Původní tvrz v 17. stol. přestavěna na renesanční zámek a v 18 stol. přistavěno barokní křídlo. V renesančním křídle zabudováno torzo pozdněgotické tvrze. V renesančním křídle přes všechna patra otevřené arkády. Na nádvoří barokní kašna z 18. stol.
Hlavní obrázek místa
nádherný bohutický zámek v současné podobě
© D Dohňanský, 06/2014
Zámek se nachází v centru obce v malém ohrazeném parkově upraveném areálu s kašnou, který je přístupný. Interiéry zámku slouží potřebám obce. Z exteriéru si lze objekt prohlédnout, část interiérů lze navštívit např. při konání některých společenských akcí.
David Hamza , 21.11. 2009
turistické

Uprostřed obce Bohutice v sousedství kostela stojí renesanční zámek, který je dnes nejenom místní dominantou, ale také centrem kulturního a společenského dění ve vsi. Bývalo tomu vždy, neboť kdysi zde stávalo starší sídlo, pozdější gotická tvrz s dvorem. Prastarou tvrz koupil počátkem 16. století rod Kusých z Mukoděl, jenž se v 2. polovině téhož století pustil do nákladné přestavby starého sídla v renesanční zámek. Po bitvě na Bílé hoře byla Kusým za jejich účast na stavovském povstání jednokřídlá budova o dvou patrech s arkádovými ochozy zkonfiskována. Když poté získali zámek znojemští jezuité, nechali objekt rozšířit o západní křídlo a na nádvoří vystavěli barokní kašnu se sochou svatého Floriána. Po zrušení řádu se majitelé stavby rychle střídali a protože poslední soukromý vlastník zámku se v období Protektorátu netajil svými proněmeckými postoji, byl zámek po osvobození v roce 1945 zkonfiskován znovu. Nemovitost se…  číst dále

daniel rubeš , 23.1. 2010

Další texty turistické
popis

Bohutický zámek se skládá ze dvou křídel. Starší, severní, obsahující v hmotě i původní tvrz, bylo v polovině 16. stolení opatřeno z jedné strany po celé výšce renesančními arkádami. Arkádu nesou v přízemí štíhlé pískovcové pilíře, v patrech toskánské sloupky. Nižší křídlo je barokní a pochází z poloviny 18. století, stejně jako kašna na nádvoří.

David Hamza , 21.11. 2009

historie

První zmínka o vsi Bohuticích je v zakládací listině louckého kláštera z r. 1253. Zdejší tvrz pravděpodobně vybudovali příslušníci rodu z Mukoděl. Písemně je tvrz poprvé připomínaná v roce 1535, kdy Jan z Lipé předal tvrz spolu s dalším majetkem rodu z Mukoděl. Hlavní křídlo s arkádami provedl v místě starší tvrze Vilém starší Kusý z Mukoděl po r. 1548. Počátkem roku 1619 byly Bohutice vypáleny dampierrovým císařským vojskem. V r. 1624 získali Bohutice spolu se zámkem jako dar znojemští jezuité od hraběte Michala Adolfa Althana. Jezuité vybudovaly v druhé třetině 18. století kašnu se sochou sv. Floriana a barokní křídlo zámku. Po jejich zrušení v roce 1773 vlastnil zámek studijní fond a poté se majitelé rychle střídali, nejdéle jej vlastnila rodina Seydlů. Po druhé světové válce připadl zámek obci a byl účelově využit pro byty a potřeby MNV. Obec vlastní a využívá zámek doposud.

David Hamza , 21.11. 2009

Další texty historie
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Olbramovice
 Našiměřice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Markéty
 Miroslav
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 kaple sv. Floriána
 Rybníky
 Ledvice (Vémyslice)
 Knížecí dům
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Moravský Krumlov
 boží muka
 vodopád u Rokytné
 Loděnice
 kostel sv. Anny
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Leopolda
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Budkovice
 Rokytná
 Dobřínsko
 Polánka
 kostel sv. Prokopa
 sýpka
 Skalice
 Řeznovice
 Ivančický viadukt
 Alexovice
 Vlasatice
 Džbánice
 Kupařovice
 Cvrčovice
 synagoga
 Stříbský mlýn
 boží muka
 Hrubšice
 Dolní Kounice
 Pohořelice
 městský dům
 Nová brána
 městské opevnění
 Na Oklikách
 mariánský sloup
 dům pánů z Lipé
 Ivančice
 Tulešice
 synagoga
 židovský hřbitov
 dvůr Alinkov
 Leopoldov
 Templštejn
 Břežany
 Pustý zámek
 boží muka
 Želetice
 Želetice
 kostel sv. Mikuláše
 důl Kukla
 Horní Dunajovice
 Oslavany
 rozhledna na vodojemu
 Žerotice
 Lechovice
 Horní Kounice
 Bohunice
 Rešice
 Dukovany
 Prštice
 Hrádek u Drnholce
 Prštice
 Allein
 kostel sv. Anny
 U Křížku
 Senorady
 Drnholec
 kostel Všech svatých
 Rabštejn
 hrobka Deymů
 Hajany
 kaple sv. Peregrina
Kontaktní informace
http://www.bohutice.cz/
Základní informace místa
ID místa: 8559
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama