Původní barokní zámek vystavěn v l. 1717–20. Koncem 19. století vyhořel. Při opravě přestavěn na školu a jako škola sloužil až do roku 1992. V roce 2007 zámek zakoupil Petr Rudolf Vančura, zpřístupnil některé místnosti a zámek začal plnit funkci muzea a začaly se zde konat koncerty.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Habrech
Pohled na zámek od západu
© Pavel Vítek 08/2011
Město Habry leží 21 km jižně od Čáslavi a 19 km severně od Havlíčkova Brodu. Leží u hlavní silnice č. 38, která však zastavěnou část města objíždí. Městem procházejí cyklotrasy č. 4155 z Běstviny do Humpolce a č. 4156 vedoucí z Ledče nad Sázavou přes Chotěboř do Sázavy. Zámek stojí jihovýchodně od centra města, kterým je Žižkovo náměstí, naproti kostelu Nanebevzetí Panny Marie.
Pavel Vítek, 26.8. 2011
historie

První písemná zmínka o osadě Habry je již v Kosmově kronice z roku 1101. Původní barokní čtvercový dvoupodlažní zámek byl vystavěn v letech 1717 až 1720 Adolfem Felixem Pöetting-Persingem. Od počátku sloužil jako sídlo správy panství. Koncem 19. století zámek vyhořel. Při opravě byl snížen o jedno patro a přestavěn novobarokně na školu. Jako škola sloužil až do roku 1992, kdy byla ve městě, nedaleko od zámku, otevřena škola nová. V roce 2007 zámek zakoupil Petr Rudolf Vančura, který začal investovat do jeho oprav a v roce 2009 historickou budovu proměnil v muzeum a otevřel veřejnosti. Prvními zpřístupněnými místnostmi byly lovecký salón, barokní ložnice a sklepení a poté následovaly pokoje. Prohlídky muzea jsou možné především o víkendu po předchozí domluvě. V zámku se již také začaly konat koncerty. Nový vlastník plánuje do dalších let opravu střechy, vadného komína a zámek dostane novou fasádu.

Pavel Vítek, 26.8. 2011

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Habry

Místa v okolí

 Bačkov
 Zboží
 poštovní stanice
 kostel sv. Markéty
 Červenice
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Hrádek u Podmok
 Úhrov
 kostel sv. Mikuláše
 Nejepín
 Chlum
 kostel Panny Marie
 Hostačov
 Moravany
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 evangelický kostel
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 Sklo a kámen
 kostel sv. Václava
 vodní mlýn
 Bratčice
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 kaple Panny Marie
 Běstvina
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Hoješín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 kostel sv. Kříže
 vodní nádrž Seč I
 Třemošnice
 Rozsochatec
 mariánský sloup
 Tupadly
 Vilémovice
 Chotěboř
 Maleč
 Obora Žleby
 Klokočov
 Suchotlesky
 Žleby
 Ronov nad Doubravou
 Berlova vápenka
 zvonice
 Ronovec
 Oheb
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 Sluneční zátoka
 Kroměšín
 Vildštejn
 větrný mlýn
 Lichnice
 Lacembok
 Hraběšín
 kostel sv. Martina
 Šimkův mlýn
 Bilantova Lhota
 Seč
 Thunovský letohrádek
 Ledeč nad Sázavou
 Žáky
 Žáky
 Žáky
 kostel sv. Markéty
 Nelechov
 Třebonín
 Třebonín
 Lomec
 Dolní pec
 Česká Bělá
 Nová Lhota
Kontaktní informace
Petr Rudolf Vančura
J. Jungmanna 1009/21
286 01 Čáslav-Nové Město
Základní informace místa
ID místa: 10363
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama