
Ve Veverské Bítýšce máte příležitost navštívit mlýn, kde si můžete projít i taková místa, kam je za provozu z hygienických a bezpečnostních důvodů návštěvám vstup přísně zakázán. Uslyšíte o tom, jak se ze vstupní suroviny – obilného zrna – vyrobí mouka hladká, polohrubá, hrubá, krupička, krupice, oddělí se otruby a klíčky, nežádoucí příměsi, plevel, jak se ve mlýně dříve žilo. Můžete si prohlédnout celou budovu mlýna, stroje potřebné ke zpracování jednotlivých produktů a vodní náhon se stavidlem. Mlýn, který byl prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku, je možné navštívit ve Veverské Bítýšce. Jedná se o vodní mlýn, proto jej najdete u vody – Na Bílém potoce 89 (z náměstí po modré značce směrem na Šmelcovnu). Při prohlídce mlýna se vrátíte do starých časů, do doby, kdy řemeslo mělo zlaté dno, kvalita řemeslné práce byla samozřejmostí, lidé si vážili práce druhých a dovedli ji náležitě ocenit.
První písemná zmínka o mlýně na tomto místě pochází z r. 1635. V té době se jednalo o jeden z mnoha mlýnů na toku Bílého potoka, který byl vystavěn jako jeden z posledních. Mlel pro obyvatele Veverské Bítýšky a nejbližšího okolí. V r. 1937 mlýn a pozemky koupili Blanka a Maxmilián Jarošovi, potomci starých mlynářských rodů. Ti nechali v letech 1937-1938 mlýn přestavět do současné podoby. Došlo ke zboření objektů chátrajícího a nefunkčního mlýna a byla vystavěna nová čtyřpatrová budova s nejmodernějším zařízením. Vznikl válcový vodní mlýn s celodřevěným mlýnským zařízením od firmy Josef Prokop a synové z Pardubic. Voda byla z potoka svedena náhonem do vodní nádrže a odtud pouštěna na lopatky dvou Francisových turbín. Ty pohánějí mlýnské stroje se čtyřmi válcovými stolicemi. Ke spuštění provozu došlo na podzim 1938. Dne 1. července 1951 přešlo právo provozovat Jarošův mlýn na Hospodářské… číst dále
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.