Na místě dnešního kostela postaveného koncem 15. st. stál románský kostel již roku 1240. Z konce 15. stol. pochází i kostelní opevnění s baštami, střílnami a velkou hradební věží. Unikátem jsou čtyři původní zvony.
Hlavní obrázek místa
Děkuji za svolení panu M. Koubkovi.
© web
Velká Bíteš se nachází ve východní části Českomoravské vrchoviny, 30 km severozápadně od Brna. Dostupná je z dálnice D1, exit 162. Od dálničního výjezdu je vzdálená asi 2 km. Městem prochází silnice č. I/37 do Žďáru nad Sázavou. Nejbližší železniční zastávky jsou Vlkov, nebo Osová Bitýška, obě na železniční trati č. 250, Brno – Žďár nad Sázavou. Opevněný kostel sv. Jana Křtitele leží severně od náměstí.
Pavel Vítek, 25.6. 2007
popis

Z původního románského kostela zbylo pouze obvodní zdivo lodi. Při stavbě nového gotického kostela bylo vybudováno i samostatné kostelní opevnění, takže nakonec vznikla unikátní fortifikační sakrální architektura. Komplex kostelní tvrze je ojedinělou stavební památkou. Hradby vytvářejí kolem kostela nepravidelnou elipsu s pěti baštami se střílnami. Původní hradby byly sedm metrů vysoké a jeden a půl metru široké. Jediný vstup do tohoto kostelního areálu byl pevnostní věží s padacím mostem přes příkop. Do dnešní doby se zachoval jak půdorys kostela, tak i věží a hradeb. Hradební příkop byl zasypán roku 1820. Unikátem jsou čtyři původní zvony. Zvony Poledník, Maria a Kříž jsou umístěny v kostelní věži, Velký zvon a novodobý Umíráček ve věži hradební.

Pavel Vítek - zdroj - Jaromír Kotík, Pohledy do dějin města Velké Bíteše, 25.6. 2007

historie

První zmínka o kostele je z roku 1240, opevnění se datuje v desetiletích po roce 1408, kdy byla Bíteš povýšena na město. Funkci opevněného prostoru začala kostelní tvrz plnit v době kolem přelomu 15. a 16. století. Původně šlo o nevelkou románskou stavbu, která byla poprvé přestavována na sklonku 15. století. Kromě stavby vlastního chrámu bylo budováno též samostatné kostelní opevnění, takže nakonec vznikla unikátní fortifikační sakrální architektura. Z původního kostela zbylo pouze obvodní zdivo lodi. Románský presbytář byl stržen a nahrazen přístavbou prostorného nového chóru. Na severu kněžiště vyrostla sakristie. Když byla dokončena presbytariální část, začala stavba dvoulodního prostoru snesením starého chrámového stropu vestavbou tří sloupů a zaklenutím vzniklého dvoulodí dvakrát čtyřmi poli křížové žebrové klenby. Nápis nad triumfálním obloukem hlásá, že dílo bylo dokončeno roku 1501 mistrem Pavlem Zickerem.

8.6. 2004

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Velká Bíteš

Místa v okolí

 Osová
 kaple sv. Anny
 boží muka
 kostel sv. Klimenta
 Devět křížů
 Jasenice
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 mlýn ve Žlebě
 Jinošov
 Jinošov
 Šénvald
 Rudka
 Rohy
 boží muka
 Tasov
 Ořechov
 Rudka
 Horní Lhotice
 Kralice nad Oslavou
 Deblín
 dolní hrádek
 Žďárec
 kaple sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Vaneč
 boží muka
 Náměšť nad Oslavou
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 hrobka Haugwitzů
 Domašov
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 fara
 barokní most
 stará radnice
 Kubův most
 Ocmanice
 Dub
 kostel sv. Jiljí
 Újezd u Tišnova
 Zbraslav
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Zňátky
 Víckov
 Pyšel
 Rysov
 železniční viadukt
 Lažánky
 Loučky
 Košíkov
 Čertova hráz
 Skryje
 Vysoké Popovice
 Příbram
 Vohančice
 Říčany
 mariánský sloup
 Čertův most
 kostel sv. Václava
 Čepička
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Dolní Heřmanice
 Křivoš
 Heroltice
 vyhlídka Babylon
 Nový hrad
 kostel sv. Mikuláše
 Předklášteří
 boží muka
 Lamberk
 boží muka
 Gloriet
 křížový kámen
 Říčany u Brna
 Lukovany
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Jiří
 Jarošův mlýn
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Donáta
 Müllerův dům
 dům Peklo
 Vlčí kopec
 mariánský sloup
 dům U Jana
 městské opevnění
 kašna
 radnice
 kostel sv. Václava
 Ostrovačice
 kostel sv. Jiljí
 Rosice
 boží muka
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 pivovar
 Kokštejn
 křížová cesta
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Kozlov
 Holoubek
 Plešice
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 židovská škola
 Lomnice
 židovský hřbitov
 Bučín
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Kostelní 71
595 01 Velká Bíteš
Tel: 562 401 106; 604 676 197
http://farnostvb.wz.cz/
bohumilpolacek @ seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 1291
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama