Správní a obytná budova vrchnostenského dvora benediktýnů z Rajhradu z r. 1720, označovaná jako zámeček. V letech 1947-1950 soukromý majetek rodu Halačků, poté od r. 1952 ve správě JZD, dnes opět v rukou původních vlastníků.
Hlavní obrázek místa
západní vstupní průčelí dvora s patrovým stavením označovaným jako zámeček
© Jan P. Štěpánek 06/2015
Nevýrazná budova někdejšího zámečku v čele bývalého vrchostenského dvora v severovýchodní části obce Domašov. Zámečkem je označována vyšší patrová budova ve střední části západního vstupního křídla. Střední osu tříosé budovy tvoří v přízemí rozměrný průjezd do vlastního dvora. Stavbu kryje polovalbová střecha. K oběma kratším průčelím se připojují nižší navazující křídla dvora. Bývalý zámeček stejně jako dvůr dnes vlastní soukromý vlastník, který zde provozuje výrobnu nábytku a pilu. Areál tak není běžně přístupný.
Jan P. Štěpánek, 18.2. 2016
historie

Ves Domašov se poprvé zmiňuje již v roce 1048 v souvislosti s listinou knížete Břetislava I., kterou daroval rajhradskému klášteru kromě jiného i území kolem Domašova. Bohužel se však ukázalo, že daná listina je falzem až ze 13. století, takže první věrohodnou zprávou je až ta z roku 1255. Historie zdejšího sídla je až mnohem mladší a souvisí s výstavbou velkého barokního dvora z iniciativy benediktýnského kláštera v Rajhradu v roce 1720. V jeho čele, tj. středu západního traktu, bylo zřízeno patrové stavení pro správu statku a byly zde krom jiného umístěny i místnosti pro občasné pobyty představitelů vrchnosti - tento objekt byl právem označován jako zámek. Součástí dvora dále byly hospodářské budovy, chlévy, pivovar, palírna a byty zaměstnanců. Ve 2. polovině 18. století bydlel ve dvoře i zdejší farář. V majetku kláštera zůstal dvůr se zámečkem až do roku 1947, kdy byl zestátněn a poté odprodán…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015, 18.2. 2016

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Domašov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Rudka
 Kubův most
 Říčany
 Rudka
 Lesní Hluboké
 Zbraslav
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 mlýn ve Žlebě
 Příbram
 Devět křížů
 Říčany u Brna
 Ostrovačice
 Jarošův mlýn
 Lažánky
 Bílá boží muka
 Rosice
 Čertova hráz
 kostel sv. Martina
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 pivovar
 Vysoké Popovice
 kaple sv. Donáta
 boží muka
 křížová cesta
 křížový kámen
 Veveří
 Deblín
 Heroltice
 Vohančice
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 Lukovany
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Bučín
 Sentice
 kaple sv. Anny
 Jinošov
 Omice
 Jinošov
 Šénvald
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Čepička
 kostel sv. Markéty
 železniční viadukt
 Kralice nad Oslavou
 Předklášteří
 Brněnská přehrada
 Loučky
 Tetčice
 mariánský sloup
 dům Peklo
 městské opevnění
 dům U Jana
 Müllerův dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 radnice
 důl Kukla
 Čebínka
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Oslavany
 kostel sv. Jiljí
 Bosonohy
 Klucanina
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Klimenta
 dub Troják
 kaple sv. Jiljí
 hraniční kameny
 ZOO Brno
 Jasenice
 Střelice
 Újezd u Tišnova
 Troubsko
 Kuřim
 Náměšť nad Oslavou
 Levnov
 boží muka
 Křivoš
 pivovar
 barokní most
 Kraví Hora
 fara
 hrobka Haugwitzů
 boží muka
 stará radnice
 socha sv. Floriána
 Osová
 Senorady
 Zňátky
 Nový hrad
 Lamberk
 Čertův most
 boží muka
 Žďárec
 Gloriet
 Prštice
 Kamenný vrch
 Prštice
 Vlčí kopec
 kostel sv. Klimenta
 Šafránkův mlýn
 Rohy
 kostel sv. Kříže
 Trmačov
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd u Černé Hory
 Babylon
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Peregrina
 hrobka Deymů
 Hajany
Základní informace místa
ID místa: 12711
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama