Skromné zbytky blatného hradu pánů z Kostomlat, který vznikl během 2. pol. 13. stol., hrad byl postaven částečně z cihel. Zanikl někdy před r. 1561.
Hlavní obrázek místa
Zbytky zdí hradu Kostomlaty
© Jiří Čížek 10/2021
Asi 5,5 km jihovýchodně od Lysé nad Labem se nacházejí nepatrné zbytky hradu. Od r. 2011 vede k hradu buď žlutá značka z Kostomlat k ústí Vlkavy a pak modrá značka po proudu Labe cca 0,7 km k odbočce k hradu, nebo modrá značka od zastávky Ostrá.
28.5. 2002
historie

KOSTOMLATY HRAD.

Památný tento hrad stával u vsi Šnepova skorem u samého nynějšího Labe. Tu vyskytují se tři vyvýšeniny, z nichž první a druhá slove přední a zadní šafránice, třetí a nejvyšší jest hradiště Kostomlatské. Kolem těchto tří pahorků veden jest obloukem násep od Labe zase k Labi. Patrně byl účel jeho, aby okolí hradu učiněno bylo skrze močály nepřístupným. Vlastní hradiště jest pahrbek homolovitý, bezpochyby uměle nasypaný, sotva 20 m. vysoký. Vrchní rovina má vejčitou podobu a měří v délce asi 80 m. a ukazuje všude na krajích vyvýšeninu, pocházející z někdejších hrubých a vysokých hradeb, a uprastřed prohlubeninu. I hradiště i okolí jeho porostlé je hustým smrčím. To jakož i ta věc, že hradiště nyní jest pro bažanty, kteří tu hnízdí, činí je nepřístupným, zvláště když slepice sedí a kuřata se líhnou. Vedlé bývalé ohrady jest stůl, při němž lovci po honbách odpočívají. Farní ves Kostomlaty, po níž hrad své jméno…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvrze české, díl X., 17.10. 2021

Další texty historie
pověsti

Hrad Mydlovar

Mezi Kostomlaty a Lysou, ukryta v lesích při pravém břehu Labe, leží zřícenina hradu Mydlovaru. Ten prý založila kněžna Libuše. U hradu stávaly mohutné duby, pod nimiž soudívala rozepře svých poddaných. Opodál měla kněžna zahradu se vzácnými květinami. Dodnes se tam nacházejí rostliny, které v okolí Lysé jinde nerostou. Místu se říká Libušina zahrádka. Od nedalekého potoku, v němž se Libuše s rozkoší koupávala, spatřila jednou na západě lysati se holý vrch, na kterém zřídila obětiště svým bohům. Pověst o tom zaznamenali ve své kronice mniši lyského kláštera, který byl později na tom vrchu založen. Libušino obětiště bývalo prý tam, kde stávala klášterní kaple. V pozdějších časech sídlili na Mydlovaru loupeživí rytíři, kteří nahromadili v hradních sklepeních mnoho zlata. Když byli loupežníci z hradu vypuzeni, vznikaly v zemi podivné otvory, o nichž nikdo nevěděl, kam vedou. Jednou tu pásli hoši dobytek a přitom skotačili.…  číst dále

Tajemný hlas minulosti Jiří F. Musil, 2002, 24.1. 2003

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Ostrá

Místa v okolí

 Kří
 městská zvonice
 kostel sv. Vojtěcha
 Přerov nad Labem
 Lysá nad Labem
 špitál
 Kounice
 panská hospoda
 Klučov
 fara
 kostel sv. Jiří
 Zdonín
 kostel sv. Václava
 synagoga
 radnice
 mariánský sloup
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 silniční most
 Husův sbor
 vodárenská věž
 Nymburk
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 městské opevnění
 kostel sv. Havla
 zdymadlo Nymburk
 Velké Chvalovice
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 zvonička
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Podlipanské muzeum
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 Vlkava
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 Husův kámen
 Husův sbor
 mohyla sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 vodárenská věž
 měšťanský pivovar
 Vyšehořovice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 Čachovice
 zvonice
 Bon Repos
 Čelákovice
 kamenný most
 Radim
 Radim
 Šance
 Přistoupim
 boží muka
 židovský hřbitov
 synagoga
 Opočno
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 Struhy
 lom Velká Stráž
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 U tří mostů
 evangelický kostel
 ZOO Chleby
 pomník obětem války
 kamenný most
 evangelický kostel
 hřbitov
 Vrbčany
 kostel sv. Václava
 fara
 Tuklaty
 Tismice
 kostel sv. Václava
 gloriet
 Tuchoraz
 Tismice
 Bratronice
 Nový Ronov
 inundanční most
 Nová radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Floriána
 Zámecký pramen
 vila Kouřimka
 stará radnice
 Poděbrady
 Bülowův pramen
 květinové hodiny
 Eliščin pramen
 kamenná kašna
 panský dům
 Obereignerova vila
 pramen Trnka
 Vitice
 Riegrův pramen
 vyhlídkové věže
 Toušeň
 Krňovice
 špitál Kunhuta
 zdymadlo Poděbrady
 Romanka
 Loučeň
 pomník osvoboditelům
 děkanství
 socha sv. Václava
 Svatojánský pramen
 Žižkův pramen
 pomník J. E. Purkyně
 kaple sv. Rodiny
 socha sv. Prokopa
 Benátky nad Jizerou
 synagoga
 Plaňany
 kostel sv. Václava
 Cerhenice
 Cerhenice
 Klepec
 kostel sv. Václava
 pomník Helma
 Na Vinici
 Lužické hradiště
 Čtvrtě
 socha sv. Donáta
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 děkanství
 Mcely
 Břežany I
 evangelický kostel
 morový sloup
 kostel sv. Anny
 Škvorec
 Škvorec
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 evangelický kostel
 venkovská usedlost
 Salačův sloup
 Zlaté Slunce
 Slivínko
 lom Na Plachtě
Základní informace místa
ID místa: 180
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama