Kamenná boží muka se skládají z různě starých částí. Mladší toskánský sloupek bez krycí desky je barokní ze 17. století. Kaplice má znaky pozdně gotického tvarosloví a je datována do poloviny 16. století. Na vrcholu je kovový křížek, v mělkých nikách obrázky světců. Památkově chráněna od roku 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2015
Kardašova Řečice (německy Kardasch Retschitz) leží 12 kilometrů západně od Jindřichova Hradce na železniční trati spojující Jihlavu a Veselí nad Lužnicí. Město je poprvé uváděno roku 1267. Název vznikl dle nedalekého rybníku Kardaš a potoku Řečice, který z tohoto rybníku vytéká. V obci se nachází mimo jiné zámek, zbytky tvrze Babky a židovský hřbitov. Město leží na hranici CHKO Třeboňsko.
20.11. 2019
historie

Kamenná boží muka se skládají (poměrně nezvykle) ze dvou různě starých částí. Mladší žulový toskánský sloupek bez krycí desky je pravděpodobně barokní, ze 17. století. Kaplice vykazuje znaky pozdně gotického tvarosloví včetně náznaku průniku stříšek a je datována do poloviny 16. století. Na vrcholu je tepaný dvouramenný křížek, v mělkých nikách jsou novodobé obrázky světců. Boží muka jsou památkově chráněna od roku 1958.

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 20.11. 2019

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Kardašova Řečice

Místa v okolí

 Kardašova Řečice
 Babky
 kostel sv. Barbory
 Pluhův Žďár
 Rýdův kopec
 Dírná
 Hamr
 Lžín
 boží muka
 Červená Lhota
 boží muka
 Jemčina
 Mezná
 Čertův kámen
 kostel sv. Ottona
 Chotěmice
 Nežárecká brána
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Jindřichův Hradec
 židovský hřbitov
 Weisův dům
 radnice
 měšťanský pivovar
 Talíř
 sokolovna
 Poštovský dům
 nová radnice
 děkanství
 kaple Kalvárie
 Fuglhaus, Flughaus
 Dráchov
 židovský hřbitov
 Horusický rybník
 Budislav
 Stráž nad Nežárkou
 Tučapy
 synagoga
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Víta
 Lásenice
 Soběslav
 Brandlín
 Lomnice nad Lužnicí
 Mnich
 Svákov
 Myslkovice
 židovský hřbitov
 rybník Rožmberk
 Skalice
Základní informace místa
ID místa: 14533
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama