Přesné datum vzniku zámku není známo. První písemná zmínka o něm je z r.1740, kdy však již stál. V 18. a 19. stol. prošel několika stavebními úpravami. Od r. 1930 ve vlastnictví řádu Školských sester. V 90.letech 20.st. v restituci řádu navrácen.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 05/2019
Město Kardašova Řečice leží 11 km severozápadně od Jindřichova Hradce. Městem prochází silnice I/23 Soběslav – Jindřichův Hradec a železniční trať č. 225 České Budějovice – Jihlava. V okolí můžeme navštívit 6 km severně ležící zámek Červená Lhota a hlavně pak město Jindřichův Hradec se známým zámkem nad rybníkem Vajgar. Zámek leží nedaleko kostela a veřejnosti je nepřístupný.
Pavel Vítek, 29.4. 2007
popis

Zámek je prostá jednopatrová čtyřkřídlá budova s uzavřeným čtvercovým nádvořím, mansardovou střechou, průčelím obrácená na západ směrem ke kostelu, širokou zdobenou střešní římskou a nárožním bosováním. V západním průčelí je portál s 2 pilastry a obloukem, v severním průčelí pak rizalit s portálem. Celá stavba zámku pravděpodobně nevznikla naráz, spíše byla postupně rozšiřována. V současnosti je bez výrazných slohových znaků. Kolem zámku anglický park.

Pavel Vítek, 29.4. 2007

historie

Původní trhová ves je připomínána již v roce 1267. Řečické panství původně vlastnili páni z Hradce. Po nich pak následovali Slavatové a od nich dědictvím získal panství Jan Zikmund Götz. Od jeho syna Jana Karla Götze koupil v roce 1725 řečické panství hrabě Jan Ferdinad Kufstein. Nejsou však přesné písemné prameny, zda za Götzů, nebo až za Kufsteinů byl v Kardašově Řečici postaven zámek. Pochází tedy z první poloviny 18. století. V letech 1746 – 1752 pak Řečici držel hrabě František Karel Sweerts-Špork, následoval v letech 1752 – 1768 František Josef Jungwirt a posledními majiteli byli Paarové v letech 1768 – 1930. Za jejich vlastnictví zámek prošel několika opravami a rekonstrukcemi. V roce 1930 zakoupil zámek v Kardašově Řečici řád školských sester a v roce 1949 byl zde zřízen domov důchodců, který byl od řádu v roce 1960 převzat ONV Jindřichův Hradec. Domov důchodců byl v zámku umístěn až do roku 1991,…  číst dále

Pavel Vítek, 29.4. 2007

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Kardašova Řečice

Místa v okolí

 boží muka
 Babky
 Pluhův Žďár
 kostel sv. Barbory
 Dírná
 Rýdův kopec
 Lžín
 boží muka
 Červená Lhota
 Hamr
 Mezná
 boží muka
 Jemčina
 Čertův kámen
 kostel sv. Ottona
 Chotěmice
 Weisův dům
 Talíř
 měšťanský pivovar
 radnice
 Poštovský dům
 nová radnice
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 synagoga
 Jindřichův Hradec
 Dráchov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Budislav
 Tučapy
 Fuglhaus
 kostel sv. Marka
 Horusický rybník
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 Stráž nad Nežárkou
 Brandlín
 Lásenice
 Svákov
 Myslkovice
 Mnich
 židovský hřbitov
 Lomnice nad Lužnicí
 rybník Rožmberk
 Skalice
 Želeč
Kontaktní informace
Školské sestry de Notre Dame (de ND)
Nádražní 1
378 21 Kardašova Řečice
Tel: 384 383 608
Základní informace místa
ID místa: 5198
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama