Zříceniny nevelkého hrádku založeného na počátku 15. století. Hrádek vlastnili Albert a Ratmír z Melechova. Po připojení k Lipnickému zboží v 15. stol. Janem Trčkou z Lípy byl hrad opuštěn a začal chátrat.
Hlavní obrázek místa
2004 © Lenka Daňková
Tvrz Nelechov stávala na západním úpatí vrchu Nelechova nad obcí Kouty. Založena byla asi počátkem 15. století, kdy tu žili bratři Albert a Ratimír z Nelechova. Po Albertově smrti (†1421) žil na nelechovské tvrzi až do r. 1437 jeho syn Petr Skála. Tehdy se poprvé v pramenech připomíná tvrz. Po smrti Petra Skály připadla jako odúmrť císaři Zikmundovi a po dlouhém sporu dostala se i s nelechovským dvorem a vesnicemi Bilantovou Lhotou, Kouty a Březinkou do držení Matěje z Tisu. V 1. 1454 až 1540 se v držení tvrze vystřídalo několik majitelů. V roce 1540 získal nelechovskou tvrz a k ní patřící vsi koupí Jan starší Trčka z Lípy, který toto zboží připojil k svému lipnickému panství. Avšak již r. 1452 získali tvrz poručníci Trčkových dětí Jaroslav a Markéta ze Šelmberka a Kosti a Jan z Pernštejna a na Helfenštejně. Při tomto prodeji se nelechovská tvrz připomíná naposledy. Noví majitelé ji zřejmě brzy po r. 1542 opustili, takže brzy zchátrala a stala se zříceninou. Dnes v cípu lesa mezi stromy stojí pouze střední část věžovité tvrze čtvercového půdorysu, snad část paláce. Ostatní části tvrze jsou zavaleny zříceným zdivem, kolem zdí jsou dosud patrný příkopy a severně od tvrze vyschlý rybník, odkud bývala kdysi do příkopů přiváděna voda.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 22.2. 2009
historie

Nedaleko stejnojmenného vrchu se nacházejí zbytky malého hradu Melechova zakryté lesem. Hrádek byl založen pravděpodobně na počátku 15. století za účelem chránit obchodní cestu z Rakous do Kutné Hory. Hrádek měl třípatrové obytné stavení a nevelký příkop, který byl napájen vodou z přilehlé studny. Na severovýchodní straně byl malý dvůr obehnaný zdí. Zde se také nacházela jednoduchá brána. V přízemí, které je dnes zčásti zasypané, se nacházely dvě místnosti se střílnami. V prvním patře byly také tři střílny. Ve druhém patře byly dveře, které vedly na dřevěný ochoz. Poslední patro, z kterého se již příliš nedochovalo, bylo pravděpodobně prosvětlené nekolika okny. Prvními známými majiteli byli Albert a Ratimír z Melechova. Po jejich smrti získal hrad Albertův syn Petr Skála z Melechova, který zemřel roku 1437 a o zboží Melechovské vznikl dlouholetý spor. Posledním samostatným držitelem hrádku byl Václav Sokol z Leskovce, který…  číst dále

18.8. 2003

Půdorys místa

půdorys tvrziště s bezprostředním okolím
© František Kocma: Nelechov 2004 a 2005 (in Hláska XVI, Klub Augusta Sedláčka, Plzeň 2006)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Bilantova Lhota
 Sluneční zátoka
 Vilémovice
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Víta
 Zahrádka
 Bohumilice
 Přemilovsko
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Světlá nad Sázavou
 Chřenovice
 Lacembok
 Hněvkovice
 Vojslavice
 zvonice
 Lipnice
 kostel sv. Víta
 Speřice
 Vojslavický most
 kostel sv. Václava
 vodní mlýn a pila
 Horní Kralovice
 Lhotka
 Dolní Kralovice
 fara
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Bělá
 Smrdov
 Kounice
 Huť Jakub
 Vlastějovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 lesní pramen
 radnice
 pivovar
 rozhledna Bernard
 židovský hřbitov
 Orlík
 skanzen Zichpil
 synagoga
 Zboží
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Borovsko
 Borovsko
 Alberovice
 Bačkov
 smírčí kříž
 Onšov
 kostel sv. Martina
 Bílý Kámen
 mlýn
 špýchar
 Věž
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Želiv
 Horka II
 kaplička U Kněžny
 Ostrov
 pamětní kámen
 železniční most
 Chlum
 Kočičí hrádek
 Bohdanka
 most u Borovska
 kaple sv. Haštala
 Kvasetice
 židovský hřbitov
 zámecká sýpka
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 synagoga
 Herálec
 Habry
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Zruč nad Sázavou
 boží muka
 boží muka
 Zruč nad Sázavou
 Hodkov
 rozhledna Babka
 poutní kaple sv. Anny
 Úsobí
Základní informace místa
ID místa: 212
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama