Kaple z roku 1865 postavena z veřejných sbírek na základě odkazu děkana Matouše Nikodéma vedle původní kapličky u svákovského pramene. V roce 1900 přistavěna zvonice. V oltáři od Břetislava Kafky byl vložen obraz Panny Marie Bolestné.
Hlavní obrázek místa
kostelík zepředu
© Jan Bobek, 11/2010
Mezi světovými válkami zřídil Okrašlovací spolek v okolí kaple vycházkové stezky a doplnil je lavičkami. Pod ostrožnou u původního vstupu do starověkého hradiště postavil malý altán s posezením. V roce 2010 byla obnovena úvozová cesta ke kapli.
Turistické infocedule, 28.11. 2010
historie

Vznik

V roce 1862 soběslavské zastupitelstvo rozhodlo, že na suchém místě vedle původní kapličky u svákovského pramene vybuduje nový kostelík. Z veřejných sbírek, odkazu soběslavského děkana Matouše Nikodéma a příspěvků obce Nedvědice, Rybová Lhota, Klenovice a Zvěrotice byla výstavba za purkmistrování Jana Mrázka zahájena. Roku 1865 byl položen základní kámen. Do kamene byla vytesána prohlubeň a do ní vložena plechová skříňka se zakládací listinou a zprávou o vzniku kaple. Mistr František Roubal přistavěl v roce 1900 ke kapli zvonici, která dala stavbě současnou podobu. Do oltáře Břetislava Kafky z Červeného Kostelce byl vložen obraz Panny Marie Bolestné.

Turistické infocedule, 28.11. 2010

pověsti

Zázračný sákovský pramen

Uprostřed lesního porostu vyvěrá na povrch země svákovský pramen. Lidé odpradávna považovali jeho vodu za zázračnou a léčivou. Podle pověsti v 18. století vyhořela ve Vescích zemědělská usedlost. Opravu stavení prováděl tesař z Nedvědic, který při pobíjení střechy oslepl. Ve spánku dostal vnuknutí. Měl jít do nedalekého lesa a u studánky poprosit Pannu Marii o přímluvu a vodou si vymýt oči. Tesař tak učinil. Voda ze svákovského pramene navrátila muži ztracený zrak. Z vděčnosti pověsil u studánky na mohutnou jedli obrázek Panny Marie. Roku 1763 přišel do Soběslavi velitel rakouského dělostřeleckého pluku Jan Theodor Rouvroy. Na doporučení obyvatel najal pro svoji těžce nemocnou choť svákovský les. Žádné léčebné metody a rady lékařů jí do té doby nepomáhaly. Pramenitá voda a svěží lesní vzduch však způsobily, že se nemocná paní uzdravila. Její muž dal vedle studánky na znamení díků postavit dřevěnou kapličku a pořídil obraz Panny…  číst dále

Turistické infocedule, 28.11. 2010

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Soběslav

Místa v okolí

 Svákov
 Soběslav
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Marka
 Skalice
 Dráchov
 Myslkovice
 židovský hřbitov
 Želeč
 Mezná
 Talíř
 Brandlín
 Zálší
 Lžín
 židovský hřbitov
 synagoga
 měšťanský pivovar
 nová radnice
 radnice
 Weisův dům
 Tučapy
 Poštovský dům
 děkanství
 kaple Kalvárie
 sokolovna
 Čermákův vrch
 Černice
 boží muka
 Budislav
 Horusický rybník
 Dírná
 Lom
 kostel sv. Štěpána
 Březnice
 Choustník
 Hamr
 boží muka
 Dolní Bukovsko
 boží muka
 Chotěmice
 Hýlačka
 Choustník
 Kozí hrádek
 Bzí
 Červená Lhota
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Kardašova Řečice
 Housův mlýn
 Pluhův Žďár
 Babky
 boží muka
 Dobronice
 Dražičky
 Radenín
 synagoga
 Dolní Kněžeklady
 židovský hřbitov
 Příběničky
 Příběnice
 řetězový most
 Radonice
 Hroby
 židovský hřbitov
 Stádlec
 synagoga
 Opařany
Základní informace místa
ID místa: 9573
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama