Novorománský kostelík sv. Jana Nepomuckého v obci Stříbřec vznikl r. 1861 přestavbou dřevěné kaple z r. 1650. Nyní filiální kostel ve farnosti Chlum u Třeboně bez pravidelných bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
Stříbřec-kostel
© Václav Matějů 05/2022
Obec Stříbřec (něm. Silberlos) se nachází v jižních Ćechách asi 11 km východně od Třeboně, 9 km severozápadně od Chlumu u Třeboně a 18 km jihozápadně od Jindřichova Hradce. Leží na vedlejších silnicích a žije v ní asi 430 obyvatel. Písemně je prvně doložena r. 1415. Kostel sv. Jana Nepomuckého stojí v centru. K turistickým zajímavostem patří skutečnost, že za 2. světové války se v obci ukrýval spisovatel Ivan Olbracht (1882-1952), který má před zdejší školou postaven pomník. Narodil se tu i básník a spisovatel Jan Pilař (1917-1996). Nejstarším stavením v obci je statek rodu Hofbauerů postavený na místě bývalého barokního dvora. Ten navštěvovala ve 20. letech 20. stol. i pěvkyně Ema Destinnová (1878-1930), když pobývala na svém zámečku v nedaleké Stráži nad Nežárkou. Právě statkář Vladimír Hofbauer jí r. 1930 nechal po její nečekané smrti postavit na jejím oblíbeném místě u nedalekého mostu přes Novou řeku pomník (viz samostatné heslo).
Jiří Špaček, 18.8. 2022
historie

Kostel, který v obci dlouhá léta chyběl, si lid postavil za své peníze pomocí sbírky. V letech 1860-1861 byl na místě dřevěné kaple z r. 1650 postaven novorománský kostel sv. Jana Nepomuckého, který reprezentuje klasickou vesnickou stavbu tehdejší doby. Venkovský kostelík je nyní filiálním ve farnosti Chlum u Třeboně, bohoslužby se však v něm konají jen příležitostně.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 18.8. 2022

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Stříbřec

Místa v okolí

 vodárenská věž
 kaple sv. Víta
 Jemčina
 Lásenice
 radnice
 pivovar
 dům U koníčka
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Třeboň
 rybník Rožmberk
 Chlum u Třeboně
 kostel sv. Jiljí
 kaple Panny Marie
 Nové Mlýny
 kaple
 Fuglhaus
 Kámen republiky
 most do Údolí lásky
 Lomnice nad Lužnicí
 výklenková kaple
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Rýdův kopec
 boží muka
 Jindřichův Hradec
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 synagoga
 Hamr
 Horusický rybník
 Hluboká u Borovan
Základní informace místa
ID místa: 16465
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama