Kamenný pomník stojí od r. 1930 na oblíbeném místě české pěvkyně Emy Destinnové na břehu Nové řeky u Stříbřeckého mostu, kde snila a chytala ryby. Pomník s jejím vlastním epitafem nechal zřídit rodinný přítel Vladimír Hofbauer, statkář ze sousední obce Stříbřec.
Hlavní obrázek místa
pomník Destinnové
© Jiří Čáp 05/2019
K pomníku na oblíbeném místě Emy Destinnové vede od turistického rozcestí Stříbřecký most zelená značka (300 m), takže je snadno dostupný pěším i cyklistům. Stříbřecký most přechází Novou řeku na vedlejší silnici spojující Starou Hlínu a Stříbřec.
Jiří Špaček, 17.8. 2022
historie

Česká pěvkyně světové pověsti Ema Destinnová (1878-1930), vlastním jménem Emilie Paulina Jindřiška Kittlová, vlastnila od r. 1914 zámeček ve Stráži nad Nežárkou a po vzniku Československa tam převážně žila. V té době si oblíbila místo na levém břehu Nové řeky nedaleko Stříbřeckého mostu, kde snila a vášnivě ráda chytala ryby. Když se Destinnová koncem ledna 1930 podrobila v Českých Budějovicích oční operaci, postihl ji náhle záchvat mozkové mrtvice a přes okamžitou hospitalizaci zemřela v nedožitých 52 letech. Ještě v průběhu roku 1930 nechal její rodinný přítel Vladimír Hofbauer, statkář z nedaleké obce Stříbřec, na jejím oblíbeném místě postavit prostý pomník. Pomník je tvořen kamennou podezdívkou, na niž je usazen žulový kámen s nápisovou destičkou. Na ní je její vlastní epitaf: "Žijící, jež smíte dosud všechny tyto krásy zřít, vzpomeňte si při přeletu sněhobílých racků samot duše mé, jež dozajista vtělena do některého z nich, znovu…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 17.8. 2022

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Mláka

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16624
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama