pak dvě obdobně propojená vodní díla na Blatném potoce…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 29.11. 2019

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Desná

Místa v okolí

 Protržená přehrada
 větrný mlýn
 Riedlova hrobka
 Světlý vrch
 Riedlova vila
 Špičák
 vodopády Jedlové
 rozhledna Špička
 radnice
 Jizera
 Maják Járy Cimrmana
 Štěpánka
 kostel sv. Víta
 železniční most
 kaple Piety
 Smržovka
 kostel sv. Václava
 Bramberk
 Slovanka
 pramen Nisy
 kostel sv. Martina
 Nisanka
 Černá Studnice
 Smrk
 Holubník
 Štolpišská silnice
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Nová Louka
 kostel sv. Jakuba
 Hašlerova chata
 Ořešník
 kaple sv. Trojice
 Královka
 Návarov
 kostel sv. Antonína
 vodní nádrž Mšeno
 Návarov
 kamenný most
 Neysseburg
 nová radnice
 Kittelův dům (Burk)
 stará radnice
 hlavní pošta
 kostel sv. Josefa
 Melzerův pomník
 trojiční sloup
 kostel sv. Anny
 městské divadlo
 fara
 Petřín
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Jesenný
 Klingerovo mausoleum
 Roztoky u Semil
 městské lázně
 U borovice
 Nístějka
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 Kopanina
Základní informace místa
ID místa: 14538
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama