Unikátní klenutý kamenný můstek se zděnou kapličkou. Svými rozměry se můstek blíží propustku. Při cestě k Hornímu Žďáru stojí barokní výklenková kaplička se sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1762. Od r. 1958 patří můstek s kapličkou mezi chráněné památky ČR.
Hlavní obrázek místa
Unikátní můstek s kapličkou
© Sláva Rejthar, 10/2013

Unikátní klenutý můstek s kapličkou

V obci Dolní Pěna, která leží cca 3 km na jih od Jindřichova Hradce, se nachází unikátní klenutý kamenný můstek, na kterém stojí zděná kaplička. Podobný můstek lze najít snad jedině v Jaroměři. Svými rozměry se můstek blíží propustku. Při cestě k Hornímu Žďáru stojí barokní výklenková kaplička se sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1762.
Sláva Rejthar podle http://libri.cz/databaze/mosty, 16.10. 2013
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Dolní Pěna

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Jindřichův Hradec
 Landfrasova tiskárna
 synagoga
 Nežárecká brána
 Lásenice
 boží muka
 Vítkův Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Beistein
 Rýdův kopec
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Nová Bystřice
 Budkov
 Jemčina
 Vysoký kámen
 Terezín
 kašna
 Pejdlova Rosička
 boží muka
 Čertův kámen
 Česká Olešná
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Babky
 Nová Včelnice
 Kardašova Řečice
 Tůmův vrch
 Pluhův Žďár
 Popelín
 Palupín
 Pomezí
 Červená Lhota
 Dírná
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 11480
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama