Zříceniny nevelkého hrádku založeného na počátku 15. století. Hrádek vlastnili Albert a Ratmír z Melechova. Po připojení k Lipnickému zboží v 15. stol. Janem Trčkou z Lípy byl hrad opuštěn a začal chátrat.
Hlavní obrázek místa
2004 © Lenka Daňková
Tvrz Nelechov stávala na západním úpatí vrchu Nelechova nad obcí Kouty. Založena byla asi počátkem 15. století, kdy tu žili bratři Albert a Ratimír z Nelechova. Po Albertově smrti (†1421) žil na nelechovské tvrzi až do r. 1437 jeho syn Petr Skála. Tehdy se poprvé v pramenech připomíná tvrz. Po smrti Petra Skály připadla jako odúmrť císaři Zikmundovi a po dlouhém sporu dostala se i s nelechovským dvorem a vesnicemi Bilantovou Lhotou, Kouty a Březinkou do držení Matěje z Tisu. V 1. 1454 až 1540 se v držení tvrze vystřídalo několik majitelů. V roce 1540 získal nelechovskou tvrz a k ní patřící vsi koupí Jan starší Trčka z Lípy, který toto zboží připojil k svému lipnickému panství. Avšak již r. 1452 získali tvrz poručníci Trčkových dětí Jaroslav a Markéta ze Šelmberka a Kosti a Jan z Pernštejna a na Helfenštejně. Při tomto prodeji se nelechovská tvrz připomíná naposledy. Noví majitelé ji zřejmě brzy po r. 1542 opustili, takže brzy zchátrala a stala se zříceninou. Dnes v cípu lesa mezi stromy stojí pouze střední část věžovité tvrze čtvercového půdorysu, snad část paláce. Ostatní části tvrze jsou zavaleny zříceným zdivem, kolem zdí jsou dosud patrný příkopy a severně od tvrze vyschlý rybník, odkud bývala kdysi do příkopů přiváděna voda.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 22.2. 2009
historie

Nedaleko stejnojmenného vrchu se nacházejí zbytky malého hradu Melechova zakryté lesem. Hrádek byl založen pravděpodobně na počátku 15. století za účelem chránit obchodní cestu z Rakous do Kutné Hory. Hrádek měl třípatrové obytné stavení a nevelký příkop, který byl napájen vodou z přilehlé studny. Na severovýchodní straně byl malý dvůr obehnaný zdí. Zde se také nacházela jednoduchá brána. V přízemí, které je dnes zčásti zasypané, se nacházely dvě místnosti se střílnami. V prvním patře byly také tři střílny. Ve druhém patře byly dveře, které vedly na dřevěný ochoz. Poslední patro, z kterého se již příliš nedochovalo, bylo pravděpodobně prosvětlené nekolika okny. Prvními známými majiteli byli Albert a Ratimír z Melechova. Po jejich smrti získal hrad Albertův syn Petr Skála z Melechova, který zemřel roku 1437 a o zboží Melechovské vznikl dlouholetý spor. Posledním samostatným držitelem hrádku byl Václav Sokol z Leskovce, který…  číst dále

18.8. 2003

Půdorys místa

půdorys tvrziště s bezprostředním okolím
© František Kocma: Nelechov 2004 a 2005 (in Hláska XVI, Klub Augusta Sedláčka, Plzeň 2006)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB),

Místa v okolí

 Bilantova Lhota
 Sluneční zátoka
 Vilémovice
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Víta
 Zahrádka
 Bohumilice
 Přemilovsko
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Světlá nad Sázavou
 Chřenovice
 Lacembok
 Hněvkovice
 Vojslavice
 Lipnice
 Speřice
 Vojslavický most
 kostel sv. Václava
 vodní mlýn a pila
 Horní Kralovice
 Lhotka
 Dolní Kralovice
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 fara
 Lhotice
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Bělá
 Kounice
 Huť Jakub
 evangelický kostel
 Vlastějovice
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 lesní pramen
 radnice
 pivovar
 židovský hřbitov
 synagoga
 Orlík
 skanzen Zichpil
 Zboží
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Borovsko
 Borovsko
 Alberovice
 Bačkov
 smírčí kříž
 Onšov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 mlýn
 špýchar
 boží muka
 Věž
 Želiv
 Ostrov
 Horka II
 kaplička U Kněžny
 pamětní kámen
 železniční most
 Chlum
 Bohdanka
 most u Borovska
 kaple sv. Haštala
 Kvasetice
 židovský hřbitov
 zámecká sýpka
 boží muka
 boží muka
 Herálec
 Habry
 boží muka
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Zruč nad Sázavou
 boží muka
 Zruč nad Sázavou
 Hodkov
 rozhledna Babka
 poutní kaple sv. Anny
 Úsobí
Základní informace místa
ID místa: 212
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama