Přesné datum vzniku zámku není známo. První písemná zmínka o něm je z r.1740, kdy však již stál. V 18. a 19. stol. prošel několika stavebními úpravami. Od r. 1930 ve vlastnictví řádu Školských sester. V 90.letech 20.st. v restituci řádu navrácen.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Kardašově Řečici
Západní křídlo zámku
© Pavel Vítek 04/2007
Město Kardašova Řečice leží 11 km severozápadně od Jindřichova Hradce. Městem prochází silnice I/23 Soběslav – Jindřichův Hradec a železniční trať č. 225 České Budějovice – Jihlava. V okolí můžeme navštívit 6 km severně ležící zámek Červená Lhota a hlavně pak město Jindřichův Hradec se známým zámkem nad rybníkem Vajgar. Zámek leží nedaleko kostela a veřejnosti je nepřístupný.
Pavel Vítek, 29.4. 2007
popis

Zámek je prostá jednopatrová čtyřkřídlá budova s uzavřeným čtvercovým nádvořím, mansardovou střechou, průčelím obrácená na západ směrem ke kostelu, širokou zdobenou střešní římskou a nárožním bosováním. V západním průčelí je portál s 2 pilastry a obloukem, v severním průčelí pak rizalit s portálem. Celá stavba zámku pravděpodobně nevznikla naráz, spíše byla postupně rozšiřována. V současnosti je bez výrazných slohových znaků. Kolem zámku anglický park.

Pavel Vítek, 29.4. 2007

historie

Původní trhová ves je připomínána již v roce 1267. Řečické panství původně vlastnili páni z Hradce. Po nich pak následovali Slavatové a od nich dědictvím získal panství Jan Zikmund Götz. Od jeho syna Jana Karla Götze koupil v roce 1725 řečické panství hrabě Jan Ferdinad Kufstein. Nejsou však přesné písemné prameny, zda za Götzů, nebo až za Kufsteinů byl v Kardašově Řečici postaven zámek. Pochází tedy z první poloviny 18. století. V letech 1746 – 1752 pak Řečici držel hrabě František Karel Sweerts-Špork, následoval v letech 1752 – 1768 František Josef Jungwirt a posledními majiteli byli Paarové v letech 1768 – 1930. Za jejich vlastnictví zámek prošel několika opravami a rekonstrukcemi. V roce 1930 zakoupil zámek v Kardašově Řečici řád školských sester a v roce 1949 byl zde zřízen domov důchodců, který byl od řádu v roce 1960 převzat ONV Jindřichův Hradec. Domov důchodců byl v zámku umístěn až do roku 1991,…  číst dále

Pavel Vítek, 29.4. 2007

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Kardašova Řečice

Místa v okolí

 boží muka
 Babky
 Pluhův Žďár
 kostel sv. Barbory
 Dírná
 Rýdův kopec
 Lžín
 boží muka
 Červená Lhota
 Hamr
 Mezná
 boží muka
 Jemčina
 Čertův kámen
 kostel sv. Ottona
 Chotěmice
 Weisův dům
 Talíř
 Poštovský dům
 radnice
 nová radnice
 měšťanský pivovar
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 synagoga
 Jindřichův Hradec
 Dráchov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Budislav
 synagoga
 Tučapy
 Fuglhaus, Flughaus
 kostel sv. Marka
 Horusický rybník
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 Stráž nad Nežárkou
 Brandlín
 Lásenice
 Svákov
 Myslkovice
 Mnich
 Lomnice nad Lužnicí
 židovský hřbitov
 rybník Rožmberk
 Skalice
 Želeč
Kontaktní informace
Školské sestry de Notre Dame (de ND)
Nádražní 1
378 21 Kardašova Řečice
Tel: 384 383 608
Základní informace místa
ID místa: 5198
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama