
Kostel sv. Václava je jednolodní obdélná stavba s pravoúhle uzavřeným presbytářem. Ve východní části kostela nad sakristií je vyzdvižena věž. Na protilehlém západním průčelí je hlavní vchod do kostela. Toto západní průčelí je členěno pilastry, v horní části je pak barokní štít, uprostřed něhož je umístěna dnes prázdná nika. Zařízení interiéru je převážně pseudorenesanční z doby po poslední rekonstrukcí r. 1888, nejcennějším předmětem je cínová křtitelnice z roku 1553. Na hlavním oltáři obraz sv. Václava. Soupis památek z počátku 20. století uváděl v kostelní věži tři zvony, dva renesanční z let 1544 a 1554 a barokní z roku 1722. Kostel je jednou z předních památek barokní architektury Kolínska a je zapsán do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1228. Původní gotický kostel sv. Václava stál v obci již před rokem 1361, neboť v tomto roce je zde připomínán jako farní. Vystavěli ho asi sázavští mnichové, neboť jim obec ve 14. a 15. stol. patřila. Po husitských válkách sem byli dosazováni kněží podobojí. Po bitvě na Bílé Hoře museli kněží podobojí opustit zemi, krutská fara zanikla a kostel sv. Václava zůstal opuštěný a chátral. Správu krutského kostela vykonávali kněží ze vzdáleného Kostelce nad Černými lesy. Takto vzdálená správa však byla nedostatečná, proto byla přičiněním patronky vévodkyně Marie Terezie Savojské roku 1730 fara obnovena. Roku 1732 byla postavena nová farní budova. Následně zbourán i starý kostel. V letech 1740 – 1743 byl přičiněním faráře Josefa Löbela v barokním stylu vystavěn nový kostel a zasvěcen opět sv. Václavovi. Zdejší faráři byli horlivými katolíky, farář Löbel osobně chytal tajné nekatolíky, jeden… číst dále
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo