Děkanský kostel Narození sv. Jana Křtitele románsko-gotického původu z konce 13. stol., upravován ve 14., 15. a 16. stol., věž přistavěna před r. 1620. Obnoven po požáru z r. 1814. Zachovány zbytky gotických fresek a cyklus barokních maleb. Novogotické zařízení s obrazy Ant. Lhoty z 19. stol.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 05/2019
Kardašova Řečice je menší město doložené od r. 1267, které má nyní asi 2200 obyvatel. Název získalo podle severněji ležícího rybníka Kardaš, z něhož vytéká potok Řečice. Ten jižně od města protéká pod býv. řečickým hradem či tvrzí zv. Babky (viz samostatné heslo), pak ještě několika rybníky a ústí do Nežárky. Město leží na silnici I/23 vedoucí od dálnice D3 do Jindřichova Hradce a na železniční trati 225 z Veselí nad Lužnicí přes Jindřichův Hradec do Havlíčkova Brodu. Severojižním směrem prochází městem dálková modře značená turistická trasa od zámku Červená Lhota, která se za osamělým dvorem Cikar stáčí k západu k Nežárce a tu pak sleduje do Veselí nad Lužnicí.
14.6. 2019
historie

Děkanský kostel Narození sv. Jana Křtitele v Kardašově Řečici je románsko-gotického původu z konce 13. stol., kolem r. 1380 byl vrcholně goticky rozšířen. Jednalo se o stavbu presbytáře s pětibokým závěrem. Po úpravách r. 1481 byl kostel nově vysvěcen. V letech 1543-1580 byla přestavována loď, věž byla přistavěna někdy kolem let 1614-1620. Kostel i věž vyhořely při velkém požáru 3. května 1814. V srpnu téhož roku byl na věži zhotoven nový krov, který jí dal charakteristický cibulovitý tvar a výšku 38 metrů. Věž prošla opravou také v roce 1980, kdy bylo provedeno nové opláštění měděným plechem. Zajímavý je ochoz věže, do kterého jsou vsazeny některé náhrobní kameny z nejstaršího hřbitova, který byl v bezprostředním sousedství kostela v místě současné předzahrady fary. Součástí kostela je i sakristie románského původu. Ta je proto jednou z nejstarších památek ve městě. Svou podobu získala již v roce 1340. Dnešní…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací webových stránek města a farnosti a z UPČ 2)), 14.6. 2019

Půdorys místa

půdorys kostela
© František Mareš, Jan Sedláček: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 10 Politický okres třeboňský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Kardašova Řečice

Místa v okolí

 Kardašova Řečice
 boží muka
 Babky
 Pluhův Žďár
 kostel sv. Barbory
 Dírná
 Lžín
 Rýdův kopec
 boží muka
 Hamr
 Červená Lhota
 Mezná
 boží muka
 Jemčina
 Čertův kámen
 Chotěmice
 kostel sv. Ottona
 radnice
 Talíř
 Weisův dům
 měšťanský pivovar
 sokolovna
 nová radnice
 Poštovský dům
 děkanství
 kaple Kalvárie
 Dráchov
 Landfrasova tiskárna
 Nežárecká brána
 synagoga
 Jindřichův Hradec
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Budislav
 synagoga
 Fuglhaus, Flughaus
 Tučapy
 kostel sv. Marka
 Horusický rybník
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 Stráž nad Nežárkou
 Brandlín
 Lásenice
 Svákov
 Myslkovice
 Mnich
 Lomnice nad Lužnicí
 židovský hřbitov
 rybník Rožmberk
 Skalice
 Želeč
Základní informace místa
ID místa: 1310
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama