Kostel Nejsvětější Trojice v Lažánkách je gotického původu asi z 13.-14. stol., renesanční věž přistavěna počátkem 16. stol. Největší přestavba v baroku provedena v 60. letech 18. stol. Nyní farní kostel s pravidelnými bohoslužbami.
Hlavní obrázek místa
Lažánky
© Wikimedia Commons 07/2006
Ves Lažánky, která leží 4 km západně od Veverské Bítýšky, je doložena od r. 1236 a nyní má přes 700 obyvatel. Byla součástí deblínského panství, od r. 1470 patřila městu Brnu. Prochází jí vedlejší silnice z Veverské Bítýšky, s níž ji spojuje také zelená turistická značka. Kostel stojí v centru obce.
25.1. 2022
popis

Kostel Nejsvětější Trojice v Lažánkách je jednolodní orientovaná stavba s přistavěnou věží na jižní straně a nízkými novými přístavky na straně severní. Po obou stranách segmentově uzavřeného presbytáře se nacházejí kaple. Loď je osvětlena dvěma okenními osami podobně jako presbytář, který je do lodi otevřen širokým triumfálním obloukem. Kněžiště je zaklenuto konchou, zatímco loď českou plackou. Na západní straně je empírová podklenutá kruchta. Severní kaple je zaklenuta křížovou klenbou bez žeber, jižní je plochostropá. Varhany pro kostel postavil r. 1805 brněnský varhanář Franz Josef Klaudius Staudinger (1762-1807), od té doby byly několikrát opravovány.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 25.1. 2022

historie

Jádro kostela Nejsvětější Trojice v Lažánkách je gotické a pochází ze 13-14. stol. Během staletí prošel objekt mnoha úpravami a přestavbami. Hranolová věž vznikla v renesanci a pochází zřejmě z první čtvrtiny 16. stol. Největší přestavba byla provedena v 60. letech 18. stol., při níž byl původní rovný závěr kněžiště nahrazen segmentovým zakončením, kostel včetně sakristie byl zaklenut, dřevěné zvonicové patro věže bylo nahrazeno zděným. Jižní kaple byla renovována r. 1954. Od r. 1958 je kostel zapsán v seznamu kulturních památek ČR. Kostel Nejsvětější Trojice je sice kostelem farním, ale zdejší farnost je administrována z Veverské Bítýšky. Bohoslužby se v něm konají dvakrát týdně.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 25.1. 2022

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Lažánky

Místa v okolí

 Kubův most
 Lažánky
 Čertova hráz
 Jarošův mlýn
 Heroltice
 Bílá boží muka
 Domašov
 Vohančice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 mlýn ve Žlebě
 Sentice
 Deblín
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 Říčany
 Veveří
 Devět křížů
 Říčany u Brna
 Rudka
 kostel sv. Jiří
 Rudka
 Ostrovačice
 mariánský sloup
 dům Peklo
 městské opevnění
 dům U Jana
 Müllerův dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 radnice
 Čepička
 Předklášteří
 Čebínka
 kostel sv. Markéty
 železniční viadukt
 Zbraslav
 Klucanina
 Loučky
 Příbram
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 boží muka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Kuřim
 Křivoš
 socha sv. Floriána
 Rosice
 Rahnův palác
 kostel sv. Martina
 nová radnice
 pranýř
 Brněnská přehrada
 Újezd u Tišnova
 pivovar
 kaple sv. Jiljí
 křížová cesta
 vyhlídka Babylon
 ZOO Brno
 kostel sv. Klimenta
 Bučín
 hraniční kameny
 Vysoké Popovice
 kaple sv. Donáta
 křížový kámen
 boží muka
 Omice
 dub Troják
 Bosonohy
 Rysov
 kostel sv. Vavřince
 Skryje
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Horní Lhotice
 Babí lom
 Trmačov
 Lelekovice
 židovská škola
 Medlánky
 dolní hrádek
 Žďárec
 Řečkovice
 židovský hřbitov
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 Újezd u Černé Hory
 Troubsko
 Košíkov
 Jinošov
 Tetčice
 Osová
 Jinošov
 Střelice
 Šénvald
 Víckov
 Jurkovičova vila
 Dvorce
 Milonice
 Kamenný vrch
 Milonice
 kostel sv. Martina
 Starý pivovar
 Ditlinův dvůr
 Kralice nad Oslavou
 vila Stiassni
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Augustina
 Kralice nad Oslavou
 boží muka
 Brno - Pisárky
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 krematorium
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Černá Hora
Základní informace místa
ID místa: 16203
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama