Přesné datum vzniku zámku není známo. První písemná zmínka o něm je z r.1740, kdy však již stál. V 18. a 19. stol. prošel několika stavebními úpravami. Od r. 1930 ve vlastnictví řádu Školských sester. V 90.letech 20.st. v restituci řádu navrácen.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 05/2019
Město Kardašova Řečice leží 11 km severozápadně od Jindřichova Hradce. Městem prochází silnice I/23 Soběslav – Jindřichův Hradec a železniční trať č. 225 České Budějovice – Jihlava. V okolí můžeme navštívit 6 km severně ležící zámek Červená Lhota a hlavně pak město Jindřichův Hradec se známým zámkem nad rybníkem Vajgar. Zámek leží nedaleko kostela a veřejnosti je nepřístupný.
Pavel Vítek, 29.4. 2007
popis

Zámek je prostá jednopatrová čtyřkřídlá budova s uzavřeným čtvercovým nádvořím, mansardovou střechou, průčelím obrácená na západ směrem ke kostelu, širokou zdobenou střešní římskou a nárožním bosováním. V západním průčelí je portál s 2 pilastry a obloukem, v severním průčelí pak rizalit s portálem. Celá stavba zámku pravděpodobně nevznikla naráz, spíše byla postupně rozšiřována. V současnosti je bez výrazných slohových znaků. Kolem zámku anglický park.

Pavel Vítek, 29.4. 2007

historie

Původní trhová ves je připomínána již v roce 1267. Řečické panství původně vlastnili páni z Hradce. Po nich pak následovali Slavatové a od nich dědictvím získal panství Jan Zikmund Götz. Od jeho syna Jana Karla Götze koupil v roce 1725 řečické panství hrabě Jan Ferdinad Kufstein. Nejsou však přesné písemné prameny, zda za Götzů, nebo až za Kufsteinů byl v Kardašově Řečici postaven zámek. Pochází tedy z první poloviny 18. století. V letech 1746 – 1752 pak Řečici držel hrabě František Karel Sweerts-Špork, následoval v letech 1752 – 1768 František Josef Jungwirt a posledními majiteli byli Paarové v letech 1768 – 1930. Za jejich vlastnictví zámek prošel několika opravami a rekonstrukcemi. V roce 1930 zakoupil zámek v Kardašově Řečici řád školských sester a v roce 1949 byl zde zřízen domov důchodců, který byl od řádu v roce 1960 převzat ONV Jindřichův Hradec. Domov důchodců byl v zámku umístěn až do roku 1991,…  číst dále

Pavel Vítek, 29.4. 2007

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Kardašova Řečice

Místa v okolí

 boží muka
 Babky
 Pluhův Žďár
 kostel sv. Barbory
 Dírná
 Rýdův kopec
 Lžín
 boží muka
 Červená Lhota
 Hamr
 Mezná
 boží muka
 Jemčina
 Čertův kámen
 Chotěmice
 kostel sv. Ottona
 Weisův dům
 Talíř
 Poštovský dům
 měšťanský pivovar
 radnice
 nová radnice
 sokolovna
 Landfrasova tiskárna
 Nežárecká brána
 děkanství
 kaple Kalvárie
 Jindřichův Hradec
 synagoga
 Dráchov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Budislav
 synagoga
 Tučapy
 návesní kaple
 Fuglhaus
 kostel sv. Marka
 Horusický rybník
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 Stráž nad Nežárkou
 kaple
 Brandlín
 Lásenice
 Svákov
 Myslkovice
 Mnich
 návesní kaple
 Lomnice nad Lužnicí
 výklenková kaple
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 židovský hřbitov
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 rybník Rožmberk
 Skalice
 Včelnička
 výklenková kaple
 Želeč
Kontaktní informace
Školské sestry de Notre Dame (de ND)
Nádražní 1
378 21 Kardašova Řečice
Tel: 384 383 608
Základní informace místa
ID místa: 5198
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama