Vodní nádrž Souš vybudována v letech 1911-1915, opravována v letech 1924-1927. V letech 1971-1974 upravena na vodárenskou nádrž pro zásobování Tanvaldska a části Jablonecka pitnou vodou, v důsledku toho přístupna veřejnosti jen hráz.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 11/2019
Vodní nádrž Souš se nachází v Jizerských horách na říčce Černá Desná severně od města Desná. V Desné odbočuje z hlavní silnice I/10 (Tanvald-Harrachov) silnice II/290, která jako jediná veřejně přístupná komunikace umožňuje motorovým vozidlům přejezd napříč horami směrem na Smědavu, do Bílého Potoka pod Smrkem a Hejnic. V zimním období je však uzavírána, protože prochází též po východním břehu vodní nádrže Souš, která je zásobárnou pitné vody a chemická údržba vozovky proto není možná. Z Desné k hrázi nádrže vedou také turistické značky, a to modrá jako hřebenovka a červená údolím Černé Desné. Vzhledem k účelu nádrže je přístupná jen její hráz, břehy leží v ochranném vodárenském pásmu.
25.11. 2019
popis

Hráz vodní nádrže Souš z let 1911-1915 je přímá, zemní a sypaná. Je vysoká 25 m nad základem, široká 7,1 m a dlouhá 364 m. Objem nádrže představuje asi 7,5 miliónu m³ a její plocha 86 ha. Maximální hloubka vody přesahuje 20 m. Po přestavbě z let 1971-1974 slouží nádrž vodárenským účelům. Celá leží na katastrálním území města Desná.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 1.12. 2019

historie

Po katastrofální povodni r. 1897 v Jizerských horách bylo rozhodnuto vybudovat na zdejších tocích soustavu přehradních nádrží, která by chránila podhůří. O řešení problému byl požádán proslulý vodohospodářský odborník Ing. Otto Intze (1843-1904) z univerzity v Cáchách. Ten vyprojektoval několik přehradních nádrží na západní straně Jizerských hor a v létě r. 1904 přijel na Tanvaldsko, aby prozkoumal situaci v povodí Kamenice na východě. Tehdy ho tam však postihla mozková příhoda, z níž se sice částečně zotavil, ale na konci téhož roku v Cáchách zemřel. Po jeho smrti byl polubenským Vodním družstvem osloven nový projektant, Ing. Wilhelm Plenkner (1848-1917) z Prahy, aby pokračoval v práci prof. Intzeho. Plenkner navrhl v r. 1906 celou soustavu přehrad v povodí Kamenice. Projekt zahrnoval výstavbu dvou přehrad na Černé a Bílé Desné propojených vzájemně štolou a pak dvě obdobně propojená vodní díla na Blatném potoce…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 29.11. 2019

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Desná

Místa v okolí

 Protržená přehrada
 větrný mlýn
 Riedlova hrobka
 Světlý vrch
 Riedlova vila
 Špičák
 vodopády Jedlové
 rozhledna Špička
 radnice
 Maják Járy Cimrmana
 kostel sv. Víta
 Jizera
 Štěpánka
 železniční most
 kaple Piety
 Smržovka
 kostel sv. Václava
 Slovanka
 Bramberk
 pramen Nisy
 kostel sv. Martina
 Nisanka
 Černá Studnice
 Štolpišská silnice
 Holubník
 Smrk
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Nová Louka
 kostel sv. Jakuba
 Hašlerova chata
 Ořešník
 kaple sv. Trojice
 Královka
 Návarov
 vodní nádrž Mšeno
 kostel sv. Antonína
 Návarov
 kamenný most
 Neysseburg
 nová radnice
 Kittelův dům (Burk)
 stará radnice
 trojiční sloup
 hlavní pošta
 Melzerův pomník
 kostel sv. Josefa
 městské divadlo
 kostel sv. Anny
 fara
 Petřín
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Jesenný
 Klingerovo mausoleum
 Roztoky u Semil
 městské lázně
 U borovice
 kostel sv. Kateřiny
 Nístějka
 evangelický kostel
 Kopanina
Základní informace místa
ID místa: 14538
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama