Devět křížů nedaleko dálnice D1 připomíná masakr svatebčanů v roce 1540.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2019
Na Českomoravské vrchovině při dálnici D1 z Brna do Prahy je legendární místo, zvané Devět křížů. Nejde jen o motorest, benzinovou stanici a parkoviště. Místo samotné se nachází za sjezdem z dálnice na Přibyslavice u obce Lesní Hluboké. Zde u silnice stojí devět křížů, které připomínají tragickou událost z roku 1540, která je uvedena i v matričních záznamech (viz pověst). Ostatky svatebčanů měly být vyzvednuty v šedesátých letech 20. stol. a uloženy pod prostřední kříž. V roce 2012 archeologové již lidské ostatky nenalezli. Zničeny byly pravděpodobně při výkopech pro inženýrské sítě.
Rozehnal Ivo - zdroj v místě a wikipedie.cz, 11.8. 2019
pověsti

V roce 1539 objevil na cestě místní statkář přepadeného a těžce zbitého koňského handlíře z Uher. Mladíka odnesl domů, kde se o něj začala starat jeho dcera. Jak to tak bývá, mladí lidé se do sebe zamilovali, což ale otec dívky nesl nelibě. Chudý mládenec nakonec musel z domu odejít, přesto své vyvolené slíbil, že zbohatne a vrátí se pro ni. Za několik měsíců se v kraji opět objevil a u pasu mu cinkal pěkně těžký váček s penězi. V místním hostinci ho ale zastihla zdrcující novina. Jeho milá se měla za dva dny vdávat za mladíka, kterého jí vybral otec. V uherském obchodníkovi vypěnila jeho bujná krev a rozhodl se krvavě pomstít. Zaplatil místnímu myslivci celým svým jměním a společně zosnovali masakr. Počíhali si na svatební průvod a všechny jeho členy postříleli. Myslivec ovšem omylem zabil i nevěstu, která podle zvráceného plánu měla zůstat naživu, aby si ji mstitel mohl odvést. Když mladík spatřil svou milovanou…  číst dále

Rozehnal Ivo - zdroj a doslovná citace - https://sip.denik.cz/pribehy-a-udalosti/devet-krizu-na-dalnici-strasi-zabita20100228.html, 11.8. 2019

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Lesní Hluboké

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 mlýn ve Žlebě
 Rudka
 Rudka
 kostel sv. Vavřince
 Domašov
 Kubův most
 Zbraslav
 kaple sv. Anny
 Deblín
 Říčany
 Příbram
 Lažánky
 Horní Lhotice
 Čertova hráz
 Jinošov
 Jinošov
 dolní hrádek
 Šénvald
 Říčany u Brna
 Vysoké Popovice
 Vohančice
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Heroltice
 Osová
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Martina
 Ostrovačice
 Kralice nad Oslavou
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 Bílá boží muka
 křížový kámen
 železniční viadukt
 kaple sv. Donáta
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 Loučky
 boží muka
 Újezd u Tišnova
 Rosice
 Čepička
 Lukovany
 kostel sv. Václava
 Rahnův palác
 nová radnice
 pranýř
 kostel sv. Martina
 pivovar
 Náměšť nad Oslavou
 Sentice
 pivovar
 fara
 hrobka Haugwitzů
 barokní most
 Předklášteří
 stará radnice
 Veveří
 křížová cesta
 Žďárec
 Müllerův dům
 mariánský sloup
 dům Peklo
 dům U Jana
 Křivoš
 městské opevnění
 kašna
 radnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Rysov
 Zňátky
 Skryje
 Klucanina
 boží muka
 vyhlídka Babylon
 Rohy
 Ocmanice
 Bučín
 Košíkov
 boží muka
 Čertův most
 Víckov
 Tasov
 Nový hrad
 Lamberk
 boží muka
 Čebín
 Levnov
 kostel sv. Mikuláše
 Ořechov
 Gloriet
 Kraví Hora
 Omice
 Vlčí kopec
 Tetčice
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 Střelice
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Kokštejn
 Křižanov
 Čalonice
Základní informace místa
ID místa: 14304
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama