Barokní zámek v centru města postavený v roce 1710 na místě bývalé tvrze, obklopený parkem. Nejznámějším majitelem byl následník trůnu František Ferdinand d'Este, který odtud s manželkou odjížděl na cestu do Sarajeva.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihovýchodu
© Ivan Grisa, 05/2006
Nejlepší přístup je pěšky, na břehu rybníka v obci nechat auto, či jiné přibližovadlo a vydat se kzámku pěšky. Je to cca. 3 minuty po hrázi. Na parkovišti je stánek, kde lze zakoupit cokoli ( turistické známky, turistické vizitky, atd.) K zámku aspoň v mém případě byl volný přístup, vrata byla otevřena a nikde nikdo. Jinak pokud by bylo zavřeno, podél plotu dále na konci, je v plotě díra, takže kdo se nebojí, i to je řešení.
Petr Koutník , 25.4. 2011
turistické

V sousedství leží hráz Hejtmana, jednoho z největších jihočeských rybníků, v městečku stojí také pozdně barokní poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Ivan Grisa, 6.6. 2008

popis

Trojkřídlá budova s mělkým nádvořím na jižní straně. Vchod na severní straně je opatřen balkonovým portikem. Současná podoba zámku je výsledkem novobarokní přestavby.

Ivan Grisa, 6.6. 2008

historie

Nejstarší zpráva o vsi Chlumu je z r. 1399, kdy Jindřich z Rožmberka prodal třeboňskému špitálu pustý dvůr v Chlumu. Vznik tvrze spadá do počátku 16. století, kdy vznikal chlumský statek. R. 1508 totiž vyměnil Kunrát Krajíř z Krajku na Nové Bystřici svou ves Cep s Petrem z Rožmberka za jeho ves Chlum. Na mapě chlumského statku z let 1556–1558 je tvrz "Chlumec" zakreslena pod hrází rybníka Hejtmanu, tedy v místech pozdějšího zámku. R. 1575 koupil novobystřické panství s tvrzí Chlumem Jan starší z Lobkovic. R. 1615 koupila Novou Bystřici s Chlumem Lucie Otýlie Slavatová. Po smrti posledního mužského potomka z jejího rodu, hrabětem Františka Leopolda Slavaty (r. 1691) došlo k dělení slavatovského majetku. Tehdy (r. 1693) převzala Novou Bystřici s Chlumem sestra posledního Slavaty Kateřina Terezie, provdaná za Jana Arnošta z Fünfkirchenu. Jeho syn Jan Leopold oddělil Chlum od Nové Bystřice a postoupil…  číst dále

Kolektiv autorů: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, V. díl - Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1986, 29.6. 2008

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Chlum u Třeboně

Místa v okolí

 kostel sv. Zikmunda
 Nové Mlýny
 Kámen republiky
 vodárenská věž
 Stráž nad Nežárkou
 fara
 pivovar
 mariánský sloup
 radnice
 dům U koníčka
 Třeboň
 městské opevnění
 Lásenice
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Jiljí
 Červené blato
 Nová Bystřice
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 rybník Rožmberk
 Beistein
 Terezín
 dřevěný betlém
 kaple
 Heidenreichstein
 Fuglhaus
Základní informace místa
ID místa: 6314
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama