Kostel na tomto místě je doložen již r. 1352. R. 1703 dal hrabě Kounic pův. gotický kostel přestavět v barokním stylu. R. 1825 přistavěna věž. Tři zvony z 18. stol. byly zrekvírovány v období světových válek. Kostel postupně zchátral, po r. 1990 část vybavení rozkradena. Dnes je postupně opravován.
Hlavní obrázek místa
kostel od severovýchodu
© Jaroslav Valečka, 03/2011
Farnost a tedy existence kostela je doložena rejstříkem papežských desátků již k roku 1352. Patronátní právo i právo dosazovat kněze měli místní vladykové, leníci hradu Houska. Farnost zanikla za husitských válek, obnovena byla až v 18. století (roubená budova fary proti kostelu pochází z roku 1727). Původní gotická stavba, z níž je snad zachováno zdivo presbytáře s opěráky, případně část zdiva podélné lodi, byla přestavena valdštejnským architektem barokně v roce 1703 (tento letopočet se nacházel na křtitelnici a na obraze na hlavním oltáři). V roce 1825 byla k západnímu průčelí přistavena věž z pískovcových kvádrů. Kostel je jednolodní, obdélný, s pětibokým presbytářem s jednou odstupňovanými opěráky. K severní straně presbytáře přiléhá čtvercová sakristie. Věž nesla tři zvony z 18. století, které však byly zrekvírovány za 1. a 2. světové války. Po 2. světové válce kostel nebyl příliš udržován, na začátku 90. let byl z větší části rozkraden a poškozen převážně barokní mobiliář, z něhož zůstaly poškozené oltáře a varhany. Z barokních varhan zůstala část skříně, nástroj zhotovila pražská firma Rejna a Černý na začátku 20. století. Díky aktivitě zdejšího faráře a občanských spolků (Okrašlovací spolek Kokořínska – Pšovka a sdružení Drobných památek severních Čech) byla v posledních letech provedena oprava krovů a střechy. Do oltářů byly vsazeny nové obrazy, v roce 2011 má být dokončena oprava varhan.
Jaroslav Valečka, 25.3. 2011
historie

Sv. Jakub Starší (Větší, syn Zebedeův, apoštol) – historie, legendy, atributy

Sv. Jakub Starší († 43/44) byl jedním z dvanácti apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Jeho bratrem byl apoštol a evangelista Jan. Bratři pocházeli z rybářské rodiny (tetou jejich matky Salome byla Panna Marie), žijící v Betsaidě u Genezaretského jezera v Palestině. Ježíš Kristus je povolal, když společně s otcem Zebedeem na lodi spravovali sítě. Bratři nechali všeho a následovali Krista (předpokládá se, že odešli po zázračném rybolovu; zdůrazňuje se pohotovost opustit „loď“ lidských jistot a následovat Krista). Pro jejich temperamentní povahu jim dal Ježíš Kristus přezdívku „Boanerghés“ – „Synové hromu“. Jednou, když jim byl při putování do Jeruzaléma odmítnut v jisté samařské vesnici nocleh, chtěli na ní hned svolat oheň z nebe. Měli za to, že po odmítnutí by měl bez prodlení následovat trest. Ježíš byl však proti násilí a bratry za jejich nápad přísně pokáral. Jakub s Janem patřili ke Kristovým privilegovaným učedníkům,…  číst dále

E. Horáková podle http://cs.wikipedia.org, http://catholica.cz, 1.10. 2012

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Bořejov

Místa v okolí

 Týn
 Houska
 kostel sv. Vojtěcha
 Vrátenská hora
 dům č.p. 31
 kaple sv. Barbory
 Starý Berštejn
 socha sv. Prokopa
 Pokličky
 socha sv. Floriána
 pivovar
 sušárna chmele
 Obří hlava a Žába
 kaple
 kostel sv. Václava
 radnice
 Doksy
 Lobeč
 fara
 mariánské sousoší
 Dubá
 kostel sv. Václava
 Nedamy
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Klůček
 stará škola
 Bezděz
 Vidim
 Myšlín
 Kokořín
 kostel sv. Jiří
 Zakšín
 kostel sv. Jiří
 Starý zámek
 Hradsko
 Klemperka
 větrný mlýn
 Kokořín - Staráky
 Kokořín
 Valdštejnsko
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Stránka
 Vřísek
 Konvalinkový vrch
 rozhledna Vrchbělá
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 fara
 kostel sv. Havla
 kostnice
 socha sv. Floriana
 Harasov
 Čap
 zvonice
 Bosyně
 Jestřebí
 Chudý hrádek
 kostel sv. Václava
 Slavín
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Česká brána
 radnice
 Loubí
 Psí kostel
 Brocno
 Bělá pod Bezdězem
 Sukorady
 Mnichovská průrva
 socha sv. Starosty
 Opevnění u Švábů
 Opevnění u Švábů
 Skalsko
 Vítkovec
 Hradišť
 Jiljov
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 Chcebuz
 Had
 Novozámecká průrva
 Barbořin most
 kostel sv. Martina
 Čertovy hlavy
 Kováň
 Rybnov
 Klácelka
 Nový Zámek
 Kuřívody
 evangelický kostel
 Milčany
 železniční most
 Hrad u Hostíkovic
 kostel sv. Havla
 Hrad u Hvězdy
 Liběchov
 socha Krista
 Hrázský mlýn
 kaple sv. Josefa
 kamenný milník
 Velké Všelisy
 Hrad u Kvítkova
 Dolní Beřkovice
 Stranné
 Niměřice
 Syslov
 kostel sv. Justina
 Sovínky
 kostel Všech svatých
 Stvolínky
 Ronov
 Velké Horky
Základní informace místa
ID místa: 9857
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama