Ostrov u jihozápadního pobřeží Irska v zálivu Bantry, proslavený svou zahradou. Tu založil Annan Bryce na začátku 20. stol. Od r. 1953 ve státní péči. Dělostřelecká Martello věž v nejvyšším místě ostrova. Doprava loděmi z městečka Glengarriff.
Hlavní obrázek místa
Pohled z ostrova k západu. Na obzoru je kopec Sugarloaf (Hrouda cukru).
© Pavel Semple, 06/2014
Ostrov Garinish či Ilnacullin se nachází u jihozápadního pobřeží Irska v zálivu Bantry v hrabství Cork. Ostrov je dnes proslulý svou zahradou s mnoha subtropickými rostlinami, které tu rostou pod širým nebem. Nejen Garinish, ale celé Irsko je díky svému mírnému atlantskému klimatu s častými srážkami ideální pro mnohé subtropické rostliny. Například juka a rododendrony rostou po celém Irsku. Rododendron je v Irsku vyloženě plevelná rostlina. Fík, agáve a bambus jsou také občas k vidění. Zahradu založil majitel ostrova Annan Bryce ve spolupráci se zahradním architektem Haroldem Peto na začátku 20. stol. Nejprve bylo zapotřebí vysázet jehličnaté stromy, které pak chránily další menší rostliny. Harold Peto dal části zahrady její dnešní italskou podobu. Annan Bryce zemřel roku 1923 a ve vývoji zahrady pokračovala jeho vdova Violeta. Od roku 1932 se práce ujal jejich syn Rowland Bryce za pomoci skvělého skotského zahradníka Murda Mackenzie. Rowland odkázal ostrov státu ve své závěti. Od roku 1953 je tak zahrada ve státní péči, dnes se o ni stará OPW (Office of Public Works). Na ostrov vozí turisty soukromí dopravci malými loděmi z městečka Glengarriff. Už samotný přístav v Glengarriffu je zajímavý. Pobřeží je tu porostlé borovým lesem, který je zcela zarostlý rododendrony. Jen horní polovina borovic trčí ven z rododendronových houštin. Cestou na ostrov lodě projíždějí kolem malých skalnatých ostrůvků, na kterých odpočívají tuleni. Jedná se o jedno z nejlepších míst v celém Irsku k pozorování těchto volně žijících zvířat. Ostrov samotný není svou rozlohou 15 hektarů příliš veliký. V jeho nejvyšším místě stojí tzv. Martello věž (Martello Tower). Jedná se o silnou kruhovou dělostřeleckou věž postavenou na začátku 19. stol. k obraně pobřeží před invazí Napoleonova vojska. Takové věže jsou k vidění na mnoha místech podél irského pobřeží. Tato konkrétní věž je dnes…  číst dále
Pavel Semple, zdroj: (http://glengarriff.ie/garinish-island/), 6.8. 2016
Irsko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 12989
Typ místa: ostatní
Podkategorie: botanická zahrada, arboretum
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama