Na místě dnešního kostela postaveného koncem 15. st. stál románský kostel již roku 1240. Z konce 15. stol. pochází i kostelní opevnění s baštami, střílnami a velkou hradební věží. Unikátem jsou čtyři původní zvony.
Hlavní obrázek místa
Děkuji za svolení panu M. Koubkovi.
© web
Velká Bíteš se nachází ve východní části Českomoravské vrchoviny, 30 km severozápadně od Brna. Dostupná je z dálnice D1, exit 162. Od dálničního výjezdu je vzdálená asi 2 km. Městem prochází silnice č. I/37 do Žďáru nad Sázavou. Nejbližší železniční zastávky jsou Vlkov, nebo Osová Bitýška, obě na železniční trati č. 250, Brno – Žďár nad Sázavou. Opevněný kostel sv. Jana Křtitele leží severně od náměstí.
Pavel Vítek, 25.6. 2007
popis

Z původního románského kostela zbylo pouze obvodní zdivo lodi. Při stavbě nového gotického kostela bylo vybudováno i samostatné kostelní opevnění, takže nakonec vznikla unikátní fortifikační sakrální architektura. Komplex kostelní tvrze je ojedinělou stavební památkou. Hradby vytvářejí kolem kostela nepravidelnou elipsu s pěti baštami se střílnami. Původní hradby byly sedm metrů vysoké a jeden a půl metru široké. Jediný vstup do tohoto kostelního areálu byl pevnostní věží s padacím mostem přes příkop. Do dnešní doby se zachoval jak půdorys kostela, tak i věží a hradeb. Hradební příkop byl zasypán roku 1820. Unikátem jsou čtyři původní zvony. Zvony Poledník, Maria a Kříž jsou umístěny v kostelní věži, Velký zvon a novodobý Umíráček ve věži hradební.

Pavel Vítek - zdroj - Jaromír Kotík, Pohledy do dějin města Velké Bíteše, 25.6. 2007

historie

První zmínka o kostele je z roku 1240, opevnění se datuje v desetiletích po roce 1408, kdy byla Bíteš povýšena na město. Funkci opevněného prostoru začala kostelní tvrz plnit v době kolem přelomu 15. a 16. století. Původně šlo o nevelkou románskou stavbu, která byla poprvé přestavována na sklonku 15. století. Kromě stavby vlastního chrámu bylo budováno též samostatné kostelní opevnění, takže nakonec vznikla unikátní fortifikační sakrální architektura. Z původního kostela zbylo pouze obvodní zdivo lodi. Románský presbytář byl stržen a nahrazen přístavbou prostorného nového chóru. Na severu kněžiště vyrostla sakristie. Když byla dokončena presbytariální část, začala stavba dvoulodního prostoru snesením starého chrámového stropu vestavbou tří sloupů a zaklenutím vzniklého dvoulodí dvakrát čtyřmi poli křížové žebrové klenby. Nápis nad triumfálním obloukem hlásá, že dílo bylo dokončeno roku 1501 mistrem Pavlem Zickerem.

8.6. 2004

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Velká Bíteš

Místa v okolí

 Osová
 kaple sv. Anny
 boží muka
 kostel sv. Klimenta
 Devět křížů
 Jasenice
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 mlýn ve Žlebě
 Jinošov
 Jinošov
 Šénvald
 Rudka
 Rohy
 boží muka
 Tasov
 Ořechov
 Rudka
 Horní Lhotice
 Kralice nad Oslavou
 Deblín
 dolní hrádek
 Žďárec
 kostel sv. Vavřince
 Vaneč
 boží muka
 Náměšť nad Oslavou
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 hrobka Haugwitzů
 Domašov
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 fara
 barokní most
 stará radnice
 Kubův most
 Ocmanice
 Dub
 kostel sv. Jiljí
 Újezd u Tišnova
 Zbraslav
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Zňátky
 Víckov
 Pyšel
 Rysov
 železniční viadukt
 Lažánky
 Loučky
 Košíkov
 Čertova hráz
 Skryje
 Vysoké Popovice
 Příbram
 Vohančice
 Říčany
 mariánský sloup
 Čertův most
 kostel sv. Václava
 Čepička
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Dolní Heřmanice
 Křivoš
 Heroltice
 vyhlídka Babylon
 Nový hrad
 Předklášteří
 boží muka
 Lamberk
 boží muka
 Gloriet
 křížový kámen
 Říčany u Brna
 Lukovany
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Donáta
 Müllerův dům
 dům Peklo
 Vlčí kopec
 mariánský sloup
 dům U Jana
 městské opevnění
 kašna
 radnice
 kostel sv. Václava
 Ostrovačice
 Rosice
 boží muka
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 pivovar
 Kokštejn
 křížová cesta
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 Kozlov
 Holoubek
 Plešice
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 židovská škola
 Lomnice
 židovský hřbitov
 Bučín
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Kostelní 71
595 01 Velká Bíteš
Tel: 562 401 106; 604 676 197
http://farnostvb.wz.cz/
bohumilpolacek @ seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 1291
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama