Kamenný pomník stojí od r. 1930 na oblíbeném místě české pěvkyně Emy Destinnové na břehu Nové řeky u Stříbřeckého mostu, kde snila a chytala ryby. Pomník s jejím vlastním epitafem nechal zřídit rodinný přítel Vladimír Hofbauer, statkář ze sousední obce Stříbřec.
Hlavní obrázek místa
pomník Destinnové
© Jiří Čáp 05/2019
K pomníku na oblíbeném místě Emy Destinnové vede od turistického rozcestí Stříbřecký most zelená značka (300 m), takže je snadno dostupný pěším i cyklistům. Stříbřecký most přechází Novou řeku na vedlejší silnici spojující Starou Hlínu a Stříbřec.
Jiří Špaček, 17.8. 2022
historie

Česká pěvkyně světové pověsti Ema Destinnová (1878-1930), vlastním jménem Emilie Paulina Jindřiška Kittlová, vlastnila od r. 1914 zámeček ve Stráži nad Nežárkou a po vzniku Československa tam převážně žila. V té době si oblíbila místo na levém břehu Nové řeky nedaleko Stříbřeckého mostu, kde snila a vášnivě ráda chytala ryby. Když se Destinnová koncem ledna 1930 podrobila v Českých Budějovicích oční operaci, postihl ji náhle záchvat mozkové mrtvice a přes okamžitou hospitalizaci zemřela v nedožitých 52 letech. Ještě v průběhu roku 1930 nechal její rodinný přítel Vladimír Hofbauer, statkář z nedaleké obce Stříbřec, na jejím oblíbeném místě postavit prostý pomník. Pomník je tvořen kamennou podezdívkou, na niž je usazen žulový kámen s nápisovou destičkou. Na ní je její vlastní epitaf: "Žijící, jež smíte dosud všechny tyto krásy zřít, vzpomeňte si při přeletu sněhobílých racků samot duše mé, jež dozajista vtělena do některého z nich, znovu…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 17.8. 2022

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Mláka

Místa v okolí

 Stará a Nová řeka
 kaple sv. Víta
 vodárenská věž
 rybník Rožmberk
 Jemčina
 městské opevnění
 dům U koníčka
 mariánský sloup
 radnice
 pivovar
 Třeboň
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Lásenice
 Fuglhaus
 kaple
 Chlum u Třeboně
 Lomnice nad Lužnicí
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 Nové Mlýny
 výklenková kaple
 Kámen republiky
 most do Údolí lásky
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 kostel sv. Barbory
 kaple
 boží muka
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 Rýdův kopec
 Hamr
 Babky
 boží muka
 návesní kaple
 Jindřichův Hradec
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 synagoga
 Horusický rybník
Základní informace místa
ID místa: 16624
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama