Špýchar postaven v první pol. 19. stol. z podnětu profesora Bernarda Bolzana. Fungoval jako Obilní družstevní záložna, asi první v Českých zemích. Rekonstrukce roku 2005.
Hlavní obrázek místa
Špýchar v Těchobuzi
© Pavel Vítek 06/2011
Obec Těchobuz se nachází 8 km severozápadně od Pacova a 10 km jihovýchodně od Mladé Vožice. Špýchar stojí na začátku vsi při jízdě po silnici směrem od Pacova. Stojí po pravé straně při jízdě do vsi.
Pavel Vítek, 24.6. 2011
historie

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1352. Špýchar nechal postavit majitel panství Josef Hofmann v první pol. 19. stol. z podnětu profesora Bernarda Bolzana, který pracoval v Těchobuzi na zámku (1823–1841). Špýchar fungoval jako Obilní družstevní záložna, zřejmě první v Českých zemích. Pěkná budova špýcharu byla roku 2005 zrekonstruována.

Pavel Vítek, 24.6. 2011

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Těchobuz

Místa v okolí

 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 Hacpurek
 Bedřichov
 Vodice
 kostel sv. Václava
 Šohajův dům
 panský pivovar
 Pacov
 kostel sv. Václava
 boží muka sv. Rocha
 synagoga
 děkanství
 socha sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Lukavec
 kaple sv. Anny
 Elbančice
 kostel sv. Václava
 Radvanov
 Radvanov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 boží muka
 Pechburg
 Zátiší
 kaplička
 Vyklantice
 Šelmberk
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Magdaleny
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 židovský hřbitov
 Polánka
 Proseč u Pošné
 Načeradec - zámek
 Kámen
 Načeradec
 Březina
 kostel sv. Jiří
 Nový Dvůr
 Konipas
 Sudkův Důl
 Kamberk
 Chýnovská jeskyně
 kaple
 Dub
 židovský hřbitov
 Údolský hrádek
 Hořepník
 kaple
 boží muka
 Býkovická skála
 fara
 Kovářka
 Pravonín
 návesní kaple
 kostel sv. Kateřiny
 Růžkovy Lhotice
 kamenná kašna
 židovský hřbitov
 Chýnov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Hroby
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Čechtice
 Bílkův dům
 Velký Blaník
 pivovar
 synagoga
 Čížkov
 kostel sv. Václava
 Libouň
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Onšov
 kaplička U Kněžny
 Zvěstov
 boží muka
 synagoga
 boží muka
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 Odlochovice
 Proseč-Obořiště
 kaplička
 Alberovice
 Ratměřice
 kostel sv. Havla
 Jankov
Základní informace místa
ID místa: 10266
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama