Kaple z roku 1865 postavena z veřejných sbírek na základě odkazu děkana Matouše Nikodéma vedle původní kapličky u svákovského pramene. V roce 1900 přistavěna zvonice. V oltáři od Břetislava Kafky byl vložen obraz Panny Marie Bolestné.
Hlavní obrázek místa
kostelík zepředu
© Jan Bobek, 11/2010
Mezi světovými válkami zřídil Okrašlovací spolek v okolí kaple vycházkové stezky a doplnil je lavičkami. Pod ostrožnou u původního vstupu do starověkého hradiště postavil malý altán s posezením. V roce 2010 byla obnovena úvozová cesta ke kapli.
Turistické infocedule, 28.11. 2010
historie

Vznik

V roce 1862 soběslavské zastupitelstvo rozhodlo, že na suchém místě vedle původní kapličky u svákovského pramene vybuduje nový kostelík. Z veřejných sbírek, odkazu soběslavského děkana Matouše Nikodéma a příspěvků obce Nedvědice, Rybová Lhota, Klenovice a Zvěrotice byla výstavba za purkmistrování Jana Mrázka zahájena. Roku 1865 byl položen základní kámen. Do kamene byla vytesána prohlubeň a do ní vložena plechová skříňka se zakládací listinou a zprávou o vzniku kaple. Mistr František Roubal přistavěl v roce 1900 ke kapli zvonici, která dala stavbě současnou podobu. Do oltáře Břetislava Kafky z Červeného Kostelce byl vložen obraz Panny Marie Bolestné.

Turistické infocedule, 28.11. 2010

pověsti

Zázračný sákovský pramen

Uprostřed lesního porostu vyvěrá na povrch země svákovský pramen. Lidé odpradávna považovali jeho vodu za zázračnou a léčivou. Podle pověsti v 18. století vyhořela ve Vescích zemědělská usedlost. Opravu stavení prováděl tesař z Nedvědic, který při pobíjení střechy oslepl. Ve spánku dostal vnuknutí. Měl jít do nedalekého lesa a u studánky poprosit Pannu Marii o přímluvu a vodou si vymýt oči. Tesař tak učinil. Voda ze svákovského pramene navrátila muži ztracený zrak. Z vděčnosti pověsil u studánky na mohutnou jedli obrázek Panny Marie. Roku 1763 přišel do Soběslavi velitel rakouského dělostřeleckého pluku Jan Theodor Rouvroy. Na doporučení obyvatel najal pro svoji těžce nemocnou choť svákovský les. Žádné léčebné metody a rady lékařů jí do té doby nepomáhaly. Pramenitá voda a svěží lesní vzduch však způsobily, že se nemocná paní uzdravila. Její muž dal vedle studánky na znamení díků postavit dřevěnou kapličku a pořídil obraz Panny…  číst dále

Turistické infocedule, 28.11. 2010

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Soběslav

Místa v okolí

 Svákov
 Soběslav
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Marka
 Skalice
 Dráchov
 Myslkovice
 židovský hřbitov
 Želeč
 Mezná
 Talíř
 Zálší
 Brandlín
 Lžín
 židovský hřbitov
 měšťanský pivovar
 synagoga
 nová radnice
 radnice
 Weisův dům
 Tučapy
 Poštovský dům
 kaple Kalvárie
 děkanství
 sokolovna
 Čermákův vrch
 Černice
 boží muka
 Budislav
 Horusický rybník
 Dírná
 Lom
 kostel sv. Štěpána
 Březnice
 Choustník
 Hamr
 boží muka
 Dolní Bukovsko
 boží muka
 Chotěmice
 Choustník
 Hýlačka
 kříž II.
 Kozí hrádek
 Bzí
 kovaný kříž I.
 návesní kaple
 boží muka
 Červená Lhota
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Kardašova Řečice
 Housův mlýn
 Pluhův Žďár
 Hvozdno
 Babky
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 Dobronice
 Dražičky
 Radenín
 synagoga
 Dolní Kněžeklady
 židovský hřbitov
 Příběnice
 Příběničky
 Radonice
 řetězový most
 návesní kaple
 boží muka
 Hroby
 židovský hřbitov
 Stádlec
 synagoga
 Opařany
Základní informace místa
ID místa: 9573
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama