Děkanský kostel Narození sv. Jana Křtitele románsko-gotického původu z konce 13. stol., upravován ve 14., 15. a 16. stol., věž přistavěna před r. 1620. Obnoven po požáru z r. 1814. Zachovány zbytky gotických fresek a cyklus barokních maleb. Novogotické zařízení s obrazy Ant. Lhoty z 19. stol.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 05/2019
Kardašova Řečice je menší město doložené od r. 1267, které má nyní asi 2200 obyvatel. Název získalo podle severněji ležícího rybníka Kardaš, z něhož vytéká potok Řečice. Ten jižně od města protéká pod býv. řečickým hradem či tvrzí zv. Babky (viz samostatné heslo), pak ještě několika rybníky a ústí do Nežárky. Město leží na silnici I/23 vedoucí od dálnice D3 do Jindřichova Hradce a na železniční trati 225 z Veselí nad Lužnicí přes Jindřichův Hradec do Havlíčkova Brodu. Severojižním směrem prochází městem dálková modře značená turistická trasa od zámku Červená Lhota, která se za osamělým dvorem Cikar stáčí k západu k Nežárce a tu pak sleduje do Veselí nad Lužnicí.
14.6. 2019
historie

Děkanský kostel Narození sv. Jana Křtitele v Kardašově Řečici je románsko-gotického původu z konce 13. stol., kolem r. 1380 byl vrcholně goticky rozšířen. Jednalo se o stavbu presbytáře s pětibokým závěrem. Po úpravách r. 1481 byl kostel nově vysvěcen. V letech 1543-1580 byla přestavována loď, věž byla přistavěna někdy kolem let 1614-1620. Kostel i věž vyhořely při velkém požáru 3. května 1814. V srpnu téhož roku byl na věži zhotoven nový krov, který jí dal charakteristický cibulovitý tvar a výšku 38 metrů. Věž prošla opravou také v roce 1980, kdy bylo provedeno nové opláštění měděným plechem. Zajímavý je ochoz věže, do kterého jsou vsazeny některé náhrobní kameny z nejstaršího hřbitova, který byl v bezprostředním sousedství kostela v místě současné předzahrady fary. Součástí kostela je i sakristie románského původu. Ta je proto jednou z nejstarších památek ve městě. Svou podobu získala již v roce 1340. Dnešní…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací webových stránek města a farnosti a z UPČ 2)), 14.6. 2019

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 10 Politický okres třeboňský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Kardašova Řečice

Místa v okolí

 Kardašova Řečice
 boží muka
 Babky
 Pluhův Žďár
 kostel sv. Barbory
 Dírná
 Lžín
 Rýdův kopec
 boží muka
 Hamr
 Červená Lhota
 Mezná
 boží muka
 Jemčina
 Čertův kámen
 kostel sv. Ottona
 Chotěmice
 měšťanský pivovar
 Weisův dům
 Talíř
 radnice
 Poštovský dům
 nová radnice
 sokolovna
 děkanství
 kaple Kalvárie
 Dráchov
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 synagoga
 Jindřichův Hradec
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Budislav
 Fuglhaus
 Tučapy
 kostel sv. Marka
 Horusický rybník
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 Stráž nad Nežárkou
 Brandlín
 Lásenice
 Svákov
 Myslkovice
 Mnich
 Lomnice nad Lužnicí
 židovský hřbitov
 rybník Rožmberk
 Skalice
 Želeč
Základní informace místa
ID místa: 1310
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama