Současný Jarošův mlýn postaven v letech 1937-1938 na místě starého mlýna ze 17. stol. Čtyřpatrová budova moderního mlýna znárodněna r. 1951 a v restituci vrácena r. 1991. Mlýn v provozu do r. 2002, poté zpřístupněn jako muzeum. Od r. 2002 kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
Jarošův mlýn
© Martin 07/2017
Veverská Bítýška má status města teprve od r. 2018 a současný název s přídomkem užívá od r. 1921, její historie je však dlouhá. Písemně je jako obec zmiňována v letech 1376 a 1446, r. 1481 je tu doložena fara s kostelem a v r. 1521 již získala status městečka (městyse), který byl obnoven r. 2008. Má asi 3400 obyvatel. Městem prochází silnice II/386 z Ostrovačic od dálnice D1 do Kuřimi, na níž končí silnice II/384 z Brna. Město, které leží na soutoku Bílého potoka a Svratky, je v letní sezóně dostupné také lodní dopravou po Brněnské přehradní nádrži. Jarošův vodní mlýn s muzejní expozicí se nachází asi 600 m z centra města po modré značce proti toku Bílého potoka.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.1. 2022
popis

Ve Veverské Bítýšce máte příležitost navštívit mlýn, kde si můžete projít i taková místa, kam je za provozu z hygienických a bezpečnostních důvodů návštěvám vstup přísně zakázán. Uslyšíte o tom, jak se ze vstupní suroviny – obilného zrna – vyrobí mouka hladká, polohrubá, hrubá, krupička, krupice, oddělí se otruby a klíčky, nežádoucí příměsi, plevel, jak se ve mlýně dříve žilo. Můžete si prohlédnout celou budovu mlýna, stroje potřebné ke zpracování jednotlivých produktů a vodní náhon se stavidlem. Mlýn, který byl prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku, je možné navštívit ve Veverské Bítýšce. Jedná se o vodní mlýn, proto jej najdete u vody – Na Bílém potoce 89 (z náměstí po modré značce směrem na Šmelcovnu). Při prohlídce mlýna se vrátíte do starých časů, do doby, kdy řemeslo mělo zlaté dno, kvalita řemeslné práce byla samozřejmostí, lidé si vážili práce druhých a dovedli ji náležitě ocenit.

http://www.jarosuvmlyn.cz/ - opis, 5.7. 2009

historie

První písemná zmínka o mlýně na tomto místě pochází z r. 1635. V té době se jednalo o jeden z mnoha mlýnů na toku Bílého potoka, který byl vystavěn jako jeden z posledních. Mlel pro obyvatele Veverské Bítýšky a nejbližšího okolí. V r. 1937 mlýn a pozemky koupili Blanka a Maxmilián Jarošovi, potomci starých mlynářských rodů. Ti nechali v letech 1937-1938 mlýn přestavět do současné podoby. Došlo ke zboření objektů chátrajícího a nefunkčního mlýna a byla vystavěna nová čtyřpatrová budova s nejmodernějším zařízením. Vznikl válcový vodní mlýn s celodřevěným mlýnským zařízením od firmy Josef Prokop a synové z Pardubic. Voda byla z potoka svedena náhonem do vodní nádrže a odtud pouštěna na lopatky dvou Francisových turbín. Ty pohánějí mlýnské stroje se čtyřmi válcovými stolicemi. Ke spuštění provozu došlo na podzim 1938. Dne 1. července 1951 přešlo právo provozovat Jarošův mlýn na Hospodářské…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 16.1. 2022

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Veverská Bítýška

Místa v okolí

 Bílá boží muka
 Veveří
 Lažánky
 Čertova hráz
 Sentice
 Heroltice
 kostel sv. Mikuláše
 Kubův most
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 Vohančice
 Čebínka
 Říčany
 Domašov
 Říčany u Brna
 kostel sv. Vavřince
 Ostrovačice
 Kuřim
 socha sv. Floriána
 Brněnská přehrada
 Deblín
 mlýn ve Žlebě
 Klucanina
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 radnice
 mariánský sloup
 dům U Jana
 kašna
 dům Peklo
 Müllerův dům
 ZOO Brno
 Lesní Hluboké
 kaple sv. Anny
 Předklášteří
 Rudka
 Čepička
 Devět křížů
 Rudka
 boží muka
 hraniční kameny
 Zbraslav
 železniční viadukt
 Příbram
 kostel sv. Klimenta
 Rosice
 Loučky
 Rahnův palác
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 pranýř
 pivovar
 dub Troják
 Medlánky
 Bosonohy
 Lelekovice
 Řečkovice
 Babí lom
 křížová cesta
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Omice
 Křivoš
 Bučín
 kostel sv. Jiljí
 Troubsko
 Trmačov
 Jurkovičova vila
 kaple sv. Anny
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 Újezd u Černé Hory
 Újezd u Tišnova
 socha sv. Floriána
 vyhlídka Babylon
 Kamenný vrch
 vila Stiassni
 boží muka
 kostel sv. Augustina
 Kociánka
 kaple sv. Jiljí
 kaple sv. Donáta
 Tetčice
 Střelice
 boží muka
 křížový kámen
 Milonice
 Ostrá horka
 Milonice
 Vysoké Popovice
 Brno - Pisárky
 kostel sv. Martina
 radnice
 Lomnice
 Dvorce
 mariánský sloup
 kostel sv. Kateřiny
 Husův sbor
 Tyršův sad
 synagoga
 židovská škola
 pivovar
 Špilberk
 židovský hřbitov
 Zemský sněm
 Kounicův palác
 Löw-Beerova vila
 Pražákův palác
 Besední dům
 Vila Tugendhat
 palác Chlumeckých
 morový sloup
 Nová radnice
 Janáčkovo divadlo
 dům pánů z Lipé
 Ústav šlechtičen
 Rysov
 Brněnský orloj
 kostel sv. Václava
 Herringův palác
 kostel sv. Mikuláše
 dům U čtyř mamlasů
 Kleinův palác
 Brnen
 Stará radnice
 Lukovany
 Denisovy sady
 boží muka Petrov
 Malý Špalíček
 městské opevnění
 Mahenovo divadlo
 kašna Parnas
 Reduta
 Skryje
 Biskupský dvůr
 Měnínská brána
 hlavní nádraží
 krematorium
 Starý hrad u Adamova
 Zemská káznice
 železniční viadukt
 Horní Lhotice
 Zábrdovice
 dolní hrádek
 boží muka
 Vaňkovka
 Žďárec
 kostel sv. Kříže
 Zderadův sloup
 Košíkov
 kostel sv. Václava
 Víckov
 kostel sv. Martina
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Přízřenice
 Levnov
 Kraví Hora
Kontaktní informace
Jarošův mlýn - muzeum řemesla mlynářského
Na Bílém potoce 89
664 71 Veverská Bítýška
Tel: 549 421 444; 777 140 523
http://www.jarosuvmlyn.cz/
info@jarosuvmlyn.cz
Základní informace místa
ID místa: 8007
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 16.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama