Kostel na tomto místě je doložen již r. 1352. R. 1703 dal hrabě Kounic pův. gotický kostel přestavět v barokním stylu. R. 1825 přistavěna věž. Tři zvony z 18. stol. byly zrekvírovány v období světových válek. Kostel postupně zchátral, po r. 1990 část vybavení rozkradena. Dnes je postupně opravován.
Hlavní obrázek místa
kostel od severovýchodu
© Jaroslav Valečka, 03/2011
Farnost a tedy existence kostela je doložena rejstříkem papežských desátků již k roku 1352. Patronátní právo i právo dosazovat kněze měli místní vladykové, leníci hradu Houska. Farnost zanikla za husitských válek, obnovena byla až v 18. století (roubená budova fary proti kostelu pochází z roku 1727). Původní gotická stavba, z níž je snad zachováno zdivo presbytáře s opěráky, případně část zdiva podélné lodi, byla přestavena valdštejnským architektem barokně v roce 1703 (tento letopočet se nacházel na křtitelnici a na obraze na hlavním oltáři). V roce 1825 byla k západnímu průčelí přistavena věž z pískovcových kvádrů. Kostel je jednolodní, obdélný, s pětibokým presbytářem s jednou odstupňovanými opěráky. K severní straně presbytáře přiléhá čtvercová sakristie. Věž nesla tři zvony z 18. století, které však byly zrekvírovány za 1. a 2. světové války. Po 2. světové válce kostel nebyl příliš udržován, na začátku 90. let byl z větší části rozkraden a poškozen převážně barokní mobiliář, z něhož zůstaly poškozené oltáře a varhany. Z barokních varhan zůstala část skříně, nástroj zhotovila pražská firma Rejna a Černý na začátku 20. století. Díky aktivitě zdejšího faráře a občanských spolků (Okrašlovací spolek Kokořínska – Pšovka a sdružení Drobných památek severních Čech) byla v posledních letech provedena oprava krovů a střechy. Do oltářů byly vsazeny nové obrazy, v roce 2011 má být dokončena oprava varhan.
Jaroslav Valečka, 25.3. 2011
historie

Sv. Jakub Starší (Větší, syn Zebedeův, apoštol) – historie, legendy, atributy

Sv. Jakub Starší († 43/44) byl jedním z dvanácti apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Jeho bratrem byl apoštol a evangelista Jan. Bratři pocházeli z rybářské rodiny (tetou jejich matky Salome byla Panna Marie), žijící v Betsaidě u Genezaretského jezera v Palestině. Ježíš Kristus je povolal, když společně s otcem Zebedeem na lodi spravovali sítě. Bratři nechali všeho a následovali Krista (předpokládá se, že odešli po zázračném rybolovu; zdůrazňuje se pohotovost opustit „loď“ lidských jistot a následovat Krista). Pro jejich temperamentní povahu jim dal Ježíš Kristus přezdívku „Boanerghés“ – „Synové hromu“. Jednou, když jim byl při putování do Jeruzaléma odmítnut v jisté samařské vesnici nocleh, chtěli na ní hned svolat oheň z nebe. Měli za to, že po odmítnutí by měl bez prodlení následovat trest. Ježíš byl však proti násilí a bratry za jejich nápad přísně pokáral. Jakub s Janem patřili ke Kristovým privilegovaným učedníkům,…  číst dále

E. Horáková podle http://cs.wikipedia.org, http://catholica.cz, 1.10. 2012

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Bořejov

Místa v okolí

 Houska
 kostel sv. Vojtěcha
 Vrátenská hora
 kaple sv. Barbory
 Starý Berštejn
 socha sv. Prokopa
 Pokličky
 socha sv. Floriána
 pivovar
 sušárna chmele
 Obří hlava a Žába
 kostel sv. Václava
 radnice
 Doksy
 Lobeč
 fara
 mariánské sousoší
 Dubá
 kostel sv. Václava
 Nedamy
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Klůček
 stará škola
 Bezděz
 Vidim
 Myšlín
 Kokořín
 kostel sv. Jiří
 Zakšín
 kostel sv. Jiří
 Starý zámek
 Hradsko
 Klemperka
 větrný mlýn
 Kokořín - Staráky
 Kokořín
 Valdštejnsko
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Stránka
 Vřísek
 Konvalinkový vrch
 rozhledna Vrchbělá
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 fara
 kostel sv. Havla
 kostnice
 socha sv. Floriana
 Harasov
 Čap
 zvonice
 Bosyně
 Jestřebí
 Chudý hrádek
 kostel sv. Václava
 Slavín
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Česká brána
 radnice
 Loubí
 Psí kostel
 Brocno
 Bělá pod Bezdězem
 Sukorady
 Mnichovská průrva
 socha sv. Starosty
 Opevnění u Švábů
 Opevnění u Švábů
 Skalsko
 Vítkovec
 Hradišť
 Jiljov
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 Chcebuz
 Had
 Novozámecká průrva
 Barbořin most
 kostel sv. Martina
 Čertovy hlavy
 Kováň
 Rybnov
 Klácelka
 Nový Zámek
 Kuřívody
 evangelický kostel
 Milčany
 železniční most
 Hrad u Hostíkovic
 kostel sv. Havla
 Hrad u Hvězdy
 Liběchov
 socha Krista
 kaple sv. Josefa
 kamenný milník
 Velké Všelisy
 Hrad u Kvítkova
 Dolní Beřkovice
 Stranné
 Niměřice
 Syslov
 kostel sv. Justina
 Sovínky
 kostel Všech svatých
 Stvolínky
 Ronov
 Velké Horky
Základní informace místa
ID místa: 9857
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama