Zříceniny nevelkého hrádku založeného na počátku 15. století. Hrádek vlastnili Albert a Ratmír z Melechova. Po připojení k Lipnickému zboží v 15. stol. Janem Trčkou z Lípy byl hrad opuštěn a začal chátrat.
Hlavní obrázek místa
Vnitřek obytné budovy
© Jan Laurýn, 10/2007
Tvrz Nelechov stávala na západním úpatí vrchu Nelechova nad obcí Kouty. Založena byla asi počátkem 15. století, kdy tu žili bratři Albert a Ratimír z Nelechova. Po Albertově smrti (†1421) žil na nelechovské tvrzi až do r. 1437 jeho syn Petr Skála. Tehdy se poprvé v pramenech připomíná tvrz. Po smrti Petra Skály připadla jako odúmrť císaři Zikmundovi a po dlouhém sporu dostala se i s nelechovským dvorem a vesnicemi Bilantovou Lhotou, Kouty a Březinkou do držení Matěje z Tisu. V 1. 1454 až 1540 se v držení tvrze vystřídalo několik majitelů. V roce 1540 získal nelechovskou tvrz a k ní patřící vsi koupí Jan starší Trčka z Lípy, který toto zboží připojil k svému lipnickému panství. Avšak již r. 1452 získali tvrz poručníci Trčkových dětí Jaroslav a Markéta ze Šelmberka a Kosti a Jan z Pernštejna a na Helfenštejně. Při tomto prodeji se nelechovská tvrz připomíná naposledy. Noví majitelé ji zřejmě brzy po r. 1542 opustili, takže brzy zchátrala a stala se zříceninou. Dnes v cípu lesa mezi stromy stojí pouze střední část věžovité tvrze čtvercového půdorysu, snad část paláce. Ostatní části tvrze jsou zavaleny zříceným zdivem, kolem zdí jsou dosud patrný příkopy a severně od tvrze vyschlý rybník, odkud bývala kdysi do příkopů přiváděna voda.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 22.2. 2009
historie

Nedaleko stejnojmenného vrchu se nacházejí zbytky malého hradu Melechova zakryté lesem. Hrádek byl založen pravděpodobně na počátku 15. století za účelem chránit obchodní cestu z Rakous do Kutné Hory. Hrádek měl třípatrové obytné stavení a nevelký příkop, který byl napájen vodou z přilehlé studny. Na severovýchodní straně byl malý dvůr obehnaný zdí. Zde se také nacházela jednoduchá brána. V přízemí, které je dnes zčásti zasypané, se nacházely dvě místnosti se střílnami. V prvním patře byly také tři střílny. Ve druhém patře byly dveře, které vedly na dřevěný ochoz. Poslední patro, z kterého se již příliš nedochovalo, bylo pravděpodobně prosvětlené nekolika okny. Prvními známými majiteli byli Albert a Ratimír z Melechova. Po jejich smrti získal hrad Albertův syn Petr Skála z Melechova, který zemřel roku 1437 a o zboží Melechovské vznikl dlouholetý spor. Posledním samostatným držitelem hrádku byl Václav Sokol z Leskovce, který…  číst dále

18.8. 2003

Půdorys místa

půdorys tvrziště s bezprostředním okolím
© František Kocma: Nelechov 2004 a 2005 (in Hláska XVI, Klub Augusta Sedláčka, Plzeň 2006)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Bilantova Lhota
 Sluneční zátoka
 Vilémovice
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Ledeč nad Sázavou
 Zahrádka
 Bohumilice
 Přemilovsko
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Martina
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Světlá nad Sázavou
 Chřenovice
 Hněvkovice
 Lacembok
 Vojslavice
 zvonice
 kostel sv. Víta
 Lipnice
 Speřice
 Vojslavický most
 kostel sv. Václava
 vodní mlýn a pila
 Horní Kralovice
 Lhotka
 Dolní Kralovice
 fara
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Bělá
 Smrdov
 Kounice
 Huť Jakub
 evangelický kostel
 Vlastějovice
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 lesní pramen
 radnice
 pivovar
 rozhledna Bernard
 židovský hřbitov
 skanzen Zichpil
 synagoga
 Orlík
 Zboží
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Borovsko
 Borovsko
 Alberovice
 Bačkov
 smírčí kříž
 Onšov
 Bílý Kámen
 kostel sv. Martina
 boží muka
 kostel sv. Václava
 mlýn
 špýchar
 Věž
 Želiv
 Horka II
 kaplička U Kněžny
 Ostrov
 pamětní kámen
 železniční most
 Kočičí hrádek
 Bohdanka
 Chlum
 most u Borovska
 kaple sv. Haštala
 Kvasetice
 židovský hřbitov
 zámecká sýpka
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 synagoga
 Herálec
 Habry
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Zruč nad Sázavou
 boží muka
 Zruč nad Sázavou
 Hodkov
 rozhledna Babka
 poutní kaple sv. Anny
 Úsobí
Základní informace místa
ID místa: 212
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama