Kostel postavený krátce před r. 1503 na místě poutního místa snad již z 12. století. V 17. stol. za jezuitů významné místní poutní místo. Kostel zrušen za josefínských reforem a prodán ve veřejné dražbě. Dále sloužil jako sklad a chátral. Dnes v soukromém majetku, nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 05/2019
Východištěm k býv. poutnímu kostelu sv. Barbory je ves Děbolín, nyní část města Jindřichův Hradec. Ves leží na silnici I/32 asi 4 km před vlastním městem a má i železniční zastávku na trati 225 (Veselí nad Lužnicí-Jindřichův Hradec-Havlíčkův Brod). Od návesní kaple Nejsvětější Trojice vede ke kostelu červená značka kolem rozhledny na Rýdově kopci. Samotný kostel se však nachází na severním okraji katastrálního území Ratiboř u Jindřichova Hradce.
23.5. 2019

  historie

  Historie místa sahá až do 12. století, kdy zde bratři ivanité postavili poustevnu a kapli sv. Barbory. V kapli byly prováděny svatby a kázání. Současně byl nedaleko kaple zřízen i hřbitov pro zemřelé z Ratiboře, Roseče, Děbolína a Mnichu. Za doby husitských válek poustevna zpustla a místo bylo opuštěno. Na přelomu 15. a 16. století byl v místě postaven pozdně gotický poutní kostel poprvé zmíněný v

  JC, 20.5. 2019

  popis

  popis
  Kostel je přibližně orientovaná stavba s obdélnou lodí a přibližně čtvercovým trojboce zakončeným presbytářem a nízkou hranolovou věží při severní straně. Loď byla (soudě podle absence opěráků) původně plochostropá, dnes je zaklenutá valenými klenbami s lunetami, presbytář osvětluje pět lomených oken s pozdně gotickými kružbami, obdobná okna jsou i v lodi (tři dvoudílná v jižním průčelí a jedno

  Zany, 21.5. 2019

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Ratiboř

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14098
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 20.5.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama