Kaple z 80. let 19. stol. Drobná jednolodní stavba. Střechu kryjí glazované i obyčejné bobrovky. Plochy stěny předsíně pokryty kvádrovou rustikou. Valené zaklenutí kaple. V závěru okno s figurální vitráží s motivem sv. Rocha. Před kaplí pomník padlým z 1. svět. války.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Rocha v Radišově u Starého Města
© Pavel Vítek 05/2017
Radišov, součást obce Staré Město, se nachází 6 km severně od Moravské Třebové. Kapli sv. Rocha nalezneme na severním konci Radišova u silnice směrem na Rychnov na Moravě a Lanškroun.
Pavel Vítek, 20.5. 2017
popis

Kaple sv. Rocha je drobná jednolodní stavba. Postavena je z cihelného omítnutého zdiva. Loď je obdélná s neodsazeným trojboce zakončeným presbytářem, předsíň valbově zastřešena. Střecha kaple je sedlová s vysokým trojúhelníkovým štítem, krytým stylizovanou kuklou a odsazeným sanktusníkem. Střechu kryjí glazované i obyčejné bobrovky. Vstupní průčelí je umocněné předsíní ve formě portiku, spočívajícího na dvou robustních kamenných neorenesančních sloupech a dvou kvádrovaných polopilířích. Plochy stěny předsíně jsou pokryty kvádrovou rustikou. Z boku vedou do předsíně dvě kamenná schodiště opatřená kovovým dekorativním zábradlím. To chrání i terasu. V interiéru kaple podtrhuje souhru prostoru lodi a presbytáře valené zaklenutí. Plochu klenby pokrývá štuková síť hřebínků, evokujících síťovou klenbu. Dlažba ve všech prostorách je původní, tvořící ornamentální kobercový vzor. Stěny kaple člení nárožní kvádrované lizény. Zasklení oken…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz/?mode=fulltext&keywords=Radi%C5%A1ov&order=relevance%3Adesc&presenter=ElementsResults, 20.5. 2017

historie

První písemné záznamy o obci pocházejí z roku 1375. Kaple sv. Rocha pochází z 80. let 19. století. Je postavená v romantickém historizujícím stylu na volném prostranství nad obcí.

Pavel Vítek, 20.5. 2017

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Radišov

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Třebovské hradisko
 porodní tábor
 kostel sv. Rocha
 lapidárium
 morový sloup
 radnice
 Latinská škola
 schody mrtvých
 křížová cesta
 loretánská kaple
 Kalvárie
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 městské opevnění
 děkanství
 Brána času
 sousoší Piety
 Udánky
 kaple Panny Marie
 Mladějov
 kostel sv. Anny
 Tatenice
 Údolní mlýn
 Radkov
 kaple sv. Anny
 Boršov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Vavřince
 Koclířov
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 fara
 Cimburk
 Rudoltice
 Krčma
 radnice
 děkanství
 kašna s delfíny
 dům Piáno
 Lanškroun
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 Hvězda
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 rychta
 židovský hřbitov
 Mírov
 Střítež
 Reichlova chata
 boží muka
 partyzánský bunkr
 Křenov
 Nemilka
 kostel sv. Jiljí
 Vraní Hora
 Švédské šance
 Lány
 kaple
 dům U Mouřenína
 Líšnice (Leštnice)
 stará radnice
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 sloup Panny Marie
 kaple sv. Václava
 Nemile
 Langrova vila
 kaple M. Jana Husa
 Vranová Lhota
 kostel sv. Mikuláše
 Vrážné
 kostel sv. Kateřiny
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
Základní informace místa
ID místa: 13362
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama