Kostel postavený krátce před r. 1503 na místě poutního místa snad již z 12. století. V 17. stol. za jezuitů významné místní poutní místo. Kostel zrušen za josefínských reforem a prodán ve veřejné dražbě. Dále sloužil jako sklad a chátral. Dnes v soukromém majetku, nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 05/2019
Východištěm k býv. poutnímu kostelu sv. Barbory je ves Děbolín, nyní část města Jindřichův Hradec. Ves leží na silnici I/32 asi 4 km před vlastním městem a má i železniční zastávku na trati 225 (Veselí nad Lužnicí-Jindřichův Hradec-Havlíčkův Brod). Od návesní kaple Nejsvětější Trojice vede ke kostelu červená značka kolem rozhledny na Rýdově kopci. Samotný kostel se však nachází na severním okraji katastrálního území Ratiboř u Jindřichova Hradce.
23.5. 2019
popis

popis

Kostel je přibližně orientovaná stavba s obdélnou lodí a přibližně čtvercovým trojboce zakončeným presbytářem a nízkou hranolovou věží při severní straně. Loď byla (soudě podle absence opěráků) původně plochostropá, dnes je zaklenutá valenými klenbami s lunetami, presbytář osvětluje pět lomených oken s pozdně gotickými kružbami, obdobná okna jsou i v lodi (tři dvoudílná v jižním průčelí a jedno trojdílné ve vstupním západním průčelí).

Zany, 21.5. 2019

historie

Historie místa sahá až do 12. století, kdy zde bratři ivanité postavili poustevnu a kapli sv. Barbory. V kapli byly prováděny svatby a kázání. Současně byl nedaleko kaple zřízen i hřbitov pro zemřelé z Ratiboře, Roseče, Děbolína a Mnichu. Za doby husitských válek poustevna zpustla a místo bylo opuštěno. Na přelomu 15. a 16. století byl v místě postaven pozdně gotický poutní kostel poprvé zmíněný v odpustkové listině z roku 1503. V 17. století se zde konaly poutě a procesí a tak stavební hejtman Jiří Miller z Rottenburgu nechal přistavět dva nové boční oltáře a roku 1689 byly probourány druhé dveře, aby věřící mohli pohodlně kostelem procházet. Kostel svaté Barbory byl zrušen za josefínských reforem a roku 1789 byl prodán ve veřejné dražbě. Jeho novým majitelem se stal hrabě Czernin. Ten jej přenechal k užívání svému hajnému, který kostel využíval jako kůlnu a v sakristii měl sklad piva. Roku…  číst dále

JC, 20.5. 2019

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Ratiboř

Místa v okolí

 Rýdův kopec
 boží muka
 boží muka
 Babky
 Kardašova Řečice
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 židovský hřbitov
 Jindřichův Hradec
 synagoga
 Pluhův Žďár
 Jemčina
 Čertův kámen
 Lásenice
 Červená Lhota
 Dírná
 Hamr
 boží muka
 kostel sv. Ottona
 Lžín
 Chotěmice
 Fuglhaus
 Vítkův hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Mezná
 Nová Včelnice
 Pejdlova Rosička
 Budislav
 židovský hřbitov
 rybník Rožmberk
 Lomnice nad Lužnicí
 Tučapy
 synagoga
 Dráchov
 Beistein
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 kaple
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 14098
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama