Reliéf tvrze z poloviny 14. století, zbudované patrně na ochranu obchodní stezky od Jindřichova Hradce směrem do Českých Budějovic.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od jihu
© Roman Řezáč 12/2007
Místo tvrze leží na severozápadním konci obce, u silnice směrem na Vydří. Nachází se na skalnatém nevysokém výběžku nad posledními domy, asi 150 m jihovýchodně od hráze rybníka Lásenička. Její skalnatý výběžek je na konci obce za domy dobře vidět, je v místech než silnice začne stoupat nad obec. Dá se k ní dostat buď polní cestou mezi domy (je na ní závora) nebo jít po silnici až za obec, tam se dát před rybníkem vpravo a obejít domy zadem. Dnes je místo porostlé stromy a keři a špatně viditelné především v období vegetace.
Roman Řezáč, 31.12. 2007
turistické

TVRZ

Zdejší tvrz posloužila Václavu Šorelovi jako dějiště pro jeho komiks "TVRZ", který vycházel v časopisu ABC v letech 1980-81 a celý je pak uveden ve Velké knize komiksů, svazek první, které vydalo nakladatelství Jiří Buchal-BB art ve spolupráci se společností RINGIER ČR, a.s., vydavatelem ABC, časopisu generace XXI., v r. 2001. Z Lásenice pochází autorova manželka a tajemná historie zdejší tvrze mu nedávala dlouho spát. A tak vzniklo toto dílo.

Jaroslav Špiroch , 4.8. 2009

popis

Sama ostrožna vybíhá z ploché a směrem k obci se svažující náhorní planiny. Ke konci nad obcí se pak zvedá vyvýšeným skalnatým zakončením. To je jistě z menší části zvýrazněno množstvím sutin, které zůstaly ukryty pod povrchem a částečně je obnažily archeologické sondy z devadesátých let minulého století. Vyvýšený konec ostrožny orientace přibližně východ – západ má rozměry asi 70 x 15 m. Tento vyvýšený konec se směrem do boků zužuje a konce klesají. Proto se dá usuzovat, aniž by byly známy závěry výzkumu, že tvrz tvořilo protáhlé jádro, přibližně pětibokého, nepravidelného půdorysu, které nezabralo celou plochu vyvýšeného konce, ale jen jeho střed a po bocích snad vybíhalo ohrazení, které snad mohlo být v podobě nějakého vysunutého opevnění. Před jádrem se dá očekávat příkop, přibližně ve tvaru protáhlého půlkruhu, který by tvrz chránil od severu, proti stoupající planině. Do dnešní doby se však nedochoval. Projmutí před koncem výběžku…  číst dále

Roman Řezáč, 31.12. 2007

historie

Tvrz vnikla patrně v polovině 14. století, kdy zde vedla obchodní stezka do Českých Budějovic. Doloženo je vlastnictví tvrze Mikulášem Rothem z Lásenice v roce 1382 a v roce 1429 Menhartem z Hradce. Tvrz zanikla nejspíš v husitských válkách, což potvrzují archeologické nálezy – a bylo to požárem, nejspíš při jejím dobytí.

Roman Řezáč, 31.12. 2007

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Lásenice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Jindřichův Hradec
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 Jemčina
 synagoga
 boží muka
 Rýdův kopec
 Beistein
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Nová Bystřice
 Vítkův Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Chlum u Třeboně
 Babky
 boží muka
 Terezín
 kaple sv. Víta
 Fuglhaus, Flughaus
 Kardašova Řečice
 vodárenská věž
 rybník Rožmberk
 dům U koníčka
 mariánský sloup
 městské opevnění
 pivovar
 radnice
 Třeboň
 Hamr
 kostel sv. Jiljí
 Pejdlova Rosička
 Česká Olešná
Základní informace místa
ID místa: 5887
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.12.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama