Zaniklé tvrziště na okraji terénní hrany nad Domašovem nad Bystřicí
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od východu na místo, kde stávala tvrz
© Roman Řezáč 06/2006
Místo tvrze se nachází na téměř pravoúhlé terénní hraně přímo nad Domašovem nad Bystřicí, v blízkosti hřbitova a asi 120 m nad kostelem. Ve své podstatě se dá tvrziště považovat za zaniklé, protože na to že zde tvrz stávala už upozorňuje jen několik nepatrných terénních náznaků, částečně výhodná poloha a kdo netuší, že zde sídlo stávalo, ho bez povšimnutí přejde. Tvrz stála v okrajové poloze, v jihovýchodním cípu terasy s dobrým výhledem do údolí. Její umístění zajišťovalo přirozenou ochranu jižní a východní strany strmým srázem. Naopak severní a západní strana jsou rovinaté a od nich byla tvrz oddělena obloukem příkopu, jehož porušený pozůstatek se dodnes zachoval v jihozápadní části, nad cestou od kostela směrem ke hřbitovu, která tvrz ze tří stran obtáčí. To že cesta vede tudy, po vrstevnici srázu pod tvrzištěm, navozuje myšlenku buď využití starší cesty, snad původní, byla by tak pod výbornou kontrolou obránců hradu, spíše se ale jedná o novodobý přístup ke hřbitovu. Navíc na ploše zarovnaného tvrziště je vidět pravidelné zarůstající utváření okrasných keřů, což naznačuje že zde dříve byl park či bylo upraveno pro jiné společenské využití. Dnes využito není. Zmíněný čtvrtkruh příkopu vydělil lichoběžníkovou plochu tvrze o rozměrech asi 40 x 35 m. Zachovalý několikametrový úsek příkopu nad cestou má dnes šířku asi 7 m a je dost mělký, jeho původní šířka byla jistě i dvojnásobná, dnešní stav je výsledkem jeho srovnání s okolním terénem, při němž byl jistě zničen i předpokládaný val. Přesto se na vnější straně zachované části příkopů zdá, že zde kousek valu zůstalo a jeho asi 0.5 vysoký krátký pruh lze ve vysoké trávě vysledovat. Jádro jé téměř rovné, jen jihu se také zdá, že pod ním mohla být ještě nižší, několik metrů široká terasa, třeba úzké předhradí. Ve východní části jádra, na jeho okraji, je také několik prohlubní. Vzhledem k tomu, že místo bylo upravováno…  číst dále
Roman Řezáč, 5.6. 2006

Půdorys místa

Terénní náčrt dnešního stavu tvrziště
© Roman Řezáč 06/2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Domašov nad Bystřicí

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Malý Rabštýn
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 dvoupatrový most
 sousoší Kalvárie
 kaple
 Moravský Beroun
 větrný mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Tepenec
 Hluboký
 kostel sv. Martina
 Stará Voda
 Velká Střelná
 Velká Střelná
 Zelená budka
 kostel sv. Jiří
 Šternberk
 mariánský sloup
 Bores
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 kaple sv. Floriána
 Nové Valteřice
 Jestřabí (Habicht)
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 kostel sv. Jiljí
 Huzová
 kaple sv. Kateřiny
 rychta
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 Dolany
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Matouše
 zvonička
 Halaška
 kaple sv. Jeronýma
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 Vildštejn
 fojtství
 dům Jiřího Wolkera
 kaple Panny Marie
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 kostel sv. Jiří
 Bílý kámen
 kaplička
 Moravská Loděnice
 kostel sv. Floriána
 Lafayettův dům
 kašna
 kaple sv. Donáta
 kostel sv. Markéty
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Augustina
 kaplička
 fort II
 Šternek
 Sovinec
 kostel sv. Barbory
 Medlice
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kaple
 Kerhartice
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 Hodinová věž
 morový sloup
 vojenský hřbitov
 fort XXII Lazecký
 Klášterní Hradisko
 kaplička
 kostel Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 4286
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama