Kamenná boží muka se skládají z různě starých částí. Mladší toskánský sloupek bez krycí desky je barokní ze 17. století. Kaplice má znaky pozdně gotického tvarosloví a je datována do poloviny 16. století. Na vrcholu je kovový křížek, v mělkých nikách obrázky světců. Památkově chráněna od roku 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2015
Kardašova Řečice (německy Kardasch Retschitz) leží 12 kilometrů západně od Jindřichova Hradce na železniční trati spojující Jihlavu a Veselí nad Lužnicí. Město je poprvé uváděno roku 1267. Název vznikl dle nedalekého rybníku Kardaš a potoku Řečice, který z tohoto rybníku vytéká. V obci se nachází mimo jiné zámek, zbytky tvrze Babky a židovský hřbitov. Město leží na hranici CHKO Třeboňsko.
20.11. 2019
historie

Kamenná boží muka se skládají (poměrně nezvykle) ze dvou různě starých částí. Mladší žulový toskánský sloupek bez krycí desky je pravděpodobně barokní, ze 17. století. Kaplice vykazuje znaky pozdně gotického tvarosloví včetně náznaku průniku stříšek a je datována do poloviny 16. století. Na vrcholu je tepaný dvouramenný křížek, v mělkých nikách jsou novodobé obrázky světců. Boží muka jsou památkově chráněna od roku 1958.

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 20.11. 2019

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Kardašova Řečice

Místa v okolí

 Kardašova Řečice
 Babky
 kostel sv. Barbory
 Pluhův Žďár
 Rýdův kopec
 Dírná
 Hamr
 Lžín
 boží muka
 Červená Lhota
 boží muka
 Jemčina
 Mezná
 Čertův kámen
 kostel sv. Ottona
 Chotěmice
 Nežárecká brána
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Jindřichův Hradec
 židovský hřbitov
 Weisův dům
 radnice
 měšťanský pivovar
 Talíř
 sokolovna
 Poštovský dům
 nová radnice
 děkanství
 kaple Kalvárie
 Fuglhaus, Flughaus
 Dráchov
 židovský hřbitov
 Horusický rybník
 Budislav
 Stráž nad Nežárkou
 Tučapy
 synagoga
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Víta
 Lásenice
 Soběslav
 Brandlín
 Lomnice nad Lužnicí
 Mnich
 Svákov
 Myslkovice
 židovský hřbitov
 rybník Rožmberk
 Skalice
Základní informace místa
ID místa: 14533
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama