Barokní zámek v centru města postavený v roce 1710 na místě bývalé tvrze, obklopený parkem. Nejznámějším majitelem byl následník trůnu František Ferdinand d'Este, který odtud s manželkou odjížděl na cestu do Sarajeva.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihovýchodu
© Ivan Grisa, 05/2006
Nejlepší přístup je pěšky, na břehu rybníka v obci nechat auto, či jiné přibližovadlo a vydat se kzámku pěšky. Je to cca. 3 minuty po hrázi. Na parkovišti je stánek, kde lze zakoupit cokoli ( turistické známky, turistické vizitky, atd.) K zámku aspoň v mém případě byl volný přístup, vrata byla otevřena a nikde nikdo. Jinak pokud by bylo zavřeno, podél plotu dále na konci, je v plotě díra, takže kdo se nebojí, i to je řešení.
Petr Koutník , 25.4. 2011
turistické

V sousedství leží hráz Hejtmana, jednoho z největších jihočeských rybníků, v městečku stojí také pozdně barokní poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Ivan Grisa, 6.6. 2008

popis

Trojkřídlá budova s mělkým nádvořím na jižní straně. Vchod na severní straně je opatřen balkonovým portikem. Současná podoba zámku je výsledkem novobarokní přestavby.

Ivan Grisa, 6.6. 2008

historie

Nejstarší zpráva o vsi Chlumu je z r. 1399, kdy Jindřich z Rožmberka prodal třeboňskému špitálu pustý dvůr v Chlumu. Vznik tvrze spadá do počátku 16. století, kdy vznikal chlumský statek. R. 1508 totiž vyměnil Kunrát Krajíř z Krajku na Nové Bystřici svou ves Cep s Petrem z Rožmberka za jeho ves Chlum. Na mapě chlumského statku z let 1556–1558 je tvrz "Chlumec" zakreslena pod hrází rybníka Hejtmanu, tedy v místech pozdějšího zámku. R. 1575 koupil novobystřické panství s tvrzí Chlumem Jan starší z Lobkovic. R. 1615 koupila Novou Bystřici s Chlumem Lucie Otýlie Slavatová. Po smrti posledního mužského potomka z jejího rodu, hrabětem Františka Leopolda Slavaty (r. 1691) došlo k dělení slavatovského majetku. Tehdy (r. 1693) převzala Novou Bystřici s Chlumem sestra posledního Slavaty Kateřina Terezie, provdaná za Jana Arnošta z Fünfkirchenu. Jeho syn Jan Leopold oddělil Chlum od Nové Bystřice a postoupil…  číst dále

Kolektiv autorů: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, V. díl - Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1986, 29.6. 2008

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Chlum u Třeboně

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 6314
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama