Zbytky středověkého skalního hrádku neznámého jména i historie; mohlo by se např. jednat o sídlo jednoho z bezdězských manů. Zachována skalní světnička, šachta vstupního objektu, draže a zřejmě mladší schodiště.
Hlavní obrázek místa
Zkamenělý zámek od západu
© Lukáš Pechánek, 04/2012
Zbytky skalního hrádku neznámého jména i historie nazývaného v mapách nejčastěji Zkamenělý zámek se nacházejí necelý 1 km od vesnice Konrádov ležící na silnici Mšeno – Dubá, nedaleko zámku Houska. Z hrádku je pěkný rozhled do krajiny směrem na Lobeč a Mšeno a je přístupný po zelené turistické značce.
Filip Matoušek, 5.4. 2005
historie

Historie a popis

Původní jméno tohoto skalního hrádku ani jakékoli písemné prameny o jeho existenci nejsou dosud k dispozici a tak máme jen orientační datování jeho osídlení díky několika nalezeným úlomkům vrcholně středověké keramiky. Z dalších nálezů je možné uvést četné zlomky přepálené mazanice, které napovídají o zničení hrádku požárem. Hypoteticky lze vzhledem k situaci v okolí a blízkosti hradu Houska soudit, že hrádek mohl být původně založen jako sídlo jednoho z bezdězských královských manů. Hrádek byl založen na konci ostrožny na dvou pískovcových blocích, spojených dle dochovaných draží dřevěným můstkem, a na čelní straně jej chránil šíjový příkop upravený ze skalní průrvy. Na prvním skalním bloku je zachována pěkná tesaná světnička, jejíž skalní klenba je však již částečně rozpadlá, a na čelní straně ještě čtvercová šachta, zřejmě pozůstatek vstupního objektu. Na druhé skalce jsou patrné draže a zbytky ukotvení obranného dřevěného…  číst dále

Zdeněk Fišera: Skalní hrady zemí koruny české, Libri 2004., 5.4. 2005

Půdorys místa


© Zdeněk Fišera: Skalní hrady zemí Koruny České, Libri, Praha 2004
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mělník  (ME),

Místa v okolí

 Houska
 Vrátenská hora
 Obří hlava a Žába
 Pokličky
 Týn
 kostel sv. Vojtěcha
 pivovar
 Lobeč
 mariánské sousoší
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Martina
 Nedamy
 Kokořín
 kostel sv. Jiří
 Hradsko
 kostel sv. Václava
 Kokořín - Staráky
 Kokořín
 Klemperka
 Vidim
 Stránka
 větrný mlýn
 Starý zámek
 socha sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Harasov
 sušárna chmele
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Barbory
 fara
 radnice
 Bosyně
 kostel sv. Václava
 dům č.p. 31
 Dubá
 Starý Berštejn
 kostel sv. Václava
 Zakšín
 kostel sv. Jakuba
 kaple
 kostel sv. Jiljí
 evangelický kostel
 fara
 Valdštejnsko
 Valdštejnská kaple
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 mariánské sousoší
 Doksy
 Bezděz
 Slavín
 Hradišť
 Klůček
 kostel sv. Jiří
 Myšlín
 rozhledna Vrchbělá
 Skalsko
 Řepín
 kostel sv. Havla
 socha sv. Floriana
 Čertovy hlavy
 kostel sv. Mikuláše
 Had
 Brocno
 Klácelka
 Vřísek
 Kováň
 Čap
 Česká brána
 radnice
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 Chcebuz
 Konvalinkový vrch
 Bělá pod Bezdězem
 fara
 kostnice
 Velké Všelisy
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Ondřeje
 Sukorady
 socha Krista
 kamenný milník
 kostel sv. Havla
 Liběchov
 Chudý hrádek
 zvonice
 kostel sv. Havla
 Jestřebí
 Dolní Beřkovice
 evangelický kostel
 Neuberk
 kostel sv. Martina
 Loubí
 židovský hřbitov
 Niměřice
 Syslov
 Opevnění u Švábů
 Opevnění u Švábů
 Vítkovec
 Sovínky
 Jiljov
 Hláska
 evangelický kostel
 kostel sv. Ludmily
 Pražská brána
 socha Karla IV.
 vila Karola
 Mělník
 Bezno
 Velké Horky
 Stará škola
 Malodvorská tvrz
 fara
 Vorecká tvrz
 kaple
 Kuřívody
 socha sv. Anny
 Hořín
 myslivna
 hrad u Hvězdy
 Stranné
Základní informace místa
ID místa: 2977
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama