Stavba, stojící nedaleko vesnice Boškov v malém hájku, byla vybudována zřejmě někdy koncem 19. stol. nebo počátkem 20. stol. Později byla již zchátralá kaple upravena na mysliveckou chatu. U ní stojí dřevěná zvonička a před vchodem je malá kamenná soška.
Hlavní obrázek místa
Bývalá kaple upravena na mysliveckou chatu.
© Luděk Vláčil 05/2016
Malá ves Boškov, sloužící převážně k rekreaci, je místní částí města Potštátu, od něhož je vzdálena asi 3 km jihozápadním směrem. Leží v Olomouckém kraji v okrese Přerov. Nejvýznamnější památkou vesnice je kostel sv. Maří Magdaleny ze 16. století. Kromě něj se zde nachází i další původně sakrální stavba. Je jí malá bývalá kaple ležící v malém hájku asi 300 metrů jižně od kostela. Kaple již na první pohled upoutá netradičními doplňky, jakými jsou například trofeje na průčelí nebo vysoký ocelový komín vystupující ze střechy. Stavba již totiž neslouží svému původnímu účelu, ale byla upravena na mysliveckou chatu. U ní stojí dřevěná zvonička a před vchodem je malá kamenná soška. Na vrchu nad Boškovem se donedávna nacházely také pozůstatky větrného mlýna.
Luděk Vláčil, 10.5. 2016
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Boškov

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 Puchart
 hradiště Obírka
 Drahotuše
 Soudkova štola
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Josefa
 Kunzov
 Partutovice
 Lom Olšovec
 zvonice
 Velká Střelná
 železniční viadukt
 kostel sv. Vavřince
 Bores
 Jestřabí (Habicht)
 Velká Střelná
 městské opevnění
 obecní špitál
 zvonice
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Petra
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 Bílý kámen
 Helfštýn
 Hranice
 Rybáře
 Týn nad Bečvou
 mariánský sloup
 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 Spálov
 Daskabát
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 mlýnský náhon
 Veselíčko
 větrný mlýn
 Svrčov
 Lazníčky
 kaple sv. Peregrina
 lázně
 Hranická propast
 Stará Voda
 kostel sv. Jiří
 Veselská rozhledna
 Otěhřiby
 Švédská skála
 Hlinsko
 kostel sv. Anny
 Hluboký
 Kladníky
 Ústí
 zvonice
 Wesselsky mlýn
 Zákřov
 Kladníky
 kaple sv. Floriána
 Lazníky
 Františkův Dvůr
 Špičky
 dvoupatrový most
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 socha žáby
 Tršice
 Malý Rabštýn
 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 kaple sv. Urbana
 Buk
 Prosenice
 Skalička
 kaple sv. Kunhuty
 Skalička
 Malhotice
 Malhotice
 kostel sv. Anny
 Penčičky
 Čekyně II
 Čekyně I
 kaple Panny Marie
 Čekyně
Základní informace místa
ID místa: 12816
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama