Vrcholně barokní socha odpočívajícího Krista z roku 1730. Vrcholová socha představuje sedícího Zbičovaného odpočívajícího Krista v podživotní velikosti obvyklého ikonografického typu. Nad sochou Krista se nalézá ohýbaná krycí plechová stříška.
Hlavní obrázek místa
Zbičovaného odpočívajícího Krista v Markvarticích, místní části Jablonného v Podještědí
© Pavel Vítek 09/2019
Graficke pismenko Pískovcová socha Zbičovaného odpočívajícího Krista se nalézá v Jablonném v Podještědí, v místní části Markvartice v Potoční ulici, po levé straně místní komunikace probíhající obcí proti proudu Panenského potoka k rybníku Markvart.
Pavel Vítek, 15.9. 2019

  historie

  Vrcholně barokní socha odpočívajícího Krista nechal podle nápisu postavit v roce 1730 Georg Richter. Kvalitní barokní práce je nedílnou součástí historické podoby zástavby. Socha Zbičovaného odpočívajícího Krista patří mezi významné doklady sochařské regionální tvorby. Za pozornost stojí též existence málokdy dochovaného plechového krytí.
  Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 15.9. 2019

  popis

  Hranolový podstavec se skládá z profilované a odstupněné patky, středové části v rozích dekorované motivem volut a poměrně naddimenzované hlavice se zdůrazněnými rohy. Střední část podstavce nese na své čelní stěně nápis s písmeny zvýrazněnými černou barvou a pojednávající o době vzniku a donátorovi. Hlavice podstavce nese jednou odstupněný hranolový sokl pro vlastní sochu na vrcholu. Vrcholová socha představuje sedícího Zbičovaného

  Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 15.9. 2019
  Základní informace místa
  ID místa: 14398
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: socha, monument
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?14398
  Uveřejněno: 15.9.2019
  Geolokace místa
  WGS84   N 50° 46' 09.56"
  E 14° 46' 21.99"
  Země: Česká republika
  Kraj: Liberecký kraj
  Okres:  Liberec  (LI)
  Obec: Markvartice
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu