Kostel na tomto místě je doložen již r. 1352. R. 1703 dal hrabě Kounic pův. gotický kostel přestavět v barokním stylu. R. 1825 přistavěna věž. Tři zvony z 18. stol. byly zrekvírovány v období světových válek. Kostel postupně zchátral, po r. 1990 část vybavení rozkradena. Dnes je postupně opravován.
Hlavní obrázek místa
kostel od severovýchodu
© Jaroslav Valečka, 03/2011
Farnost a tedy existence kostela je doložena rejstříkem papežských desátků již k roku 1352. Patronátní právo i právo dosazovat kněze měli místní vladykové, leníci hradu Houska. Farnost zanikla za husitských válek, obnovena byla až v 18. století (roubená budova fary proti kostelu pochází z roku 1727). Původní gotická stavba, z níž je snad zachováno zdivo presbytáře s opěráky, případně část zdiva podélné lodi, byla přestavena valdštejnským architektem barokně v roce 1703 (tento letopočet se nacházel na křtitelnici a na obraze na hlavním oltáři). V roce 1825 byla k západnímu průčelí přistavena věž z pískovcových kvádrů. Kostel je jednolodní, obdélný, s pětibokým presbytářem s jednou odstupňovanými opěráky. K severní straně presbytáře přiléhá čtvercová sakristie. Věž nesla tři zvony z 18. století, které však byly zrekvírovány za 1. a 2. světové války. Po 2. světové válce kostel nebyl příliš udržován, na začátku 90. let byl z větší části rozkraden a poškozen převážně barokní mobiliář, z něhož zůstaly poškozené oltáře a varhany. Z barokních varhan zůstala část skříně, nástroj zhotovila pražská firma Rejna a Černý na začátku 20. století. Díky aktivitě zdejšího faráře a občanských spolků (Okrašlovací spolek Kokořínska – Pšovka a sdružení Drobných památek severních Čech) byla v posledních letech provedena oprava krovů a střechy. Do oltářů byly vsazeny nové obrazy, v roce 2011 má být dokončena oprava varhan.
Jaroslav Valečka, 25.3. 2011
historie

Sv. Jakub Starší (Větší, syn Zebedeův, apoštol) – historie, legendy, atributy

Sv. Jakub Starší († 43/44) byl jedním z dvanácti apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Jeho bratrem byl apoštol a evangelista Jan. Bratři pocházeli z rybářské rodiny (tetou jejich matky Salome byla Panna Marie), žijící v Betsaidě u Genezaretského jezera v Palestině. Ježíš Kristus je povolal, když společně s otcem Zebedeem na lodi spravovali sítě. Bratři nechali všeho a následovali Krista (předpokládá se, že odešli po zázračném rybolovu; zdůrazňuje se pohotovost opustit „loď“ lidských jistot a následovat Krista). Pro jejich temperamentní povahu jim dal Ježíš Kristus přezdívku „Boanerghés“ – „Synové hromu“. Jednou, když jim byl při putování do Jeruzaléma odmítnut v jisté samařské vesnici nocleh, chtěli na ní hned svolat oheň z nebe. Měli za to, že po odmítnutí by měl bez prodlení následovat trest. Ježíš byl však proti násilí a bratry za jejich nápad přísně pokáral. Jakub s Janem patřili ke Kristovým privilegovaným učedníkům,…  číst dále

E. Horáková podle http://cs.wikipedia.org, http://catholica.cz, 1.10. 2012

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Bořejov

Místa v okolí

 Týn
 Houska
 kostel sv. Vojtěcha
 Vrátenská hora
 dům č.p. 31
 kaple sv. Barbory
 Starý Berštejn
 socha sv. Prokopa
 Pokličky
 socha sv. Floriána
 pivovar
 sušárna chmele
 Obří hlava a Žába
 kaple
 kostel sv. Václava
 radnice
 Doksy
 Lobeč
 Valdštejnská kaple
 fara
 mariánské sousoší
 Dubá
 kostel sv. Václava
 Nedamy
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Klůček
 stará škola
 Bezděz
 Vidim
 Myšlín
 Kokořín
 Swamp
 kostel sv. Jiří
 Zakšín
 kostel sv. Jiří
 Starý zámek
 Hradsko
 Klemperka
 větrný mlýn
 Kokořín - Staráky
 Kokořín
 Valdštejnsko
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Stránka
 Vřísek
 Konvalinkový vrch
 Břehyně-Pecopala
 rozhledna Vrchbělá
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 fara
 kostel sv. Havla
 kostnice
 socha sv. Floriana
 Harasov
 Čap
 zvonice
 Bosyně
 Jestřebí
 Chudý hrádek
 kostel sv. Václava
 Slavín
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 Česká brána
 radnice
 Loubí
 Psí kostel
 Brocno
 Novozámecký rybník
 Bělá pod Bezdězem
 Sukorady
 Mnichovská průrva
 socha sv. Starosty
 Opevnění u Švábů
 Opevnění u Švábů
 Skalsko
 Vítkovec
 Hradišť
 Jiljov
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 Chcebuz
 Had
 Novozámecká průrva
 Barbořin most
 kostel sv. Martina
 Čertovy hlavy
 Kováň
 Rybnov
 Klácelka
 Nový Zámek
 Kuřívody
 evangelický kostel
 Milčany
 železniční most
 hrad u Hostíkovic
 kostel sv. Havla
 hrad u Hvězdy
 Liběchov
 socha Krista
 Hrázský mlýn
 kaple sv. Josefa
 kamenný milník
 Velké Všelisy
 Hrad u Kvítkova
 Dolní Beřkovice
 Dolanský mlýn
 Stranné
 Niměřice
 Syslov
 kostel sv. Justina
 Sovínky
 kostel Všech svatých
 Stvolínky
 Ronov
 Velké Horky
Základní informace místa
ID místa: 9857
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama