Původně fara. V druhé pol.18.stol.hrabě Josef Jaroslav Věžník připojil k zámeckému areálu starého zámku a barokně upravil. Z druhé pol.18.stol. pochází celkový vzhled zámečku.
Hlavní obrázek místa
Košetice-nový zámek
© Vlastislav Mareček, 08/2016
Košetice leží 16 km západně od Humpolce na silnici II/112, Vlašim – Pelhřimov. V nejbližším okolí stojí za zhlídnutí Želiv, městečko s klášterem a Trčkovským hradem, oboje neblaze proslulé jako internační tábor pro řeholníky z celého Československa v období komunistického boje proti třídnímu nepříteli, kterými podle jejich zvrácené ideologie jistě církve byly. V místech košetického nového zámku stávala původně fara. V druhé pol. 18.stol. ji hrabě Josef Jaroslav Věžník připojil k zámeckému areálu starého zámku a barokně upravil. Z druhé pol. 18. stol. pochází celkový vzhled zámečku. V souvislosti s výstavbou nové silnice byl oddělen od starého zámku a majitelé o něj ztratili zájem. Budova byla pronajímána, až byl prodán do soukromých rukou. Zámeček je přízemní budova obdélníkového půdorysu, krytá mansardovou střechou, která vrcholí cibulovitou věžičkou. V současnosti je zámeček nadále v soukromém vlastnictví a veřejnosti jen nepřístupný.
Pavel Vítek, 8.4. 2006
Vysočina,  Pelhřimov  (PE),

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Martina
 Bílý Kámen
 Onšov
 Hořepník
 židovský hřbitov
 Vyklantice
 židovský hřbitov
 kaplička U Kněžny
 Růžkovy Lhotice
 Pechburg
 Konipas
 Březina
 kostel Božího Těla
 Červená Řečice
 boží muka
 Želiv
 špýchar
 mlýn
 Vojslavický most
 Křivsoudov
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 Křivsoudov
 socha Panny Marie
 Čechtice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 Vojslavice
 kaple sv. Haštala
 Lhotice
 Alberovice
 kostel sv. Jiří
 boží muka sv. Rocha
 Lhotice
 boží muka
 kaple
 Hacpurek
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Lhotka
 kaplička
 boží muka
 pamětní kámen
 Pacov
 kostel sv. Václava
 pomník Antonína Sovy
 děkanství
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 Zahrádka
 kaple sv. Anny
 synagoga
 vodní nádrž Sedlice
 Šohajův dům
 kostel sv. Víta
 Čížkov
 kostel sv. Barbory
 Speřice
 Proseč u Pošné
 Dolní Kralovice
 železniční most
 Horní Kralovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 boží muka
 špýchar
 návesní kaple
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Bedřichov
 Těchobuz
 Nový Dvůr
 Služátky
 fara
 boží muka
 Pravonín
 kaple sv. Anny
 Hněvkovice
 Kalamajka
 kaple sv. Magdaleny
 židovský hřbitov
 kaple sv. Mikuláše
 Drechselova vila
 kostel sv. Víta
 kaplička sv. Václava
 boží muka
 boží muka
 Altenhoferovský dům
 boží muka
 děkanství a kaplanka
 kostel sv. Václava
 městská šatlava
 radnice
 Šrejnarovský dům
 Městské divadlo
 Fárův dům
 kaple sv. Kříže
 zámek Říčanských
 kaple sv. Floriana
 Purkrabský dům
 městské opevnění
 Načeradec - zámek
 Kámen
 Načeradec
 Přemilovsko
 kostnice
 Nelechov
 Machlov
 Bolina
 Vodice
 toleranční kostel
 židovský hřbitov
 Sluneční zátoka
Základní informace místa
ID místa: 4109
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama