Ocelový most převádí trať Praha - Moldava v Krušných horách přes údolí Bouřlivce. Postaven byl roku 1883, dodnes se zachovala původní konstrukce. Strmé svahy pod opěrami zpevňuje kamenný zához.
Hlavní obrázek místa
Most z trosek textilní továrny v údolí Bouřlivce
© Ivan Grisa 07/2010
Most dominuje východní části města Hrobu, zvané Mlýny. Příjezd autem po silnici I/27 od Dubí či Litvínova, resp. po silnicích II. třídy od Teplic, parkovat je možné přímo pod mostem u trosek někdejší textilní továrny. Nejbližší autobusová zastávka Hrob, Mlýny (linky z Teplic a Oseka) se nachází asi 100 m pod mostem, nejbližší železniční stanice Hrob asi 500 m západně (cesta po kolejích je samozřejmě nelegální, ale možná). Vstup na samotný most je pochopitelně zakázán!
Ivan Grisa, 27.7. 2010
historie

Železniční most nad údolím Bouřlivce v Hrobu - Mlýnech

Společnost Pražsko-duchcovské dráhy se kromě stavby své kmenové trati ze smíchovského nádraží přes Rudnou, Podlešín, Slaný, Louny a Obrnice do Duchcova resp. Mostu snažila vybudovat i přímé železniční spojení severočeské hnědouhelné pánve se sousedním Saskem, kam až do konce 19. století směřovala většina zdejší těžby. Rozestavěla proto technicky velmi komplikovanou trať Most - Louka u Litvínova - Dubí - Moldava, která se měla napojit na saskou trať do Freibergu. Síly společnosti, podlomené vleklou hospodářskou krizí po krachu na vídeňské burse, však stačily jen na úsek Most - Hrob (otevřen 16. 5. 1877), nejnáročnější úsek přes hřeben Krušných hor už dokončil ve své režii stát, který společnost převzal. Doprava uhlí do Saska byla zahájena 6. 12. 1884, ostatní nákladní doprava 20. 1. 1885 a osobní doprava až 18. 5. téhož roku. Pro překonání výškového rozdílu více než 400 m mezi nádražím v Hrobě a hřebenem hor bylo nutno trať vést strmým stoupáním po úbočí,…  číst dále

Ivan Grisa, 27.7. 2010

Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Hrob

Místa v okolí

 kostel Vzkříšení
 luterský kostel
 kostel sv. Barbory
 Košťany
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 kaple sv. Huberta
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Rýzmburk
 kaple Patronů Čech
 Salesiova výšina
 evangelický kostel
 Vlčí hora
 kostel sv. Valentina
 boží muka
 Duchcov
 kaple sv. Barbory
 radnice
 hotel Prince de Ligne
 nádražní budova
 Zabrušany
 Duchcovský viadukt
 dům Zlatý kříž
 divadlo
 Teplice
 Seumeho kaple
 vrchnostenský dvůr
 synagoga
 Škvárovník
 kamenný most
 Letná
 kostel sv. Alžběty
 Hadí lázně
 Loučná
 Kolektivní dům
 židovský hřbitov
 Tuchlov
 štola Starý Martin
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Václava
 Krupka
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Anny
 Křemýž
 kostel sv. Mikuláše
 Doubravská Hora
 důl Pavel I.
 kaple sv. Wolfganga
 Starý dvůr
 Einmannbunker
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 socha Herkula
 stará radnice
 Fláje
 Sirné lázně
 nová radnice
 důl Pluto II.
 vodojem
 Světec
 Lbín
 Litvínov
 Pilařský rybník
 sloup s Pietou
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 Kyšperk
 kostel sv. Apolináře
 smírčí kříž
 Hradiště
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Lichtenwald
 pivovar
 nová radnice
 židovský hřbitov
 starší radnice
 Bílina
 městské opevnění
 Pohádkový les
 Bílina
 Velvěty
 Bílinská kyselka
 hromadný hrob
 Juchtová kaple
 Ruský pomník
 Chlumecká kaple
 Francouzský pomník
 kaple sv. Anny
 údolní nádrž Janov
 kostel sv. Václava
 kaple
 Georgensdorf
 milník
 Černý rybník
 kostel sv. Martina
 Janov
 Lauenstein
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Bořeň
 Paradies
 kostel sv. Vavřince
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Hetov
 Pieta
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 Štěpánovská hora
 kaple sv. Václava
 kaple
 Krásný Les
 Milešovka
 Špičák
 socha sv. Anny
 socha sv. Prokopa
 Milešov
Základní informace místa
ID místa: 8786
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama