Terénní náznaky tvrziště datovaného mezi 2. pol. 13. století a 1. pol. století 15. R. 1361 byly Karlem IV. uděleny v manství Janu Švábovi z Jikve, r. 1454 je uváděn dvůr Krňovice. Tvrz zřejmě zanikla v husitských válkách. Dochováno nezřetelné tvrziště v poli s náznakem průběhu valů.
Hlavní obrázek místa
Krňovice
Krňovice, náznak severního a jižního valu v poli od jihu
© Otto Slabý, 02/2011
Místo je snadno přístupné. Při výjezdu z Rašovic po silnici na Chleby přejedeme most přes Mrlinu a vpravo míjíme listnatý lužní lesík. Na jeho konci odbočíme z hlavní silnice doprava na polní cestu, která jde na rozhraní pole a zmíněného lesíka. Asi po 150 metrech před sebou spatříme v poli terénní vlnu kolmo k lesíku, dále mírnou sníženinu v délce cca 20–30 m a za ní opět podobnou terénní vlnu – relikt severního valu tvrziště. Východní okraj tvrziště zasahuje do přilehlého lesíka a projevuje se jako terénní hrana okrouhlého průběhu.
Otto Slabý , 23.2. 2011
historie

První zmínka o Krňovicích pochází z r. 1361, kdy byly Karlem IV. uděleny v manství Janu Švábovi z Jikve, dále je znám jeho bratr Markvart z Krňovic a další držitelé. V r. 1454 se uvádí už jen dvůr Krňovice. Tvrz zřejmě zanikla v husitských válkách, pro což svědčí i nález keramiky, která datuje existenci tvrze od druhé poloviny 13. stol. do první poloviny 15. stol. Samotná tvrz není v historických pramenech uváděna. Ve 2. čtvrtině 19. stol. byly na tvrzišti ještě patrny základy zdiva z opuky a cihel. Bylo obehnáno hlubokým příkopem a na severozápadní straně spojeno s hrází dnes již zaniklého Rašovického rybníka. Zač. 20. stol. byl rozeznatelný oválný půdorys tvrziště, na delší straně 40 kroků širokého, a hlínou zasypaný příkop napájený z říčky Mrliny. Příkop byl dobře zřetelný ještě ve 40. letech 20. stol. V dnešní době je v poli málo zřetelný průběh severního a jižního valu a snad…  číst dále

Otto Slabý podle Kolektiv 2000, Encyklopedie českých tvrzí 2 (K-Ř), Praha , 21.2. 2011

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl [A-M], Libri, Praha 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Rašovice

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 ZOO Chleby
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Nový Ronov
 zvonice
 U tří mostů
 Kovanice
 Romanka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 zdymadlo Nymburk
 městské opevnění
 Husův sbor
 evangelický kostel
 vodárenská věž
 kostel sv. Jiljí
 Nymburk
 mariánský sloup
 Šafaříkův mlýn
 Turecká věž
 radnice
 silniční most
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 Zdonín
 Křinec
 pramen Trnka
 Žižkův pramen
 kostel sv. Václava
 vila Kouřimka
 květinové hodiny
 gloriet
 Eliščin pramen
 Kuncberk
 Riegrův pramen
 Obereignerova vila
 mariánský sloup
 stará radnice
 Dymokury
 Nová radnice
 kostel sv. Václava
 dub červený
 špitál Kunhuta
 inundanční most
 Poděbrady
 Zámecký pramen
 děkanství
 Bülowův pramen
 socha sv. Václava
 kamenná kašna
 zvonička
 Svatojánský pramen
 vodárenská věž
 evangelický kostel
 zdymadlo Poděbrady
 evangelický kostel
 venkovská usedlost
 hřbitov
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Libice nad Cidlinou
 evangelický kostel
 Mcely
 kostel sv. Vojtěcha
 Loučeň
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Havla
 Rožďalovice
 evangelický kostel
 Bolice
 pomník Helma
 Mastnice
 židovský hřbitov
 městská zvonice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Ondřeje
 synagoga
 Vlkava
 Předhradí
 Oldříš
 Stará Báň
 Čachovice
 kaple sv. Václava
 Velké Chvalovice
 Husův sbor
 kostel sv. Václava
 vodárenská věž
 Mydlovar
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Kří
 Bratronice
 Újezdec u Pěčic
 Smilovice
 Struhy
 kaple sv. Jiljí
 Choťovice
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Vojtěcha
 děkanství
 popravčí kámen
 sousoší Panny Marie
 Kopidlno
 kaple sv. Marka
 stará radnice
 palmový skleník
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 kostel sv. Vavřince
 hradiště Na Ptáčku
 Klučov
Základní informace místa
ID místa: 9761
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama