Vodní nádrž Bojkovice, zvaná též Kolelač podle potoka, na němž byla vybudována, pochází z let 1963-1966. Nádrž o rozloze 16 ha slouží jako rezervoár pitné vody pro skupinový vodovod Uherský Brod. Její břehy včetně hráze leží proto v ochranném pásmu I. stupně a nejsou přístupné.
Hlavní obrázek místa
VN Bojkovice
© anonym 05/2018
Obec Bojkovice byla r. 1965 povýšena na město. Křižují se tu silnice II/495 z Uherského Brodu do města Brumov-Bylnice a silnice II/496 z obce Komňa do Luhačovic. Vodní nádrž se nachází asi 2,5 km severovýchodně od města na potoce Kolelač. Protože jde o nádrž vodárenskou s ochranným pásmem I. stupně, turistické značky se jí vyhýbají. Severně nad nádrží vede lesy žlutá značka z Bojkovic do Slavičína.
5.9. 2022
popis

Přehrada Bojkovice na potoce Kolelač a jeho pravostranném přítoku Vasilsko se nachází asi 2,5 km severovýchodně od města Bojkovice. Protože nádrž měla sloužit vodárenským účelům, byl pro její výstavbu vybrán potok, jehož povodí je většinou zalesněné a bez soustředěné zástavby. Koruna hráze je široká 4,5 m a je zpevněna pro potřeby obsluhy vodního díla. Výstavba probíhala od října 1963 do prosince 1966. Hlavním účelem vodního díla je zajistit dostatek vody pro skupinový vodovod Uherský Brod a zajistit minimální průtok v toku pod hrází. Pro udržení dostatečné jakosti tohoto zdroje povrchové vody byla v povodí nádrže stanovena ochranná pásma vodního zdroje. Hráz byla vybudována jako zemní sypaná, z místních štěrkových materiálů s příměsemi hlín. Nepropustnost násypu je zajištěna těsnicí vrstvou ze sprašových hlín při návodním svahu hráze, opevněném kamennou dlažbou, vzdušní svah je pokryt humusem a zatravněn. Hráz je nasypána na podloží…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 5.9. 2022

Komentáře

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Pitín

Místa v okolí

 Nový Světlov
 Slavičín
 kostel sv. Vojtěcha
 Nezdenice
 Zuvačov
 Pramen Aloiska
 kostel Svaté rodiny
 Lázeňské divadlo
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Vincentka
 Pramen Amandka
 kaple sv. Alžběty
 Jurkovičův dům
 Luhačovice
 Pramen Ottovka
 Augustiniánský dům
 kostel sv. Martina
 Vlachovice
 fara
 Vlachovice
 Bánov
 Starý Světlov
 Engelsberg
 Oberský vrch
 Lipina
 Brumov
 Brumov
 Rýsov
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Velký Ořechov
 Panský dům
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 městské opevnění
 Volenov
 Lopeník
 Súča
 Návojná
 rozhledna U Křížku
 Královec
Základní informace místa
ID místa: 16696
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama