Zaniklé tvrziště na okraji terénní hrany nad Domašovem nad Bystřicí
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od východu na místo, kde stávala tvrz
© Roman Řezáč 06/2006
Místo tvrze se nachází na téměř pravoúhlé terénní hraně přímo nad Domašovem nad Bystřicí, v blízkosti hřbitova a asi 120 m nad kostelem. Ve své podstatě se dá tvrziště považovat za zaniklé, protože na to že zde tvrz stávala už upozorňuje jen několik nepatrných terénních náznaků, částečně výhodná poloha a kdo netuší, že zde sídlo stávalo, ho bez povšimnutí přejde. Tvrz stála v okrajové poloze, v jihovýchodním cípu terasy s dobrým výhledem do údolí. Její umístění zajišťovalo přirozenou ochranu jižní a východní strany strmým srázem. Naopak severní a západní strana jsou rovinaté a od nich byla tvrz oddělena obloukem příkopu, jehož porušený pozůstatek se dodnes zachoval v jihozápadní části, nad cestou od kostela směrem ke hřbitovu, která tvrz ze tří stran obtáčí. To že cesta vede tudy, po vrstevnici srázu pod tvrzištěm, navozuje myšlenku buď využití starší cesty, snad původní, byla by tak pod výbornou kontrolou obránců hradu, spíše se ale jedná o novodobý přístup ke hřbitovu. Navíc na ploše zarovnaného tvrziště je vidět pravidelné zarůstající utváření okrasných keřů, což naznačuje že zde dříve byl park či bylo upraveno pro jiné společenské využití. Dnes využito není. Zmíněný čtvrtkruh příkopu vydělil lichoběžníkovou plochu tvrze o rozměrech asi 40 x 35 m. Zachovalý několikametrový úsek příkopu nad cestou má dnes šířku asi 7 m a je dost mělký, jeho původní šířka byla jistě i dvojnásobná, dnešní stav je výsledkem jeho srovnání s okolním terénem, při němž byl jistě zničen i předpokládaný val. Přesto se na vnější straně zachované části příkopů zdá, že zde kousek valu zůstalo a jeho asi 0.5 vysoký krátký pruh lze ve vysoké trávě vysledovat. Jádro jé téměř rovné, jen jihu se také zdá, že pod ním mohla být ještě nižší, několik metrů široká terasa, třeba úzké předhradí. Ve východní části jádra, na jeho okraji, je také několik prohlubní. Vzhledem k tomu, že místo bylo upravováno…  číst dále
Roman Řezáč, 5.6. 2006

Půdorys místa

Terénní náčrt dnešního stavu tvrziště
© Roman Řezáč 06/2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL),

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Malý Rabštýn
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 dvoupatrový most
 sousoší Kalvárie
 kaple
 Moravský Beroun
 větrný mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Tepenec
 Hluboký
 kostel sv. Martina
 Stará Voda
 Velká Střelná
 Velká Střelná
 Zelená budka
 kostel sv. Jiří
 Šternberk
 mariánský sloup
 Bores
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 Nové Valteřice
 Jestřabí (Habicht)
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 kostel sv. Jiljí
 Huzová
 kaple sv. Kateřiny
 rychta
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 Dolany
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Jeronýma
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 Vildštejn
 fojtství
 dům Jiřího Wolkera
 kaple Panny Marie
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 kostel sv. Jiří
 Bílý kámen
 kaplička
 Moravská Loděnice
 kostel sv. Floriána
 Lafayettův dům
 kašna
 kaple sv. Donáta
 kostel sv. Markéty
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Augustina
 kaplička
 fort II
 Šternek
 Sovinec
 kostel sv. Barbory
 Medlice
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kaple
 Kerhartice
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 Hodinová věž
 morový sloup
 vojenský hřbitov
 fort XXII Lazecký
 Klášterní Hradisko
 kostel Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 4286
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama