Kaple z 80. let 19. stol. Drobná jednolodní stavba. Střechu kryjí glazované i obyčejné bobrovky. Plochy stěny předsíně pokryty kvádrovou rustikou. Valené zaklenutí kaple. V závěru okno s figurální vitráží s motivem sv. Rocha. Před kaplí pomník padlým z 1. svět. války.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Rocha v Radišově u Starého Města
© Pavel Vítek 05/2017
Radišov, součást obce Staré Město, se nachází 6 km severně od Moravské Třebové. Kapli sv. Rocha nalezneme na severním konci Radišova u silnice směrem na Rychnov na Moravě a Lanškroun.
Pavel Vítek, 20.5. 2017
popis

Kaple sv. Rocha je drobná jednolodní stavba. Postavena je z cihelného omítnutého zdiva. Loď je obdélná s neodsazeným trojboce zakončeným presbytářem, předsíň valbově zastřešena. Střecha kaple je sedlová s vysokým trojúhelníkovým štítem, krytým stylizovanou kuklou a odsazeným sanktusníkem. Střechu kryjí glazované i obyčejné bobrovky. Vstupní průčelí je umocněné předsíní ve formě portiku, spočívajícího na dvou robustních kamenných neorenesančních sloupech a dvou kvádrovaných polopilířích. Plochy stěny předsíně jsou pokryty kvádrovou rustikou. Z boku vedou do předsíně dvě kamenná schodiště opatřená kovovým dekorativním zábradlím. To chrání i terasu. V interiéru kaple podtrhuje souhru prostoru lodi a presbytáře valené zaklenutí. Plochu klenby pokrývá štuková síť hřebínků, evokujících síťovou klenbu. Dlažba ve všech prostorách je původní, tvořící ornamentální kobercový vzor. Stěny kaple člení nárožní kvádrované lizény. Zasklení oken…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz/?mode=fulltext&keywords=Radi%C5%A1ov&order=relevance%3Adesc&presenter=ElementsResults, 20.5. 2017

historie

První písemné záznamy o obci pocházejí z roku 1375. Kaple sv. Rocha pochází z 80. let 19. století. Je postavená v romantickém historizujícím stylu na volném prostranství nad obcí.

Pavel Vítek, 20.5. 2017

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Radišov

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Třebovské hradisko
 porodní tábor
 kostel sv. Rocha
 lapidárium
 morový sloup
 radnice
 Latinská škola
 schody mrtvých
 křížová cesta
 loretánská kaple
 Kalvárie
 Moravská Třebová
 povodňové desky
 městské opevnění
 děkanství
 Brána času
 sousoší Piety
 Udánky
 kaple Panny Marie
 Mladějov
 kostel sv. Anny
 Tatenice
 Údolní mlýn
 Radkov
 kaple sv. Anny
 Boršov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Vavřince
 Koclířov
 kostel sv. Anny
 Hoštejn
 fara
 Cimburk
 Rudoltice
 Krčma
 radnice
 děkanství
 kašna s delfíny
 dům Piáno
 Lanškroun
 kostel sv. Václava
 sochy svatých
 kostel sv. Anny
 Hvězda
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 rychta
 židovský hřbitov
 Mírov
 Střítež
 Reichlova chata
 boží muka
 partyzánský bunkr
 Křenov
 Nemilka
 kostel sv. Jiljí
 Vraní Hora
 Švédské šance
 Lány
 kaple
 dům U Mouřenína
 Líšnice (Leštnice)
 stará radnice
 kostel sv. Josefa
 městské opevnění
 sloup Panny Marie
 kaple sv. Václava
 Nemile
 Langrova vila
 kaple M. Jana Husa
 Vranová Lhota
 kostel sv. Mikuláše
 Vrážné
 kostel sv. Kateřiny
 měšťanský pivovar
 kostel sv. Barbory
 panský dvůr
Základní informace místa
ID místa: 13362
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama