Původní barokní zámek vystavěn v l. 1717–20. Koncem 19. století vyhořel. Při opravě přestavěn na školu a jako škola sloužil až do roku 1992. V roce 2007 zámek zakoupil Petr Rudolf Vančura, zpřístupnil některé místnosti a zámek začal plnit funkci muzea a začaly se zde konat koncerty.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Habrech
Vstupní portál.
© Pavel Vítek 08/2011
Město Habry leží 21 km jižně od Čáslavi a 19 km severně od Havlíčkova Brodu. Leží u hlavní silnice č. 38, která však zastavěnou část města objíždí. Městem procházejí cyklotrasy č. 4155 z Běstviny do Humpolce a č. 4156 vedoucí z Ledče nad Sázavou přes Chotěboř do Sázavy. Zámek stojí jihovýchodně od centra města, kterým je Žižkovo náměstí, naproti kostelu Nanebevzetí Panny Marie.
Pavel Vítek, 26.8. 2011
historie

První písemná zmínka o osadě Habry je již v Kosmově kronice z roku 1101. Původní barokní čtvercový dvoupodlažní zámek byl vystavěn v letech 1717 až 1720 Adolfem Felixem Pöetting-Persingem. Od počátku sloužil jako sídlo správy panství. Koncem 19. století zámek vyhořel. Při opravě byl snížen o jedno patro a přestavěn novobarokně na školu. Jako škola sloužil až do roku 1992, kdy byla ve městě, nedaleko od zámku, otevřena škola nová. V roce 2007 zámek zakoupil Petr Rudolf Vančura, který začal investovat do jeho oprav a v roce 2009 historickou budovu proměnil v muzeum a otevřel veřejnosti. Prvními zpřístupněnými místnostmi byly lovecký salón, barokní ložnice a sklepení a poté následovaly pokoje. Prohlídky muzea jsou možné především o víkendu po předchozí domluvě. V zámku se již také začaly konat koncerty. Nový vlastník plánuje do dalších let opravu střechy, vadného komína a zámek dostane novou fasádu.

Pavel Vítek, 26.8. 2011

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Habry

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 Bačkov
 Zboží
 poštovní stanice
 Smrdov
 kostel sv. Markéty
 Červenice
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Hrádek u Podmok
 Úhrov
 kostel sv. Mikuláše
 Nejepín
 Chlum
 kostel Panny Marie
 Hostačov
 Moravany
 Smrčany
 židovský hřbitov
 Světlá nad Sázavou
 evangelický kostel
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 kostel sv. Václava
 vodní mlýn
 Bratčice
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 kaple Panny Marie
 Běstvina
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Hoješín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 kostel sv. Kříže
 vodní nádrž Seč I
 Třemošnice
 Rozsochatec
 mariánský sloup
 Tupadly
 Vilémovice
 Chotěboř
 Maleč
 Obora Žleby
 Klokočov
 Suchotlesky
 Žleby
 Čertův stolek
 Ronov nad Doubravou
 Berlova vápenka
 zvonice
 Ronovec
 kaple sv. Kříže
 Oheb
 kostel sv. Vavřince
 Sluneční zátoka
 Kroměšín
 Vildštejn
 větrný mlýn
 Hraběšín
 kostel sv. Martina
 Lichnice
 Lacembok
 Šimkův mlýn
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 Seč
 Thunovský letohrádek
 Ledeč nad Sázavou
 vodní nádrž Seč II
 Žáky
 Žáky
 Žáky
 kostel sv. Markéty
 Nelechov
 Třebonín
 Třebonín
 Lomec
 Souňov
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Česká Bělá
 Nová Lhota
Kontaktní informace
Petr Rudolf Vančura
J. Jungmanna 1009/21
286 01 Čáslav-Nové Město
Základní informace místa
ID místa: 10363
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.8.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama