Raně středověké opevnění přirozeně chráněné ze tří stran prudkými srázy. V místě přístupové šíje ostrožnu chránil příčný val a příkop a po obvodu bylo zřejmě opevnění lehké konstrukce. Nálezy datují osídlení do 11. a 12. stol.
Hlavní obrázek místa
Pohled na lokalitu od jihozápadu
© Luděk Vláčil 04/2017
K lokalitě hradiště či výšinného sídliště se nejlépe dostanete pěšky z jižního okraje obce Heroltice, odkud se dáte po žluté turistické cestě až k rozcestí se zeleně značenou stezkou. Z rozcestí budete pokračovat směrem na jihozápad již po zelené, která vás asi po 500 metrech dovede k posezení na severovýchodním úpatí ostrožny, u něhož se spojuje Maršovský a Pejškovský potok. Na tomto místě se můžete zastavit, přečíst si informační cedule a prohlédnout si ruinu přehradní zdi tzv. Čertovy hráze z počátku 19. stol. Dále na vrchol ostrožny již nevede žádná cesta. Vhodné je vydat se po neznačené cestě na jih k dalšímu posezení, u něhož je lávka. Zde se dá potok překonat nejlépe a svah ostrožny tu již není tolik prudký. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázané hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil, 9.4. 2017
historie

Raně středověké opevnění přirozeně chráněné ze tří stran prudkými srázy, s trojúhelníkovitou vnitřní částí o rozloze asi 0,1 ha, stávalo na výrazné ostrožně nad soutokem Maršovského a Pejškovského potoka. Na jihozápadní straně, v místě přístupové šíje, byla ostrožna uměle opevněna příčným valem a příkopem. Pozůstatky zřejmě lehkého obvodového opevnění jsou dodnes patrné v podobě výrazné terénní hrany. V místě přerušení opevnění v severozápadní části lze předpokládat vstup. Nálezy v místě mimo vnitřního opevněného areálu na severozápadním svahu hřebene ostrožny ukazují na existenci širšího sídelního prostoru ve střední a mladší době hradištní. Tomu napovídají i další nálezy v západním předpolí hradiště na protilehlé straně sedla ostrožny datované do 11. a 12. století. V okolí lokality se nachází bohatá ložiska železných rud s doklady o jejich těžbě a zpracování již ve střední době hradištní.

Luděk Vláčil - zdroj:Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005, 9.4. 2017

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Lažánky

Místa v okolí

 Čertova hráz
 Heroltice
 Vohančice
 Sentice
 Deblín
 Kubův most
 mariánský sloup
 městské opevnění
 dům U Jana
 Müllerův dům
 kostel sv. Václava
 radnice
 dům Peklo
 kašna
 Bílá boží muka
 Předklášteří
 Čepička
 Klucanina
 mlýn ve Žlebě
 železniční viadukt
 Čebín
 Loučky
 Veveří
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 smírčí kámen
 Devět křížů
 Křivoš
 kostel sv. Jiljí
 Říčany
 Újezd u Tišnova
 Kuřim
 Říčany u Brna
 Rudka
 kaple sv. Anny
 vyhlídka Babylon
 Rudka
 socha sv. Floriána
 Ostrovačice
 kostel sv. Klimenta
 Zbraslav
 radnice
 mariánský sloup
 Příbram
 Lomnice
 židovská škola
 synagoga
 Rysov
 Brněnská přehrada
 Trmačov
 židovský hřbitov
 Skryje
 Újezd u Černé Hory
 ZOO Brno
 Žďárec
 Rahnův palác
 Rosice
 Babí lom
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 Košíkov
 pivovar
 Lelekovice
 Dvorce
 křížová cesta
 hraniční kameny
 Víckov
 Milonice
 Milonice
 Řečkovice
 Medlánky
 dub Troják
 Bosonohy
 Osová
 Bučín
 kostel sv. Jiří
 Omice
 Vysoké Popovice
 kaple sv. Donáta
 boží muka
 křížový kámen
 boží muka
 Horní Lhotice
 dolní hrádek
 Troubsko
 Jinošov
 Starý pivovar
 Jurkovičova vila
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 Jinošov
 socha sv. Floriána
 Šénvald
 Moravecké Pavlovice
 Kociánka
 Kamenný vrch
 kostel sv. Augustina
 Porčův mlýn
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Vavřince
 Černá Hora
 Brno - Pisárky
 Husův sbor
 Tyršův sad
 pivovar
 Špilberk
 Zemský sněm
 Kounicův palác
 Besední dům
 Pražákův palác
 Mitrov
 krematorium
Základní informace místa
ID místa: 13324
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.4.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama